27 stycznia w Bogatyńskim Ośrodku Kultury odbył się XXIX Międzynarodowy Przegląd Zespołów Kolędniczych i Śpiewaczych "Kolęda 2024 - Konkurs Tradycji". Jest to cykliczne działanie kulturalne, promujące lokalny folklor w regionie trójstyku, kultywujące świąteczne tradycje oraz integrujące przygranicznych mieszkańców. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia Wojciecha Dobrołowicza.

W wydarzeniu udział wzięły zespoły z Polski oraz Niemiec, prezentując swoje potrawy wigilijne, kolędy, pastorałki, oracje życzeniowe oraz dekoracje świąteczne. Konkurs zainicjowano w roku 1984 i należy on do najstarszych w regionie dolnośląskim. Zgodnie z tradycją wydarzenie odbyło się w ostatnią sobotę stycznia, zwieńczając okres kolędowania.

Podczas spotkania odbyły się także warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych prowadzone przez mistrzynię tradycji Marię Kidę z Mściszowa.

W konkursowych kategoriach pieśni kolędowych, stołów ze świątecznymi potrawami i przystrojonych według dawnej tradycji choinek, fachowe jury w składzie: Henryk Dumin (przewodniczący), Ignacy Dumin i Katarzyna Szafrańska przyznało nagrodę główną "Złoty smak" Działoszynianom z Działoszyna.

Cztery równorzędne nagrody pierwsze przyznano zespołom: Podolanie z Czerwonej Wody, Dunawiec ze Zbylutowa, Rozmaryn z Markocic i Waliszowianie z Nowego Waliszowa.

Cztery równorzędne drugie nagrody przyznano zespołom: Lasowianie z Pieńska, Rząsinianie z Rząsin, Jarzębina ze Skorzynic i Żeliszowianie z Żeliszowa.

Nagrodę rzeczową przyznano również grupie z Niemiec - Frauen und Familienzentrum Zittau.

Dodatkowo przyznano nagrody za wyjątkowe potrawy regionalne.

Spotkanie uświetnił występ łemkowskiego zespołu Łastiwoczka z Przemkowa.

Oprawę konferansjerską konkursu zapewniła pani Joanna Dumin.

Wydarzenie zorganizował Bogatyński Ośrodek Kultury przy wsparciu Wydziału Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni.

Serdeczne gratulacje dla wszystkich nagrodzonych zespołów i wyróżnionych osób.

Źródło: UMiG Bogatynia 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.