7 listopada spotkanie w KMK odbyło się w szerokim gronie miłośników historii regionalnej. „Przenieśliśmy się” do dawnego Reichenau sprzed 1945 roku, gdzie podczas prezentacji poznaliśmy najstarsze dzieje tych ziem.

Począwszy od rycerskiego rodu von Opal zamieszkującego te tereny w XIII w. (potwierdzonym w pierwszym istniejącym dokumencie z 1262 r). Poznaliśmy również rodzinę Preibischów - przemysłowców, mecenasów kultury, którzy wnieśli wiele w rozwój miasta na przełomie XIX i XX w. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie zwykłych ludzi na przestrzeni wieków na Górnych Łużycach. Wszystko to poparte literaturą regionalną znajdująca się w naszych zbiorach.

Największe zainteresowanie wzbudziły zdjęcia, pocztówki czy dokumenty z pocz. XX w. Goście rozpoznawali miejsca, ulice, budynki które istnieją do dnia dzisiejszego. 

Brawami przywitaliśmy wyjątkowych gości – Wiesławę i Tadeusza Świetlińskich, którzy przyjechali do nas ze Zgorzelca z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w pięknych strojach łużyckich. Podarowali nam drewniane obrazki, na których widnieje dawna Bogatynia. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za miłe spotkanie!

Zapraszamy do KMK w grudniu na spotkanie literackie poświęcone Wisławie Szymborskiej.

Źródło: biblioteka publiczna 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.