W ramach Projektu Dotacyjnego „Ku niepodległej Polsce – międzypokoleniowe działania w poszukiwaniu drogi do niezależności Polski” Programu Niepodległa, 3 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Śląskiej w Działoszynie odbyła się pierwsza z trzech Wieczornic Patriotycznych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz.

Celem tego zadania, realizowanego wspólnie przez Bogatyńskie Stowarzyszenie „Amazonki” oraz Chór Szkolny z Działoszyna było uczczenie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także promowanie patriotyzmu, popularyzacja walorów artystycznych i wychowawczych pieśni oraz piosenek żołnierskich i patriotycznych oraz integracja społeczności lokalnej poprzez udział w działaniach projektowych.

Przygotowania do wieczornic poprzedzone były cotygodniowymi warsztatami wokalnymi, które rozpoczęły się już w czerwcu. Na jednych z pierwszych zajęć zgłębiono historię pieśni patriotycznych i następnie dokonano wyboru repertuaru. Każde kolejne, czwartkowe spotkania dotyczyły ćwiczeń praktycznych, czyli nauki śpiewu solowego, zespołowego i w dwugłosie. Wielogodzinne, międzypokoleniowe spotkania z utworami patriotycznymi zaowocowały Wieczornicą Patriotyczną, na którą złożyły się nie tylko pieśni, ale również utwory liryczne. W czasie wieczornicy można było usłyszeć m.in. „Kwiaty polskie” Juliana Tuwima, „Niepodległość” Marcina Wolskiego, „Ktoś Ty…” Józefa Szczepańskiego oraz “Warszawa” Lucjana Szenwalda. Recytacji towarzyszyły utwory instrumentalne – „Rota”, „Deszcz jesienny”, które wykonała na skrzypcach uczennica chóru oraz „Nokturn” Fryderyka Chopina i „Miejcie nadzieję” Jacka Wójcickiego. Wśród pieśni, które wybrzmiały na wieczornicy, pojawiły się utwory legionowe, z okresu I i II wojny światowej oraz pieśni współczesne. Zgromadzeni goście razem z wykonawcami zaśpiewali m.in. ” Wojenko, wojenko”, „Legiony”, „Szara piechota”, „Serce w plecaku”, „O mój rozmarynie”.

Piękna scenografia wykonana przez Panią Agnieszkę Olech i wzniosłe muzyczne doznania, nad którymi czuwali – Dorota Bojakowska, Edyta Małkiewicz i Radosław Hempel, wzruszyły publiczność.

Widowisko słowno-muzyczne było hołdem wdzięczności i szacunku wobec tych, którzy walczyli o niepodległość Polski i oddali swoje życie z miłości do Ojczyzny.

Kolejne wieczornice odbędą się w Porajowie (12.11) i w Jasnej Górze (14.11.2023r.).

Tekst i zdjęcia: Edyta Małkiewicz

Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Śląskiej w Działoszynie

Źródło: UMiG Bogatynia 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.