Nyski Festiwal Filmowy obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. Tegoroczna edycja festiwalu na styku trzech granic odbędzie się w dniach od 23 do 28 maja. Do zespołu festiwalowego w Kunstbauerkino Großhennersdorf wpłynęło blisko 800 zgłoszeń. Nadesłane filmy powalczą o miejsce w trzech konkursach, a także jedną z dziesięciu statuetek festiwalu, Nyskich Ryb.

Wśród zgłoszonych produkcji znalazły się filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. Poruszają one kontrowersyjne tematy, takie jak rasizm i terroryzm, opowiadają o samotności i dorastaniu, są poświęcone ochronie zwierząt i środowiska, a także podejmują temat rozliczenia się z przeszłością NRD.

„Cieszymy się, że tak wiele różnorodnych i wysokiej jakości filmów także w tym roku trafiło na ekrany kin i do programu Nyskiego Festiwalu Filmowego. To pokazuje, jak ważne są festiwale filmowe dla samej branży i zachowania krajobrazu kinowego, zwłaszcza na terenach wiejskich” – wyjaśnia Ola Staszel z dwuosobowego zespołu kierowniczego festiwalu. O tym, które filmy zostaną ostatecznie wybrane, zostanie rozstrzygnięte na początku kwietnia. „Przygotowania do festiwalu już się rozpoczęły. Z okazji 20-lecia chcemy zapewnić naszej publiczności po raz kolejny ciekawą i bogatą edycję festiwalu” – kontynuuje Staszel.

Żywa Europa na styku trzech granic nad Nysą
Corocznie w maju, od 2004 roku Nyski Festiwal Filmowy prezentuje na styku trzech granic Polski, Czech i Niemiec aktualne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. Festiwal narodził się z pomysłu na pokazy filmów w trzech krajach. Dziś NFF stanowi kulturowy pomost dla fanów i fanek filmu i kin artystycznych z trzech sąsiednich krajów, a także ważne miejsce spotkań dla krajowych i międzynarodowych twórców i twórczyń filmowych oraz przedstawicieli przemysłu filmowego. To, co wyróżnia festiwal to jego wszechstronny i trójnarodowy charakter. Międzynarodowe pokazy filmowe odbywają się w blisko dwudziestu różnych miejscach położonych w sąsiedztwie rzeki Nysy. Obok trzech konkursów i licznych cyklów filmowych, rzucających filmowe spojrzenie na relacje między narodami Europy Wschodniej, ukazując je z perspektywy przeszłości i teraźniejszości, w transgranicznym programie festiwalu znajdują się także wydarzenia dodatkowe, takie jak koncerty, spotkania autorskie, wystawy i imprezy.

Fokus „Post Sovjet Union“ 
Tematyczny cykl pn. „Post Sovjet Union“ 20. Nyskiego Festiwalu Filmowego poświęcony jest społecznemu i politycznemu dziedzictwu byłego Związku Radzieckiego i przygląda się skutkom upadku w byłych republikach radzieckich do dnia dzisiejszego. Brutalna wojna i atak Rosji na Ukrainę, który trwa już od roku i zagraża tożsamości państwowej i kulturowej również innym krajom postsowieckim, takim jak Litwa, Estonia, Łotwa, Kazachstan czy Gruzja, sprawia, że temat ten jest niezwykle aktualny.
Filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe z tego cyklu odzwierciedlają najróżniejsze aspekty życia, od politycznego, przez ekonomiczny, aż do społecznego. Ukazane zostają w nich zarówno debaty intelektualne, jak i konkretne warunki życia codziennego. Geopolityczny zasięg tego niegdyś największego na świecie państwa terytorialnego spina tematycznie cały kalejdoskop wielogłosowej, kinowej narracji. Uzupełnieniem cyklu będzie wystawa „Postsowieckie życie” Federalnej Fundacji ds. Badań nad Komunistyczną Dyktaturą w Niemczech Wschodnich, którą będzie można obejrzeć w Kulturcafé Alte Bäckerei i Kunstbauerkino w Großhennersdorf.

Uroczyste otwarcie 20. edycji Nyskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się 23 maja w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau.

Ceremonia wręczenia nagród zaplanowana jest na 27 maja w Kühlhaus w Görlitz.

Obok najlepszych filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych oraz faworytów publiczności, nagrodą uhonorowane zostaną również: najlepsza kreacja aktorska, najlepszy scenariusz i scenografia. Dodatkowo przyznana zostanie nagroda specjalna dla jednego filmu wybranego z całego programu festiwalu, którego tematyka poświęcona jest zrozumieniu różnic kulturowych i etnicznych różnych krajów lub istniejących w nich podobieństw.

Kolejnym ważnym punktem programu festiwalu jest koncert rosyjskiego zespołu Pussy Riot, który odbędzie się 27 maja w Kühlhaus Görlitz. Ten feministyczny kolektyw artystyczny jest obecnie jednym z najbardziej znanych i znaczących zespołów twórczych w Rosji. Występy Pussy Riot stanowią jedyne w swoim rodzaju polityczno-muzyczne wydarzenie sceniczne. Zawsze są też głośne, bowiem wyznania, żądania i przekonania artystek zasługują na wysłuchanie.

Aktualne informacje dostępne są na stronie: neissefilmfestival.net

Więcej o festiwalu na profilach NFF : Facebook, InstagramTwitter

Źródło: Kunstbauer Kino e.V./zgorzelec.eu

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.