(2.07) Z okazji 50-lecia istnienia Orkiestry Reprezentacyjnej Elektrowni Turów, w Bogatyńskim Ośrodku Kultury odbył się uroczysty koncert zespołu obchodzącego jubileusz i zaprzyjaźnionych orkiestr: Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Brunatnego Turów, Zakładowej Orkiestry Górniczej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów oraz Przemkowskiej Orkiestry Dętej.

Jubileusz orkiestry był kolejnym punktem tegorocznych obchodów 60-lecia funkcjonowania Elektrowni Turów. Wydarzenie rozpoczęło się przemarszem orkiestr ulicami Bogatyni. Następnie odbyły się koncerty orkiestr na scenie Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. Kulminacyjnym punktem wydarzenia był koncert finałowy w wykonaniu 100 muzyków z połączonych orkiestr. W geście solidarności z Ukrainą orkiestry wspólnie wykonały utwór przygotowany specjalnie na tę okazję. W uroczystości uczestniczyli m.in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek, Prezes Zarządu PGE GiEK S.A. Andrzej Legeżyński, Dyrektor Oddziału Elektrownia Turów Oktawian Leśniewski, Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bogatyni Eugeniusz Kubica.

Zakładowa orkiestra dęta została założona w 1972 r. z inicjatywy Eugeniusza Mroza – byłego dyrektora Elektrowni Turów. Od 1995 r. Kapelmistrzem orkiestry jest Ryszard Drużbiak. Od początku istnienia zespół brał udział w wielu uroczystościach w kraju i za granicą. W 2000 r. orkiestra zdobyła pierwsze miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr we Wrocławiu i reprezentowała Dolny Śląsk na Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr w Poznaniu gdzie zdobyła główną nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2001 r. zmieniono nazwę z orkiestry zakładowej na Orkiestrę Reprezentacyjną Elektrowni Turów. Na bazie tej orkiestry Kapelmistrz założył Big Band, który wydaje płyty, wystąpił z Demisem Roussosem podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej, zdobywał laury na międzynarodowych festiwalach.

Źródło: UMiG Bogatynia 

Zobacz galerię zdjęć, fot. UMiG Bogatynia

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.