W ubiegły piątek, w bogatyńskim urzędzie rozmawiano o przyszłości gminnego szpitala.

 

W spotkaniu zorganizowanym przez burmistrza Wojciecha Błasiaka na wniosek Międzyzwiązkowego Zespołu Konsultacyjnego PGE GiEK SA Oddział Kopalnia i Elektrownia Turów, uczestniczyli reprezentanci MZK na czele z wiceprzewodniczącym Piotrem Woeltzem, przewodnicząca Rady Miejskiej w Bogatyni Dorota Bojakowska, występujący niejako w podwójnej roli: związkowca i samorządowca, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Artur Oliasz, wiceburmistrz Bożena Wojciechowska, dyrektor SP ZOZ-u Ewa Szczepkowska oraz przedstawiciele UMiG.

Strona społeczna przekazała samorządowcom informacje ze spotkania w sprawie możliwości dodatkowego finansowania świadczeń zdrowotnych dla pracowników grupy PGE, które w ub. tygodniu odbyło się w warszawskiej siedzibie spółki. Jak podkreślał uczestniczący w rozmowach z zarządem PGE Artur Oliasz, spółka nie tylko nie wycofuje się z deklaracji współpracy, ale wyraża wolę zaangażowania społecznego na naszym terenie i posiada do tego stosowne instrumenty - m.in. Fundację PGE. Energetyczny gigant, w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, może dofinansowywać projekty m.in. z zakresu edukacji, ekologii czy ochrony zdrowia. Kolejne, potencjalne możliwości współpracy to zakup usług medycznych a nawet utworzenie spółki prawa handlowego. Burmistrz Wojciech Błasiak podkreślił determinację samorządu w utrzymaniu szpitala, ale także przedstawił związkowcom trudną sytuację finansową gminy, w której nie ma możliwości dalszego, samodzielnego finansowania ZOZ-u w takiej formie, zarówno ze względu na fizyczny brak pieniędzy w gminnej kasie, jak i konieczność realizacji zadań własnych gminy, takich jak np. oświata.

O tym jak w zabezpieczeniu należytej opieki medycznej pracownikom PGE, ich rodzinom, emerytom i pozostałym mieszkańcom, wesprzeć samorząd, który ze względu na spłacanie zastanych długów, już w grudniu stanie pod finansową ścianą, będą w Warszawie rozmawiać władze spółki oraz bogatyńscy związkowcy i samorządowcy. Kwestią otwartą jest poziom i forma współpracy.

Warto przypomnieć, że przedsięwzięciu są przychylne ważne osoby w państwie, takie jak wiceministrowie Marzena Machałek i Krzysztof Kubów. Pani poseł Machałek, znająca specyfikę naszego regionu, uczestniczyła już w rozmowach, na różnym szczeblu, dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom gminy Bogatynia i pracownikom Turowa.

Niezwykle istotne jest, że przedstawiciele samorządu i strona społeczna będą w sprawie naszej służby zdrowia mówić jednym głosem. Co przyniesie ta swoista, wspólna misja ratunkowa, dowiemy się po spotkaniu, które w najbliższym czasie odbędzie się w siedzibie PGE w Warszawie.

Źródło: UMiG Bogatynia 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.