fot. bogatynia.info.plDzisiaj do Bogatyni przyjechała Iwona Krawczyk, prezes zarządu kamiennogórskiej strefy ekonomicznej. Podczas spotkania poruszany był temat powstania w naszym mieście podstrefy


Prezes Iwona Krawczyk przedstawiała Zespole Szkół Zawodowych im. Św. Barbary w Bogatyni strefowy klaster edukacyjny. Jest to pierwszy w Polsce program dotyczący kształcenia zawodowego w oparciu o potencjał inwestycyjny strefy. W skrócie polega on na zbudowaniu płaszczyzny współpracy pracodawców ze szkołami. Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości - wdrażając program - w założeniu ma za zadanie zaspokojenie potrzeb i inwestorów i uczniów. Młodzi ludzie otrzymają kierunkowe wykształcenie i atrakcyjne, tak potrzebne, miejsca pracy. Prezes Krawczyk zachęcała bogatyńskie i zgorzeleckie szkoły zawodowe do udziału w programie. Częścią tworzącego się klastra, są „Klasy pod patronatem strefy”. pierwsza powstała w Kamiennej Górze, ale planowane są kolejne.

W debacie wzięli udział przedstawiciele bogatyńskich i zgorzeleckich szkół, kilku lokalnych przedsiębiorców oraz wicestarosta Mariusz Tureniec. Przy okazji spotkania pojawił się również temat utworzenia w Bogatyni podstrefy ekonomicznej. Konkretnie nie mówiono ani o lokalizacji, ani terminie. Wicestarosta Tureniec powiedział nam, że rozmowy w sprawie powstania podstrefy w Bogatyni są już zaawansowane i przedstawionych zostało kilka możliwych lokalizacji. Według Mariusza Tureńca prezes Krawczyk przychylnie odnosi się do powstania podstrefy w Bogatyni. Wicestarosta nie chciał nam zdradzić o jakie tereny mogłoby chodzić. Wiadomo, że naszym mieście są duże połacie terenu z potencjałem ekonomicznym dla powstania podstrefy – choćby okolice drogi transgranicznej. Między Porajowem Hradkiem a Zittau na razie powstają jedynie fabryki po czeskiej stronie granicy.

Kamiennogórska strefa wraz z podstrefami dysponuje terenami inwestycyjnymi o łącznej powierzchni ponad 413 ha, na terenie miast: Jawor, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Bolków, Mirsk, Piechowice, Lubań, Zgorzelec, Ostrów Wielkopolski oraz gmin: Gryfów Śląski, Janowice Wielkie, Kamienna Góra, Lubawka, Nowogrodziec, Prusice i Żmigród. Wydano już 110 zezwoleń inwestycyjnych na kwotę blisko 2 mld zł, stworzono prawie 6000 miejsc pracy.

Pomysł strefy w Bogatyni nie jest nowy, ale przez 7 lat nie udało się go zrealizować. Bogatynia podjęła takie zobowiązanie w lecie 2007 roku. Strefa miała powstać w okolicy ulicy Białogórskiej na areale 17 ha. Potencjalne inwestycje miała prowadzić tam japońska firma. Jak ówcześnie informowały media pojawił się jednak szereg przeszkód dotyczących odpowiedniego przygotowania gruntu pod inwestycje (przełożenie linii kablowych wysokiego i średniego napięcia oraz zapewnienie dostępu do wszystkich niezbędnych mediów). Ostatecznie nie wpłynął do ministra gospodarki żaden wniosek w sprawie utworzenia w gminie Bogatynia specjalnej strefy ekonomicznej.

fot. bogatynia.info.pl

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.