Miasto Zittau planuje uruchomienie farmy słonecznej na terenie składu towarowego przy byłej elektrowni Hirschfelde. Panele miały by stanąć niedaleko Bogatyni (Trzcińca).

Jeden z budynków byłej elektrowni widziany od strony Bogatyni, fot. archiwum

Planowany system fotowoltaiczny może stanąć na terenie starego składu towarowego w Hirschfelde. W grudniu Rada Miejska Zittau zdecydowała się na interpretację odpowiedniego planu rozwoju, a do połowy lutego br. mieszkańcy mogli wprowadzać swoje uwagi do planu zagospodarowania. Inwestorem miałby być firma WWS-Power z Hamburga. 

Wnioskodawca zamierza wybudować system otwartej przestrzeni fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej początkowo ok. 900 kWp (obszar na wschód od budynku) na obecnie odłogowanym terenie dawnego składowiska towarowego Hirschfelde (o powierzchni ok. 13 900 m²). Podczas korzystania z całkowitej powierzchni obejmującej dekonstrukcję istniejącego budynku, system mógłby zostać rozszerzony do 1100 kWp. Żywopłoty i konstrukcje drzew wzdłuż północnej granicy nieruchomości mają zostać zachowane jako ekrany prywatności dla sąsiedniej zabudowy mieszkaniowej - możemy przeczytać w żytawskich planach miejskich. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp można dostarczać w ciągu roku ok. 1000 kWh energii elektrycznej.

Obecnie tylko ok. 30% terenu po byłej elektrowni zostało zagospodarowane. Działająca w latach 1911-1992 elektrownia Hirschfelde to był największy obiekt przemysłowy tego rodzaju w Saksonii. Aż do lat 80-tych XX wieku do elektrowni "Friedensgrenze" dostarczany był węgiel brunatny z położonych w pobliżu kopalni węgla brunatnego Turów, a później z niemieckich kopalni Olbersdorf i Berzdorf. W 1992 roku elektrownia została zamknięta. W 2009 roku założona została Fundacja Zabytek Techniczny i Muzeum Elektrownia Hirschfelde [źródło opisu inik.eu]. 

 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.