Sprawa wydarzyła się 4 lata temu, ale jest na tyle aktualna, że dwie panie bez krępacji rozmawiały o tym na głos w miejscu publicznym. W dodatku nie widziały w tym nic niestosownego...

Rozmowę poniżej odtwarzamy z pamięci, ale przekaz jest na tyle niepokojący, że warto zastanowić się nad jego treścią. Poraża nie tle sam fakt kupowania głosów, co podejście do tego procederu. Biorąc pod uwagę zdarzenia w Bogatyni sprzed czterech lat można przypuszczać, że nie raz usłyszymy podobne relacje, a może nawet propozycje. 

Pod koniec ubiegłego tygodnia w jednym z budynków publicznych na głos rozmawiały dwie panie, na oko około 60-letnie.

- Kiedy moi chłopcy schodzili po schodach, zaczepił ich na klatce i spytał czy idą głosować. Nie mieli zamiera, a on wtedy powiedział, że da im po 50 złotych jak zagłosują na niego. Nie chciał żadnego potwierdzenia, mówił, że im ufa - opowiadała starsza z pań. 

- I poszli? - spytała druga - Że też mi nic takiego się nie przydarza! - dodała. 

- Poszli i zagłosowali, ale wiesz to taki bardzo grzeczny chłopak. Zawsze się kłania na klatce i drzwi przytrzyma. I został radnym. Teraz też startuje...

Przypomnijmy, że temat kupowania głosów wyborczych występuje w Bogatyni, nader często. Jednocześnie przyznać trzeba, że choć kupczenie głosami zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5, to bardzo trudno jest to wyegzekwować. W 2010 roku w trakcie  wyborów samorządowych zatrzymano mężczyzny, którzy dopuścili się korupcji wyborczej. Mimo podejrzeń prokuratura nie stwierdziła udziału radnych w tym procederze (całą sprawę opisywaliśmy w artykule Nie stwierdzono udziału radnej w korupcji wyborczej). W trakcie wyborów samorządowych w 2010 roku na terenie Bogatyni policjanci interweniowali 40 razy w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi przebiegu wyborów samorządowych. Funkcjonariusze zatrzymali wówczas dwóch mieszkańców Działoszyna w wieku 25 i 26 lat podejrzanych o proponowanie korzyści majątkowych w zamian za głosowanie w określony sposób. Obaj trafili do policyjnego aresztu. 

Znacznie gorzej było 4 lata temu. Jeden z komitetów wycofał się w ramach protestu przeciwko kupowaniu głosów wyborczych (site: Wycofali się w proteście przeciwko kupowaniu głosów). W sprawie korupcji w Bogatyni zabrał głos ówczesny minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, który sugerował możliwość powtórzenia wyborów w naszym mieście (vide Minister o bogatyńskim łapownictwie wyborczym). Telewizja Kablowa upubliczniła nagranie, na którym - jak sugerowano - doszło do korupcji z udziałem jednego z radnych (vide Jak w Bogatyni kupuje się głosy wyborcze (nagranie)). Apel w tej sprawie wygłosił urzędujący burmistrz (vide Apel burmistrza w sprawie korupcji wyborczej). O kupowaniu głosów w Bogatyni w 2014 roku informowały niemal wszystkie media ogólnopolskie (vide PRW: Są winni kupowania głosów w Bogatyni). 8 z 10 osób zatrzymanych w sprawie kupowania głosów w czasie wyborów samorządowych w Bogatyni przyznało się do winy. Według informacji przekazanych w 2014 roku naszej redakcji przez prokuraturę łącznie zarzuty łapownictwa wyborczego miało  usłyszeć około 20 osób w tym kandydaci do Rady Miasta i Rady Powiatu, którzy przekazali pośrednikom środki finansowe na ten cel. Płacono od 50 do 200 zł. Według naszych informacji pojawiały się kwoty łapówek wyborczych sięgających nawet 300 zł. Oferowano również karpia za głos.

Ostatecznie zgłoszono protest wyborczy do sądu, a właściwie dwa protesty dotyczące wyborów samorządowych w Bogatyni połączone do jednego rozpoznania. Oba zostały oddalone. Według sądu nie było podstaw, aby uznać, że przypadki nieprawidłowości miały znaczenie dla wyniku wyborów (vide W sądzie jest już pierwszy protest wyborczy). 

Na temat korupcji wyborczej w 2014 roku pisaliśmy:

Na ten temat pisaliśmy:

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+7 #7 Mieszkanka 2018-10-11 19:18
Cała ulotka Pana Kubicy to farsa...takie bajki, które napisał w tej ulotce to ja czytałam swoim dzieciom jak były małe:))
Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 #6 semlis 2018-10-09 16:57
Zdaje się, że proceder kupowania głosów wyborczych ma opanowany do perfekcji od kilku minionych wyborów jeden pan jeżdżący wtedy po gminie volkswagenem i to w stanie wskazującym na upojenie alkoholowe
Cytować | Zgłoś administratorowi
+24 #5 Taaaa 2018-10-09 07:18
Cytuję Żaba:
Panie Kubica hasło na pana banerze wyborczym który wisi na pana balkonie to chyba kiepski żart ? Ono nadaje się na pierwszego kwietnia. Pan i skuteczność?
Nie zrobił pan nic przez całą kadencję bycia radnym!!! Skutecznie to tylko podnosił pan rękę na polecenie swojego Pana !!! Obyśmy już nie zobaczyli więcej pana w radzie miejskiej !!!

Dla was liczy sie tylko to jak zrobić ludzi w h..a i skutecznie doić siano za nic nie robienie !!!
Buraki
Cytować | Zgłoś administratorowi
+39 #4 Z drugiej ulicy 2018-10-08 18:20
Panie Kubica hasło na pana banerze wyborczym który wisi na pana balkonie to chyba kiepski żart

Pamiętaj wyborco.Nie ma spoleczników są tylko interesowni cwaniacy. Urabiają was od momentu gdy zaczyna mówić dzień dobry. Jutro zamiecie przed budynkiem.Uklony i już przedstawiciel wspólnoty. Po chwili już koteria wokół niego. Rada Osiedlowa i już ma was na smyczy. Teraz baner tobie wyborco nie podoba się. Ty dałeś do kabzy temu Panu co najmniej 200 tysia podczas tej kadencji. Czuj się frajerem jak my wszyscy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+45 #3 Żaba 2018-10-08 16:59
Panie Kubica hasło na pana banerze wyborczym który wisi na pana balkonie to chyba kiepski żart ? Ono nadaje się na pierwszego kwietnia. Pan i skuteczność?
Nie zrobił pan nic przez całą kadencję bycia radnym!!! Skutecznie to tylko podnosił pan rękę na polecenie swojego Pana !!! Obyśmy już nie zobaczyli więcej pana w radzie miejskiej !!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 #2 Sabina F. 2018-10-08 15:46
Jasne jest to, że kupować głosy będą Ci, którzy mają małe szanse na zdobycie wystarczającego poparcia. Można mówić różne rzeczy, ale urzedujacy Burmistrz mimo skomasowanego ataku na swoją osobę i urząd jaki piastuje nadal ma za sobą rzeszę osób go popierających. Czy chcemy kogoś innego? Oto jest pytanie, bo czy pan Stachyra albo pani Bojakowska, którzy tak wtórowali przez wiele lat Panu Burmistrzowi we wszystkich podejmowanych decyzjach, od których teraz się odsuwaja twierdząc, że postępowali niezgodnie z własnym sumieniem ale byłi do tego zmuszeni, będą lepszymi kandydatami na Burmistrza?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+31 #1 jjózefina 2018-10-08 15:27
Z tego co widzę, w obecnych wyborach jest grupa cwaniaczków, którzy już mają poukładane jak chodzi o kupowanie głosów w wyborach. Z tego, co mi mówiła pani Marta ona wie o czterech kandydatach do rady miasta i dwóch do rady do powiatu.Są to te same osoby które cztery lata uprawiali proceder kupowania głosów.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Podsumowanie policyj…

10-08-2020 Wyświetleń:310 1 Komentarz

Uwagi burmistrza do …

10-08-2020 Wyświetleń:1252 3 Komentarze

Referendum nieważne…

10-08-2020 Wyświetleń:3459 49 Komentarzy

Referendum w Bogatyn…

09-08-2020 Wyświetleń:1899 Brak komentarzy

Nabór do służby w…

08-08-2020 Wyświetleń:897 Brak komentarzy

Poznaliśmy finalist…

08-08-2020 Wyświetleń:875 1 Komentarz

Burmistrz chce pozwa…

06-08-2020 Wyświetleń:2719 25 Komentarzy

CBŚP znalazło pona…

05-08-2020 Wyświetleń:4878 4 Komentarze

Zaproszenie na casti…

04-08-2020 Wyświetleń:1874 Brak komentarzy

Inwentaryzacja kąpi…

04-08-2020 Wyświetleń:1788 8 Komentarzy

W Kopalni Węgla Bru…

04-08-2020 Wyświetleń:1111 2 Komentarze

Zebrano 35 ton azbes…

04-08-2020 Wyświetleń:598 Brak komentarzy

wtorek, sierpień 11, 2020