b_699_699_16777215_00_images_stories_budynki_pozwolenie_basen.jpg

To była samowola budowlana - tak wynika z decyzji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, według którego inwestycja powstała z rażącym naruszeniem przepisów. Los kąpieliska jest niepewny, a dalsze postępowanie naraża Bogatynię na dodatkowe koszty.  

 

Sprawa ciągnie się jak spaghetti western i coraz więcej trupów wypada z szafy. Okazuje się, że inwestycja, która niedawno została przedstawiona mieszkańcom (vide Tak wygląda basen. Wykąpiemy się w przyszłym roku), jako prawie zakończona mogła powstać nielegalnie. Główny inspektor Nadzoru Budowlanego wydał ostateczną decyzję stwierdzającą unieważnienie decyzji legalizacyjnej. Historia pozwolenia budowlanego bogatyńskiego kąpieliska jest skomplikowana, ale ostatecznie inwestycja powstała jako samowola budowlana. Być może konieczne będzie zburzenie basenów jeśli dalsze postępowanie administracyjne będzie niekorzystne dla inwestora, czyli Gminy Bogatynia. Urzędnicy muszą teraz ponownie starać się o legalizację budowy (powstałej bez pozwolenia) i (jeśli się zdecydują) odwołać się od decyzji GINB do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Sprawę nielegalności i próby zalegalizowania budowy kąpieliska opisywaliśmy na bieżąco. Najpierw Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zatwierdził budowę (w grudniu 2017 roku), która rozpoczęła się bez pozwolenia. Samowola budowlana skutkuje obowiązkiem wydania nakazu rozbiórki, ale jeśli budowa prowadzona jest zgodnie "ze sztuka budowlaną", można ją zalegalizować. Powiatowy inspektor nałożył karę na gminę karę w wysokości 25 tys. zł. i pozwolił na inwestycję. Jego decyzję zakwestionował Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (sprawę tę opisywaliśmy w artykule Co dalej z basenem miejskim?) wydając postanowienie stwierdzając nieważność "legalizacji" i zwiększając ewnetualną opłatę legalizacyjną do 250 tys. zł.  Gmina odwołała się (w pierwszej wersji niewłaściwie) od decyzji wojewódzkiej do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (o odwołaniu pisaliśmy w tekście Urzędnicy odwołali się niewłaściwie). Ostatecznie GINB odwołanie rozpatrzył na niekorzyść Bogatyni. Postanowienie jest ostateczne, choć można je zaskarżyć decydując się na postępowanie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Dla Bogatyni oznacza to zwiększone koszty i nie wiadomy wyrok. W dodatku do czasu rozstrzygnięcia trzeba będzie wstrzymać wszelkie prace i nie będzie się można ubiegać o pozwolenie użytkowania. Można również bez zaskarżania do NSA rozpocząć postępowanie uzyskania pozwolenia od nowa. 

Dodatkowo obawy internautów budzi jedna ze zjeżdżalni. Sprawa trafiła nawet do anglojęzycznego serwisu reddit.com (reddit.com/waterslides_in_a_new_aquapark_in_bogatynia_poland), gdzie jest szeroko komentowana. 

Dodano o godz.  15.00

Już po publikacji naszego tekstu burmistrz Andrzej Grzmielewicz wydał oświadczenie w sprawie basenu, które poniżej publikujemy w całości:

"1. Gminie Bogatynia, jako inwestorowi realizującemu budowę otwartego basenu miejskiego, do dnia dzisiejszego nie doręczono żadnej decyzji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

2. Niedoręczona decyzja administracyjna nie wywołuje jakichkolwiek skutków prawnych, bezprzedmiotowym jest więc komentowanie treści nieistniejącego w obrocie prawnym dokumentu.

3. Proces budowy basenu odbywa się na podstawie ważnej decyzji o pozwoleniu na budowę. Nawet ewentualne uchylenie decyzji o pozwoleniu na budowę w toku realizacji inwestycji lub po jej ukończeniu nie skutkowałoby uznaniem jej za tzw. samowolę budowlaną (nielegalną budowę).

4. Ewentualna decyzja uchylająca pozwolenie na budowę nie jest prawomocna i podlega zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

5. Gmina podejmie stanowcze działania w związku z bezprawnym naruszeniem jej dóbr osobistych.

6. Stanowisko w przedmiocie rozstrzygnięcia Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zostanie przedstawione opinii publicznej po zakończeniu postępowania administracyjnego w sprawie i doręczeniu Gminie stosownego orzeczenia.

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia
Andrzej Grzmielewicz".

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+4 #32 zmęczony 2018-10-03 20:57
Cytuję Abba:
Cytuję Cbś:
Cytuję Dożynalia:
A dlaczego Bogatynia w całości ma ponosić karę? Czy mieszkańcy serio muszą płacić za te błędy? Może za błędy niech zapłacą z prywatnych kieszeni radni, którzy odpowiadają za te kretyńskie decyzję wraz z gburmistrzem!!! Jakby tak przyszło to byłby przełom. Później milion razy każdy zastanowiłby się przed podjęciem decyzji.

Brawo. Tak piwinno się stać, że radni zapłacą ze swojej kieszeni


Popieram.

DAm ciała w pracy to niestety premia leci.. urwa ale tyle milionów prze....ać chyba pracodawca do pier...la by mnie wsadził.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+26 #31 Bareja 2018-09-30 09:01
Chylę czoła przed największym dramaturgiem komediowym w historii Bogatyni A.Grzmielem. Bogatyńskie Ogólnopolskie Dorzynalia przyćmiły nawet serial ,,Sami swoi". Wcześniejszy falstart z Obchodami dni pamięci śp.Lecha Kaczyńskiego połączony z prezentacją kotów pana Prezesa doprowadził miliony rodaków do łez. Tym razem jest jeszcze śmieszniej i bardziej zabawnie. Typowe Ranczo burmistrza, a w nim prawdziwe studio z kandydatami na radnych piewcami powszechnego dobrobytu i radości.Na scenie jedyny w gminie koń - Koń Polski przywieziony zresztą zdaje się z Bydgoszczy. W tle warczące rolnicze ciągniki wypożyczone na tę okazję od stowarzyszenie pasjonatów z Pcimia. Na banerze ryczące krówsko jako symbol urzędowej mega dojnej krowy, bo w Bogatyni krów i koników podobnie jak i typowych chłopów ze świecą szukać. Leci kabarecik. Karuzela czeka i wita nas z daleka.Na wzgórzu Revita co oddech w gardle zapycha. We mgle tańczące chochoły i komunikat że chleb ze smalec zjedzony .Jutro powtórka z Rejsem
Cytować | Zgłoś administratorowi
+17 #30 Marek 2018-09-30 06:26
KLAUN-CYRK BOGATYNIA-PARAOLIMPIJCZYK
I dalej ciemnota zagłosuje na klauna i jego Bogatyński cyrk. Drogi remontuje powiat, Zabudowę łużycką chlubę naszej gminy remontują stowarzyszenia z poza gminy które na ten cel zbierają pieniądze. Oczywiście jak się uda wkręcić to honorowo patronuje zarządca cyrku Bogatynia nie dając ani złotówki no może podpisze nie napisaną przez siebie książkę.Do tego mogę dodać że kandydaci na Burmistrza nie grzeszą uczciwością a zwłaszcza Pan W.B.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+20 #29 Abba 2018-09-29 13:33
Cytuję Cbś:
Cytuję Dożynalia:
A dlaczego Bogatynia w całości ma ponosić karę? Czy mieszkańcy serio muszą płacić za te błędy? Może za błędy niech zapłacą z prywatnych kieszeni radni, którzy odpowiadają za te kretyńskie decyzję wraz z gburmistrzem!!! Jakby tak przyszło to byłby przełom. Później milion razy każdy zastanowiłby się przed podjęciem decyzji.

Brawo. Tak piwinno się stać, że radni zapłacą ze swojej kieszeni


Popieram.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+21 #28 Cbś 2018-09-29 11:32
Cytuję Dożynalia:
A dlaczego Bogatynia w całości ma ponosić karę? Czy mieszkańcy serio muszą płacić za te błędy? Może za błędy niech zapłacą z prywatnych kieszeni radni, którzy odpowiadają za te kretyńskie decyzję wraz z gburmistrzem!!! Jakby tak przyszło to byłby przełom. Później milion razy każdy zastanowiłby się przed podjęciem decyzji.

Brawo. Tak piwinno się stać, że radni zapłacą ze swojej kieszeni
Cytować | Zgłoś administratorowi
+25 #27 Dożynalia 2018-09-29 11:00
A dlaczego Bogatynia w całości ma ponosić karę? Czy mieszkańcy serio muszą płacić za te błędy? Może za błędy niech zapłacą z prywatnych kieszeni radni, którzy odpowiadają za te kretyńskie decyzję wraz z gburmistrzem!!! Jakby tak przyszło to byłby przełom. Później milion razy każdy zastanowiłby się przed podjęciem decyzji.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+23 #26 Zolo 2018-09-29 08:47
A może tak dwóch najlepszych śledczych ze straży miejskiej zaangażować (komendanta i jego zastępca)w szukanie pisma GINB dobrze się na tym znają
Cytować | Zgłoś administratorowi
+27 #25 przyjaciółka 2018-09-29 08:38
Pinokio,spójrz prawdzie w oczy.Nikt nie chce ciebie na następną kadencję.Zubożyłeś i zadłużyłeś to miasto,zafundowałeś mieszkańcom śmiertelny syf w postaci Revity.Zabierz swój harem z Urzędu i wyjedź z nimi z naszego miasta.Nikt prócz twoich radnych cie tu nie chce! Nie masz honoru za grosz kłamco.Nikt nie chce na ciebie patrzec i na twoje przekręty!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+25 #24 Cbś 2018-09-29 07:25
Patrzę na tą gminę to jest nie wiary godne co tu się wyprawia. Basen postawiony samowolnie i miliony złotych wyrzuconych... Szpital tonie w dlugach gdzie jest gminy... Miedziana w której jest las a urząd z tym nic nie robi żeby powiadomić odpowiednią instalację bo rzeka nie należy do gminy... Dożynki w mieście parodia kolejne pieniądze wyrzucone w błoto... Osp harcerze pieką kiełbaski kur... mać. Po co oni są skoro jest 200 m dalej państwa straż pożarna marnotrawienie pieniędzy na osp...revita bomba ekologiczna...gzmk mzkg gpo i inne spółki prezesi koledzy zarabiają po 20 tysięcy i spółki zadłużone.... jakby napisał o tym książkę i ktoś za 200 lat by ją przeczytał by nie uwierzył w to co się w Bogatyni działo ale gość był nafurany jak to pisał.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+25 #23 Mietek 2018-09-29 07:23
W urzędzie mówi się, że te pismo przed wodzem schował przewodniczący na polecenie wodza. Myślę, że trzeba w tym przypadku zawiadomić lokalny posterunek policji w Bogatyni niech szukają.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Policjanci odzyskali…

10-07-2020 Wyświetleń:291 2 Komentarze

Ukradł perfumy o ł…

10-07-2020 Wyświetleń:215 Brak komentarzy

Miał przy sobie rew…

10-07-2020 Wyświetleń:622 Brak komentarzy

Wypadek w Porajowie…

10-07-2020 Wyświetleń:5016 22 Komentarzy

Uratowali mężczyzn…

09-07-2020 Wyświetleń:1161 Brak komentarzy

Aktywni Cyfrowo

09-07-2020 Wyświetleń:213 Brak komentarzy

Zgorzeleccy policjan…

08-07-2020 Wyświetleń:453 Brak komentarzy

Zatrzymany na włama…

08-07-2020 Wyświetleń:629 Brak komentarzy

Policjanci apelują …

08-07-2020 Wyświetleń:1202 2 Komentarze

Od przedszkola bez g…

07-07-2020 Wyświetleń:376 Brak komentarzy

Podsumowanie policyj…

07-07-2020 Wyświetleń:574 4 Komentarze

Zatrzymany za kierow…

07-07-2020 Wyświetleń:772 Brak komentarzy

sobota, lipiec 11, 2020