Jutro radni będą głosować nad przejęciem bogatyńskiego liceum. Koszt prowadzenia placówki w obecnym stanie szacowany jest na 600 tys. zł. Według planów gminy oferta edukacyjna ma być poszerzona, ale czy bogatyńscy uczniowie zechcą z niej skorzystać?

O planach przejęcia obszernie pisaliśmy w artykule Gmina planuje przejąć liceum? Jutro radni mają zdecydować o zamiarze na specjalnie w tym celu zwołanej sesji Rady Miejskiej. Podjęta ma być tylko jedna uchwała w sprawie "przejęcia od Powiatu Zgorzeleckiego zadania publicznego o charakterze ponadgminnym z zakresu edukacji publicznej".

Uchwała zakłada, że Gmina Bogatynia przejmie z dniem 1 września 2018 roku od Powiatu Zgorzeleckiego zadanie publiczne o charakterze ponadgminnym z zakresu edukacji publicznej obejmujące prowadzenie szkoły ponadgimnazjalnej/ponadpodstawowej Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie- Skłodowskiej w Bogatyni. Tryb i szczegółowe warunki przejęcia zadania ma określić porozumienie zawarte pomiędzy Gminą Bogatynia, a Powiatem Zgorzeleckim.

Według uzasadnienia uchwału jednostka samorządu terytorialnego może przekazać swoje kompetencje innej jednostce samorządu terytorialnego. Kompetencje te są przekazywane w drodze porozumień zawartych między zainteresowanymi jednostkami.

Zgodnie z przepisem art. 18 ust. 2 pkt 11 ustawy o samorządzie gminnym do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia zadań z zakresu właściwości innych jednostek samorządu, w tym od powiatu. Dodatkowo w myśl przepisu art. 8 przytoczonej powyżej ustawy przejęte przez gminę zadania mogą być realizowane jedynie w oparciu o porozumienie zawarte pomiędzy gminą a powiatem.

Urzędnicy mają porozmawiać ze wszystkimi gimnazjalistami w Bogatyni i ich rodzicami, aby zachęcić do skorzystania z oferty "nowej" szkoły. Urzędnicy zakładają, że uczniowie wybierają szkoły w innych miastach (głównie w Zgorzelcu) z powodu ubogiej oferty kierunkowej w ogólniaku. Z tego powodu ma być przygotowana specjalna oferta edukacyjna, również o "zabarwieniu" zawodowym. Według wypowiedzi burmistrza w radiu ma być kierunek politechniczny, czyli matematyczno - fizyczny, a także biologiczno - chemiczny oraz językowo - polonistyczny. Rozważane są również kierunki samorządowe, medyczne, dziennikarskie i służb mundurowych. Klasy miałby wspólny trzon edukacyjny i "poboczne" zajęcia profilowe. 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.