Na ostatniej sesji Rady Miejskiej oprócz cen wody radni (14 obecnych na 21) przyjęli Plan Gospodarki Niskoemisyjnej z elementami Planu Mobilności Miejskiej Gminy Bogatynia. Dokument ma ułatwić m.in. dostęp do unijnych środków i poprawić jakość powietrza w naszej okolicy.

Z całym dokumentem można zapoznac się pod linkiem: Plan Gospodarki Niskoemisyjnej z elementami Palanu Mobilności Miejskiej Gminy Bogatynia (2.8MB). Dokument został wykonany na zamówienie Bogatyni przez kramowsko - katowickie konsorcjum spółek IGO. Poniżej streszczenie dokumentu przyjętego przez Radę Miejską.

W Planie Gospodarki Niskoemisyjnej z elementami Planu Mobilności Miejskiej Gminy Bogatynia zawarta jest ogólna strategia w dążeniu do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Wyznaczone zostały cele i kierunki działań, przeprowadzona została inwentaryzacja źródeł niskiej emisji, w oparciu o którą zidentyfikowano obszary problemowe. Przedstawiono bilans zużycia energii finalnej i emisji CO2 z obszaru Gminy Bogatynia. W Planie przedstawiono wykaz działań mających umożliwić przejście na gospodarkę niskoemisyjną i przyczynić się do osiągnięcia celów wyznaczonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym. Przedstawiono źródła współfinansowania wyznaczonych działań oraz zaproponowano metodologię wdrażania i monitoring realizacji działań.

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej z elementami Planu Mobilności Miejskiej dla Miasta i Gminy Bogatynia 103 Spośród zinwentaryzowanych źródeł emisji największą wielkością emitowanego dwutlenku węgla charakteryzuje się sektor mieszkaniowy. Jest to również sektor charakteryzujący się największą konsumpcją energii finalnej. Drugim co do wielkości emitorem jest sektor transportu. Duży udział w bilansie energetycznym Gminy stanowi węgiel podbitumiczny (w tym węgiel kamienny) oraz drewno, a także gaz (na obszarze miejskim), natomiast mniejszy: węgiel bitumiczny (w tym ekogroszek) i olej opałowy.

Szacowana redukcja emisji CO2 do roku 2020 wyznaczona została na poziomie 7,01%, szacowany wzrost efektywności energetycznej poprzez zużycie energii finalnej do roku 2020 wyznaczony został na poziomie 6,11%. Natomiast szacowany wzrost udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych do roku 2020 wyznaczony został na poziomie 1%. Oszacowane efekty wyznaczone zostały w stosunku do roku 2014.

Gmina Bogatynia posiada duży potencjał dla podjęcia działań podnoszących efektywność energetyczną, zarówno w obszarze wytwarzania i użytkowania energii, jak również w dziedzinie wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Termomodernizacja budynków oraz montaż odnawialnych źródeł energii na tych budynkach może mieć znaczny wpływ na redukcję zużycia energii finalnej oraz redukcję emisji CO2. Istotne jest również podjęcie inicjatywy przez poszczególnych mieszkańców Gminy w ich gospodarstwach domowych, szczególnie na obszarze wiejskim, gdzie źródłem energii jest paliwo węglowe. Przejście na bardziej ekologiczne paliwa, np. gaz, drewno, będzie miało istotne znaczenie dla poprawy jakości środowiska poprzez ograniczenie niskiej emisji w domowych kotłowniach. Duże korzyści może przynieść również rozbudowa sieci ciepłowniczej, a także remonty dróg.

Efektem obniżającym emisję zanieczyszczeń na terenie Gminy Bogatynia będzie także szersze zastosowanie odnawialnych źródeł ciepła, np. kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła, a także biomasy jako paliwa do spalania w kotłach. Zastosowanie takich rozwiązań w perspektywie wieloletniej eksploatacji i rosnących cen nośników energii będzie stanowić niewątpliwą korzyść dla mieszkańców.

W realizację Planu konieczne jest zaangażowanie podmiotów podejmujących inwestycje z zakresu gospodarki niskoemisyjnej na terenie Gminy lub grup odbiorców energii o znaczącym jej zużyciu, jak na przykład sektor mieszkaniowy (gospodarstwa domowe). Od odpowiedniej koordynacji działań oraz zaangażowania wszystkich struktur będzie zależało powodzenie Planu. Ważnym zadaniem jest zatem promowanie gospodarki niskoemisyjnej i wszelkich działań związanych z możliwością poprawy efektywności energetycznej i redukcją emisji dwutlenku węgla, jak również promowanie odnawialnych źródeł energii. Dotarcie do jak największej liczby odbiorców zwiększa szanse na osiągnięcie założonych celów.

Istotne dla realizacji Planu jest również pozyskanie zewnętrznych środków finansowych do wypełnienia luki finansowej. Zaciąganie zobowiązań jest oczywiście ograniczone możliwościami budżetu Gminy. Jednak z drugiej strony jednostka samorządowa ma największy potencjał w zakresie pozyskiwania środków, także w formie dotacji.

Realizacja niniejszego Planu ma zakończyć się w roku 2020 odpowiednim efektem obniżenia emisji CO2, wzrostem wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych oraz odpowiednim zwiększeniem efektywności energetycznej. Należy jednak pamiętać, że to nie wszystkie korzyści płynące z realizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej z elementami Planu Mobilności Miejskiej. Plan ma również na celu poprawę jakości powietrza i poprawę jakości zdrowia, a także kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz promocję zachowań prośrodowiskowych.

Żródło: Plan Gospodarki Niskoemisyjnej z elementami Planu Mobilności Miejskiej Gminy Bogatynia na zmówienie Gminy Bogatynia/konsorcjum spółek IGO/BIP Bogatynia

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.