Dzisiaj w nocy palił się zabytkowy budynek położony przy ulicy Kościuszki 118 w Bogatyni. Dom jest niezamieszkały od powodzi. To nie pierwszy raz kiedy trawił go ogień.

fot. bogatynia.info.pl

"23.02.2016r. o godz. 02:16 dostaliśmy wezwanie do pożaru pustostanu w Bogatyni przy ul. Kościuszki. Ogień został szybko opanowany i ugaszony. Powrót do jednostki o godz. 03:28." - poinformowała OSP Porajów na swoim profilu w portalu społecznościowym .Jednostek ratowniczo - gaśniczych było więcej. Pożar ugaszono i nikt nie ucierpiał. Spalił się jedynie 180-letni, zabytkowy dom. To kolejny pożar w rejonie Markocic w tym miesiącu. Na początku lutego wybuchł pożar na parterze domu mieszkalnego przy ulicy Nadrzecznej w Bogatyni. W pożarze śmierć poniosła 63-letnia kobieta, mieszkanka nieruchomości (vide W pożarze spłonęła mieszkanka). 

Budynek przed pożarem - rok 2012, fot. bogatynia.info.pl
Budynek przed pożarem - rok 2012, fot. bogatynia.info.pl

Budynek, który palił się dzisiaj kilka lat temu był bezskutecznie wystawiany na sprzedaż. Można było go kupić od Gminy Bogatynia a ponad 30 tys. zł (wraz z działką). Budynek wybudowano  w połowie XIX w. Jego wiek to ok.180 lat. Wykonany był jako piętrowy z nieużytkowym poddaszem. Wcześniej posiadał 2 lokale mieszkalne, a obecnie był niezamieszkały. Dom przysłupowy o konstrukcji mieszanej: zrębowej i murowanej w poziomie parteru oraz ryglowej w poziomie piętra. Stan techniczny budynku jest zły. W sierpniu 2010 r. w czasie powodzi budynek został zalany do wysokości 120 cm powyżej posadzki parteru. 

Budynek objęty jest ochroną konserwatorską poprzez wpis do Gminnej Ewidencji Zabytków oraz położony na obszarze wpisanym do rejestru zabytków miasta Bogatynia. Ochronie konserwatorskiej podlegają zachowane elementy budynku: bryła, forma naczółkowego dachu z ceramicznym pokryciem i lukarnami powiekowymi, kompozycja i wystrój elewacji z zachowaną konstrukcją przysłupową i ryglową, forma, kształt i obramienia otworów okiennych i drzwiowych (portal ze stolarką drzwiową), drewniana stolarka okienna. Ochronie podlega zachowany, oryginalny układ przestrzenny wnętrz oraz elementy wyposażenia i wystroju takie jak stropy belkowe, sklepienia, itp. Wymagane przywrócenie historycznych otworów okiennych, podziałów drewnianej stolarki z pełnoplastycznymi elementami konstrukcyjnymi. Wymagane wydobycie, wzmocnienie, uzupełnienie i impregnacja wszystkich drewnianych elementów konstrukcji przysłupowej, zrębowej i ryglowej. Nieruchomość znajduje się w strefie zalewowej rzeki Miedzianki.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.