Tak jak pobliska Żytawa słynie z atrakcji wielkanocnych, tak Frydlant należy odwiedzić przy okazji Bożego Narodzenia. Niedaleko Bogatyni znajduje się niezwykła ruchoma szopka Gustava Simona. Warto odwiedzić świąteczną atrakcję właśnie w czasie świąt.

fot. bogatynia.info.pl

Na początek warto przypomnieć żytawskie płótno wielkopostne to zabytek kultury znany niemal na całym świecie. Zasłona ma 8,20 m długości i 6,80 m szerokości, wykonana została w roku 1472 przez nieznanego mistrza. Związana jest z Wielkanocą, oglądać ją można jednak cały rok.

Wcale u nas nieznany jest ruchomy zegar, który ożywa raz w roku w dzień Bożego Narodzenia w południe w miejscowości Krasny Les obok Frydlantu. Instalacja utworzona jest w stodole młyna i wykorzystuje żywych ludzi. Spektakl trwa kwadrans i gromadzi setkę obserwatorów. Zegar powstał w 2008 roku. 

Fragment przedstawienia z 2012 roku:

Mniej znana jest świąteczna szopka bożonarodzeniowa nazwana frydlanckim Betlejem. Znajduje się w zabytkowym domu odrestaurowanym specjalnie na jej chwałę. Nie ma żywych zwierzą, ale wszystko się w niej rusza za sprawą zmyślnego mechanizmu. 

Jak informuje Urząd Miasta Frydlant twórcą frydlanckich jasełek był Gustav Simon (1873–1953), pracujący przez całe życie na roli. "Na budowę i udoskonalanie szopki przeznaczał każdą wolną chwilę. Udostępniał ją częściami najpierw we własnym domu, a później w domu kupionym wyłącznie po to, by zbudować w nim szopkę większego (obecnego) rozmiaru" - możemy przeczytać w materiale promocyjnym (mesto-frydlant.cz).

Według wspomnianego źródła początkowo postacie były nieruchome, dopiero z biegiem lat pan Simon wbudował działający na zasadzie maszyny zegarowej mechanizm, który umieszczony pod jasełkami, wprawiał w ruch poszczególne figurki. Cała szopka osadzona jest na tle lokalnego pagórkowatego krajobrazu Gór Izerskich. Szopka o wymiarach 4,3 x 2 m ma niemal 330 obiektów (osoby, zwierzęta, drzewa, przybytki…).

W latach 2009–2012 przeprowadzono generalny remont domu przysłupowego, w którym  znajduje się szopka, odrestaurowano również samą szopkę.

Frydlanckie Betlejem, fot. bogatynia.info.pl

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.