Zgodnie z obowiązującym w Unii Europejskiej dokumentem Strategia Europa 2020 oraz przyjętym w roku 2007 Pakietem Klimatyczno-Energetycznym państwa członkowskie zobowiązane są do podjęcia działań zmierzających do budowy gospodarki niskoemisyjnej, wspierania efektywności wykorzystywania zasobów oraz promowania zrównoważonego transportu.

W ramach realizacji tak postawionych celów Instytucja Zarządzająca i Wdrażająca Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 planuje w sposób preferencyjny traktować gminy (lub ich związki), które na etapie aplikowania o środki z programu krajowego POIŚ na lata 2014-2020 oraz z programów regionalnych na lata 2014-2020 na inwestycje realizujące politykę ochrony środowiska i efektywności energetycznej posiadać będą przygotowany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN).

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej to strategiczny dokument tworzony na poziomie gminy, który ma przyczynić się do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym do roku 2020 (m.in. redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych).

Oprócz korzyści w skali makro docelowo PGN ma służyć wszystkim mieszkańcom gminy poprzez poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie kosztów energii.

Najważniejsze korzyści wynikające ze sporządzenia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej przez gminy dotyczą:
• znacznego ułatwienia i zwiększenia szans w ubieganiu się o dotacje na inwestycje w nadchodzącej perspektywie finansowej 2014-2020, 
• oszczędności dla budżetu gminy wynikające z optymalizacji zużycia energii,
• poprawy jakości powietrza na terenie gminy,

Każda gmina która chciałaby pozyskać dofinansowanie na działania m.in. w zakresie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, transportu publicznego czy wdrażania odnawialnych źródeł energii tj. kolektory słoneczne, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne zobowiązana jest do sporządzenia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Plan taki winien być przyjęty Uchwałą Rady Miejskiej.

W związku z przystąpieniem do opracowania przedmiotowego dokumentu, na terenie Gminy Bogatynia rozpoczęła się inwentaryzacja źródeł ciepła, emisji gazów cieplarnianych 
i zużycia energii, którą wykonuje w imieniu Gminy - firma IGO Sp. z o.o. z Krakowa. Inwentaryzacja prowadzona jest na podstawie ankietyzacji.

Zachęcamy wszystkich Mieszkańców Gminy Bogatynia, do przekazywania danych dotyczących źródeł niskiej emisji poprzez wypełnianie ankiet w okresie wrzesień - październik 2015r. Ankieta zawiera dane odnośnie źródeł ciepła (np. rodzaj kotła), średniego zużycia energii, ocieplenia budynku itp.

Ankietę można pobrać w Urzędzie Miasta i Gminy Bogatynia w Wydziale Ochrony Środowiska i Zagospodarowania Przestrzennego (pokój nr 8) oraz ze strony internetowej <tutaj>   (wersja tylko do wydruku).
Wypełnioną ankietę można przekazać bezpośrednio do Wydziału Ochrony Środowiska i Zagospodarowania Przestrzennego Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia (pokój nr 8) lub przesyłać elektronicznie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Źródło: UMiG Bogatynia

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.