fot. PG 1Młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Bogatyni już głosowała

Młodzi ludzie, także niepełnoletni, mają swoje zdanie i poglądy. Dzięki projektowi „Młodzi głosują”, którego organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, mają możliwość wypowiedzenia się w ważnych dla kraju i wspólnoty europejskiej sprawach.

Celem tej akcji, organizowanej od 1995 r., jest dostarczenie im informacji
na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów oraz zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej. Ostatnim akcentem kończącym udział w programie jest organizacja szkolnych wyborów młodzieżowych.

Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Bogatyni bierze udział w programie od początku, tj. od wyborów prezydenckich w 1995 r. /jeszcze jako Szkoła Podstawowa nr 4/.

W tym roku uczniowie zorganizowali i przeprowadzili w szkole młodzieżowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbyły się 19 maja. Obowiązywały podobne zasady, jak podczas wyborów dla „dorosłych”, które odbędą się 25 maja. Były powszechne - mogli wziąć w nich udział wszyscy uczniowie szkoły. Głosującym stworzono warunki do zachowania prawa tajności głosowania. Udział w głosowaniu był dobrowolny.

Uczniowie wybierali spośród dziewięciu Komitetów Wyborczych zarejestrowanych w województwie dolnośląskim. Przed szkołą odbyła się akcja agitacyjna, w której gimnazjaliści zachęcali wszystkich do zaangażowania w wybory. Ostatecznie wzięło w nich udział 183 uczniów gimnazjum, tj. 62 proc. uprawnionych. Tylko pięć głosów było nieważnych. W młodzieżowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika zwyciężył Komitet Wyborczy Nowej Prawicy, który uzyskał poparcie aż 33,3 proc. wyborców. Kolejne miejsca zajęły Komitety Wyborcze- Europa Plus- Twój Ruch, PiS, PO, SLD-Unia Pracy, Polska Razem, Ruch Narodowy, PSL i Solidarna Polska. Wyniki wyborów to oczywiście tylko ciekawostka o drugorzędnym znaczeniu.

Dla uczestników programu najważniejsze jest co innego. Uczniowie mogli wziąć udział w interesującej lekcji demokracji. Zdobyli wiedzę i doświadczenie związane z aktywnością obywatelską, organizowaniem się dla dobra publicznego. Udział w projekcie „Młodzi głosują” był też doskonałą nauką podejmowania decyzji w sprawach publicznych.

Nad realizacją projektu oraz sprawnym i zgodnym z procedurami przebiegiem wyborów czuwał pan Adam Kurt.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.