Stowarzyszenie Nasze Opolno Zdrój powstało stosunkowo niedawno. Głównym celem działalności jest ochrona spuścizny miejscowości, choć nie tylko tym się zajmują
Opolno Zdrój to dawna miejscowość uzdrowiskowa zwana niegdyś "saskimi Cieplicami". Dziś trudno doszukać sie tu dawnego splendoru. Ponadto Opolno od kilkunastu miesięcy stopniowo pochłaniane jest przez bogatyńską kopalnię od północy. To m.in. działalność kopalni jest jednym z powodów powstania SNOZ. Stowarzyszenie Nasze Opono Zdrój (SNOZ) jest zarejestrowanym stowarzyszeniem - jak informuje naszą redakcję Przemysław Ploch, jeden z założycieli stowarzyszenia (wśród członków - założycieli figuruje jeszcze Marek Młodziński - prezes SNOZ, Daniel Kiżuk i Jolanta Jankiewicz - była sołtys Opolna). Zadaliśmy członkom kilka pytań odnośnie działalności SNOZ, celów jakie sobie obrali i planów na przyszłość.
bogatynia.info.pl: Ilu członków liczy Stowarzyszenie i kto może wstąpić?
Stowarzyszenie Nasze Opono Zdrój: Stowarzyszenie w tej chwili liczy 22 członków do których należą m.in. mieszkańcy i wielbiciele Opolna Zdroju. Naszym członkiem jest np. Pan Stanisław z Wrocławia dawny mieszkaniec tych ziem. Zaskakujące jest to że jest duże zainteresowanie naszymi działaniami z poza regionu. Dołączyć do nas może każdy, kto chciałby wesprzeć działania naszego Stowarzyszenia.
Jakie są główne cele, założenia i działania SNOZ?
Naszym głównym celem jest propagowanie wartości historycznej Naszego Zdroju oraz społeczne działania na rzecz mieszkańców. Głównie tych mieszkańców do których dociera zniszczenie kopalni. Wielu z naszych rdzennych mieszkańców przez lata pozbawiana była szczegółowych informacji dotyczących zasad wysiedleń. Jesteśmy po to by ich wesprzeć w tych trudnych decyzjach życiowych.
Czy macie już na swoim koncie jakieś konkretne działania?
Nasze Stowarzyszenie istnieje od 16 listopada 2012 roku od tego czasu nabieramy doświadczenia w sprawach które nas dotyczą biorąc pod uwagę to, że od 68 lat na tym terenie mało kto interesował się walorami tych ziem. Nasze pierwsze działania skupiły się na bałaganie który pozostawia nam przez lata działalność kopalni Turów (pustki, ruiny, sterczące kominy, niebezpieczne dziury itp.). Po naszym wniosku z grudnia 2012 r. dotyczącego zaniedbań rozpoczęło się wielkie porządkowanie wszystkiego na raz. Doprowadza to jednak do nadmiernego poruszania się po naszych uliczkach ciężkiego sprzętu. Mimo to czekamy z niecierpliwością na efekt końcowy tych zmian. Wnioskujemy również o udostępnienie nam wyników badań zanieczyszczenia czy też zapylenia naszego obszaru a także Bogatyni.
Jakie są wasze plany na przyszłość?
Strona internetowa, wirtualny spacer po Opolnie z odtworzeniem dawnych budynków, planujemy także odtworzenie całej miejscowości na makiecie, planowane są działania na rzecz kultury w tym rejonie w o wiele większym wymiarze. Będziemy się starać aby zachować jak największą cześć Opolna Zdroju w tym piękną architekturę m.in. dawną szkołę podstawową (dzisiejsze przedszkole).
W planach mamy również: muzeum kolejki wąskotorowej, zdjęcia plenerowe, gabloty informacyjne, itd. Wiele jest do zrobienia tak jak wiele lat do nadrobienia.
Dlaczego właśnie teraz powstało Stowarzyszenie Nasze Opolno Zdrój?
Plany dotyczące utworzenia Stowarzyszenia były poruszane już od dawna wśród mieszkańców, jednak to w ciągu ostatnich lat a dokładnie od 2009 roku ingerencja kopalni w granice naszej miejscowości drastycznie wzrosła. Utworzyła się grupa PGE a wraz z nią niezrozumiała dla nas dyktatura czemu się przeciwstawiamy na szczeblu krajowym!
Czy współpracujecie z bogatyńskimi organizacjami takimi jak TMZB, BZB, a może z jakimiś zza granicy?
Działamy m.in. ze Stowarzyszeniem Stop Odkrywce w gminie Lubin. Przypatrujemy się naszym lokalnym organizacjom z którymi planujemy współpracę. Nawiązujemy kontakty z organizacjami przygranicznymi w szczególności Czech i Niemiec które wspieramy informacjami z naszego regionu.