Szpital w Sieniawce, dawniej obóz pracy, fot. archiwum bogatynia.info.plUlokowane w naszej gminie placówki biorą udział w programie Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Czy wielu chętnych korzysta z ich usług?

Starostwo Powiatowe opublikowało Sprawozdanie za rok 2013 z wykonania zadań objętych harmonogramem realizacji Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011 – 2015. W naszej gminie ulokowane są placówki, które biorą aktywny udział w programie: Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. dr M. Marzyńskiego w Sieniawce, Poradnia Zdrowia Psychicznego w Sieniawce, Dom Pomocy Społecznej „Jędrek” w Opolnie Zdroju, Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych i Niepełnosprawnych Intelektualnie w Opolnie Zdroju oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Bogatyni. Program zwiera informacje dotyczące placówek w całym powiecie, które wspólnie przeprowadzają wiele akcji. Skupiliśmy się na danych i opisach dotyczących placówek naszej gminy.

Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. dr Michała Marzyńskiego w Sieniawce w swojej strukturze wyodrębnia Oddział Psychiatryczny Ogólny, Odział
Terapii Uzależnień od Alkoholu, oraz Zakład Opiekuńczo – Leczniczy Psychiatryczny. Wysoce wykwalifikowany personel swoim pacjentom zapewnia m. in. farmakoterapię, badania i rozmowy psychologiczne (indywidualne i grupowe), terapię zajęciową, leczenie objawów zespołu abstynenckiego oraz psychoedukację pacjenta, rodziny i najbliższego otoczenia w zakresie prawidłowego spostrzegania problemów związanych z chorobą psychiczną. Na Oddziale Terapii Uzależnienia od Alkoholu znajdują się 3 sale terapeutyczne wyposażone w pomoce audiowizualne. Każdy pacjent współpracuje z indywidualnym terapeutą, z którym w bezpośrednim kontakcie, ustala i realizuje osobiste plany terapii, dostosowane do jego aktualnych problemów i potrzeb. Zajęcia odbywają się w przed- i popołudniowych blokach terapeutycznych.

W 2013 r. Oddział Terapii Uzależnień od Alkoholu przyjął 367 pacjentów - 81 kobiet, 286 mężczyzn. Oddział Psychiatryczny Ogólny oraz Zakład Opiekuńczo – Leczniczy Psychiatryczny leczy m. in. organiczne zaburzenia psychiczne włącznie z zespołami objawowymi, zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem środków (substancji) psychoaktywnych, symptomy i objawy chorobowe dot. poznawania, postrzegania, stanu emocjonalnego oraz zachowania, schizofrenia, zaburzenia nerwicowe związane ze stresem i pod postacią somatyczną, nieokreślone zaburzenia psychiczne, zespoły behawioralne związane z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi. W Oddziale Psychiatrycznym Ogólnym w 2013 r. leczyło się 442 pacjentów (190 kobiet i 252 mężczyzn), zaś w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym Psychiatrycznym 177 osób (104 kobiety i 73 mężczyzn). W sumie Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Sieniawce w 2013 r. swoją opieką objął 986 osób, w tym 375 kobiet i 611 mężczyzn.

Od lipca 2013 r. przy szpitalu w Sieniawce funkcjonuje Poradnia Zdrowia Psychicznego, w której zatrudnionych jest 3 lekarzy psychiatrów i 4 psychologów. Od lipca do grudnia 2013 r. zostało udzielonych 1319 porad.

W Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bogatyni w roku 2013 opieką psychiatryczną objęto 314 dzieci i młodzieży, w tym 37 dorosłych z terenu miasta i gminy Bogatynia oraz powiatu zgorzeleckiego. Lekarz psychiatra systematycznie współpracuje i sprawuje opiekę nad wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu. Zgodnie z kompetencjami psychoterapeutycznymi zatrudnionego lekarza psychiatry odbywają się stałe konsultacje dotyczące organizacji i prowadzenia psychoterapii, a także konsultacje w ramach spotkań z przedstawicielami szkół celem wdrażania całościowych metod oddziaływań terapeutycznych względem dzieci sprawiających trudności szkolne.

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Jędrek” w Opolnie Zdrój w 2013 roku 756 razy korzystali z porad poradni psychiatrycznej. Jednym z obszarów usług oferowanych przez nasz Dom są usługi wspomagające. Są to działania skierowane na aktywizowanie sprawnościowe i twórcze podopiecznych placówki. Ten rodzaj aktywności przejawia się przede wszystkim w różnorodnych formach terapii zajęciowej, polegającej na leczeniu i usprawnianiu za pomocą określonych czynności, zajęć i pracy, które mogą mieć wartość kształcącą, wychowawczą, a także leczniczą. DPS w ramach zajęć w pracowni terapii zajęciowej wykorzystuje następujące rodzaje terapii: ludoterapia, kinezyterapia, rekreacja, muzykoterapia, terapia pedagogiczna, arteterapia, choreoterapia, chromoterapia, ergoterapia, esteoterapia, filmoterapia, kulinoterapia, silwoterapia, teatroterapia, terapia indywidualna, zajęcia integracyjne
i zajęcia komputerowe. Ponadto organizowane są różne formy integracji społecznej osób z zaburzeniami psychicznymi – uczestnictwo w różnorodnych formach zabaw, spotkań i imprez okolicznościowych, w tym organizacja wyjazdów na różnego typu imprezy. Integracja z innymi DPS-ami oraz placówkami pracującymi z osobami niepełnosprawnymi.

Z usług Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych i Niepełnosprawnych Intelektualnie w Opolnie Zdrój korzystało w 2013 roku – 27 osób, w tym 5 osób przewlekle psychicznie chorych realizując indywidualne plany postępowania wspierająco – aktywizującego w zakresie podniesienia funkcjonowania społecznego. Formy działań: treningi, socjoterapia, psychoterapia, terapia ruchowa, zajęciowa i poradnictwo. Działania prowadzone są w sposób ciągły.

Źródło: obszerne opisy i dane pochodzą ze sprawozdania za rok 2013 z wykonania zadań objętych harmonogramem realizacji Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011 – 2015

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.