Blisko 1,5 kilometra ekranów o wysokości 18 metrów stanęło w rejonie zasobnika węgla w Kopalni Turów. Inwestycja, której celem było ograniczenie emisji pyłu, została właśnie zakończona i odebrana.
Jedna z największych inżynieryjnych inwestycji ostatnich lat w wykonaniu RAMB, spółki zależnej, w której 100 proc. udziałów ma PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., została pomyślnie zrealizowana. W rejonie zasobnika węgla należącej do PGE GiEK S.A. Kopalni Turów powstały dwa ekrany przeciwwiatrowe – północny o długości 700 metrów i południowy o długości 800 metrów. Obie konstrukcje mają ponad 18 metrów wysokości.
Ekrany wykonano z wykorzystaniem siatki z tkaniny polipropylenowej o łącznej powierzchni 26 700 metrów kwadratowych. Zostały one zamontowane na stalowych słupach rozmieszczonych wzdłuż zasobnika węglowego.
Podczas realizacji inwestycji wykonano m.in. 3159 metrów sześciennych fundamentów, zamontowano ponad 408 ton konstrukcji stalowych, zużyto blisko 350 ton zbrojenia oraz wbito 8237 metrów pali gruntowych. Antykorozyjnie zabezpieczono ok. 6000 m² powierzchni słupów. Ze względu na niesprzyjające warunki geotechniczne konieczne było także opracowanie dodatkowego sposobu wzmocnienia podłoża.
Końcowy odbiór inwestycji odbył się 27 maja z udziałem przedstawicieli Inwestora – PGE GiEK S.A. Oddział KWB Turów oraz Wykonawcy – spółki RAMB.
Równolegle RAMB intensyfikuje swoje działania na rynku zewnętrznym. Spółka regularnie uczestniczy w postępowaniach przetargowych, monitoruje platformy ofertowe i rozwija współpracę z nowymi kontrahentami w kraju i za granicą. W ostatnim czasie RAMB pozyskał zlecenia m.in. od Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, firmy Holcim Polska, oraz niemieckiego MIBRAG GmbH. Przełożyło się to na zauważalny wzrost sprzedaży usług poza Grupą PGE w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Tego typu działania mają na celu zapewnienie ciągłości produkcyjnej, pełniejsze wykorzystanie potencjału zasobów oraz utrzymanie stabilnego poziomu zatrudnienia w nadchodzących latach. Wyjście na rynek zewnętrzny to dla RAMB nie tylko konieczność wynikająca z transformacji energetycznej, ale także realna szansa na dalszy rozwój i zwiększenie konkurencyjności.
– Jestem przekonany, że ta realizacja nie tylko wzmocni naszą pozycję jako solidnego partnera na rynku, ale otworzy przed nami nowe perspektywy - podkreśla Piotr Małecki, prezes RAMB sp. z o.o. - Liczę, że efekty naszej pracy zaowocują dalszym zaufaniem oraz kolejnymi zleceniami, także z rynku zewnętrznego – dodaje prezes.
Źródło, foto: PGE GiEK