Do Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia wpłynęła już druga (taka sama) petycja w sprawie cen ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej (PEC). Na najbliższym posiedzeniu Rady Miejskiej podjęta była uchwała w tej sprawie. Radni pozostawili petycję bez rozpatrzenia z powodu błędów proceduralnych.

Głosowana była petycja że stycznia, druga (marcowa) trafiła również do magistratu. Pisaliśmy już na ten temat w artykule Radni zajmą się petycją w sprawie ciepła.

Po analizie treści petycji z dnia 30 stycznia 2025 r., dotyczącej cen ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej (PEC), Rada Miejska w Bogatyni postanowiła pozostawić petycję bez rozpatrzenia z przyczyn wskazanych w uzasadnieniu do uchwały. Na sesji nieobecnych było 3 radnych, wszyscy byli "za", jeden się wstrzymał.

- Złożona petycja mieszkańców Bogatyni nie spełniła ww. wymogów, ponieważ nie zawiera oznaczenia osoby reprezentującej podmioty wnoszące petycję, miejsca zamieszkania ani siedziby podmiotu wnoszącego petycje..Zgodnie z art. 7 ust. przywołanej ustawy, jeżeli petycja nie spełnia wyżej wskazanych wymogów - pozostawia się ją bez rozpatrzenia - możemy przeczytać w uzasadnieniu.

- (...) My niżej podpisani mieszkańcy Bogatyni, wyrażamy swoje głębokie zaniepokojenie znacznym wzrostem cen ogrzewania dostarczanego przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC). Zwracamy się z prośbą o podjęcie działań mających na celu ograniczenie kosztów ogrzewania i złagodzenie ich wpływu na nasze budżety domowe - możemy przeczytać w petycji.

- Obecny poziom cen ogrzewania stanowi poważne obciążenie finansowe dla wielu gospodarstw domowych, szczególnie w obliczu rosnących kosztów życia, oraz trudności ekonomicznych dotykających mieszkańców naszej społeczności. Wysokie rachunki za ogrzewanie negatywnie wpływają na sytuację finansową rodzin, seniorów, osób samotnych oraz najmniej zamożnych mieszkańców. Rozumiemy, że wzrost cen może być uzasadniony czynnikami zewnętrznymi, takimi jak ceny paliw czy koszty operacyjne - głosi petycja.

podpisani pod petycja apelują m.in. o przeprowadzenie niezależnego audytu mającego na celu ocenę efektywności ekonomicznej funkcjonowania PEC oraz identyfikację możliwości ograniczenia kosztów operacyjnych.

Jest także apel o wprowadzenie programów pomocowych dla osób najbardziej dotkniętych wysokimi kosztami ogrzewania, np. dopłat, ulg lub programów osłonowych.

W petycji ujęto także możliwość zapewnienia mieszkańcom dostępu do pełnej informacji na temat przyczyn wzrostu cen oraz działań podejmowanych w celu ich ograniczeni

- Uważamy, że w interesie zarówno przedsiębiorstwa, jak i mieszkańców, leży znalezienie kompromisowych rozwiązań, które zapewnią stabilność finansową PEC, jednocześnie minimalizując obciążenia dla mieszkańców. Prosimy o niezwłoczne podjęcie działań oraz przedstawienie planu naprawczego, który uwzględnia potrzeby społeczności. Liczymy na Państwa zrozumienie oraz na dialog w tej sprawie - czytamy w petycji. Sesja, na której petycja będzie procedowania, już pod koniec marca br.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.