Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Bogatyni radni zdecydują o utworzeniu ośrodka wsparcia dla seniorów pod nazwą Dzienny Dom „Senior+” przy ul. Wyczółkowskiego 15 w Bogatyni oraz włączenia go w strukturę Ośrodka Pomocy Społecznej w Bogatyni i utworzenia Placówki Wsparcia Dziennego pod nazwą „Świetlica Środowiskowa w Bogatyni” przy ul. Wyczółkowskiego 42a.

fot. archiwum bogatynia.info.pl

Uchwała, którą podejmą radni zmienia m.in. nazwę Bogatyńskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Bogatyni na Ośrodek Pomocy Społecznej w Bogatyni. Zmieni się również statut placówki. Zmiana są spowodowane tym, że powołuje się ośrodek wsparcia dziennego dla seniorów pod nazwą Dzienny Dom „Senior+” przy ul. Wyczółkowskiego 15 w Bogatyni. Dzienny Dom „Senior+” będzie dział w ramach struktury organizacyjnej Ośrodka Pomocy Społecznej w Bogatyni. Samorządowcy utworzą również placówkę Wsparcia Dziennego pod nazwą „Świetlica Środowiskowa w Bogatyni” w budynku szkoły, przy ul. Wyczółkowskiego 42a w Bogatyni. Placówka działać będzie w formie opiekuńczej. O planowanym powstaniu domu seniora pisaliśmy już 3 lata temu w artykule W byłej przychodni powstanie dom dziennego pobytu dla seniorów.

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu uchwały to do zadań własnych gminy należy tworzenie oraz rozwój systemu opieki nad dzieckiem, w tym prowadzenie placówek wsparcia dziennego oraz zapewnienie w nich miejsc dla dzieci oraz praca z rodziną przeżywającą trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Celem placówki jest zapewnienie dzieciom bezpłatnej opieki i wychowania po zakończonych obowiązkowych zajęciach edukacyjnych w szkole, a tym samym wsparcie rodziny. Placówka pełni również funkcję integracyjną, organizującą dzieciom czas wolny i rozwijającą ich zainteresowania. Lokalizacja oraz czas pracy placówki dostosowany jest do lokalnych potrzeb.

Realizacja zadań z zakresu wspierania rodziny jest zadaniem statutowym Ośrodka Pomocy Społecznej w Bogatyni, stąd zasadne jest, aby ta placówka funkcjonowała w jego strukturze. Przyjęcie Uchwały pozwoli na kontynuowanie i rozwój podjętych i realizowanych dotychczas przez tut. Ośrodek działań na rzecz wsparcia rodzin przeżywających trudności w opiece i wychowaniu dzieci.

Źródłem finansowania Placówki będą środki w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, dochody własne gminy przeznaczone na realizację zadań własnych w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej oraz dotacje celowe z budżetu państwa przeznaczone na dofinansowanie zadań własnych w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej i zewnętrzne źródła finansowania.

Utworzenie Dziennego Domu „Senior+" również jest potrzebne. Do podstawowych zadań pomocy społecznej należy rozwijanie nowych form pomocy społecznej, w tym prowadzenie i zapewnienie miejsc w ośrodkach wsparcia o zasięgu gminnym oraz kierowanie do nich osób, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych. Ośrodki wsparcia są jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej dziennego pobytu. Założeniem Programu Wieloletniego „Senior+" na lata 2021-2025 jest wsparcie finansowe jednostek samorządu terytorialnego w zakresie realizacji zadań własnych polegający na prowadzeniu i zapewnieniu miejsc w ośrodkach wsparcia „Senior+". Celem strategicznym Programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym poprzez dofinansowanie rozbudowy infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym oraz zwiększenie miejsc w ośrodkach wsparcia „Senior+", tj. wsparcie działań jednostek samorządu w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów ,,Senior+'' i Klubów „Senior+". Celem operacyjnym Programu jest zapewnienie wsparcia seniorom - osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60 lat i więcej - poprzez umożliwienie im korzystania z oferty na rzecz społecznej aktywności, a także obejmującej usługi w zakresie aktywności ruchowej lub kinezyterapii, oferty edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej - w zależności od potrzeb stwierdzonych w środowisku lokalnym. W ramach Programu udostępniana jest seniorom infrastruktura pozwalająca na aktywne spędzanie wolnego czasu, a także zaktywizowanie i zaangażowanie seniorów w działania samopomocowe i na rzecz środowiska lokalnego. Zgodnie z obowiązującymi zasadami samorządy, po uzyskaniu dotacji w ramach programu powinny opracować uchwałę o utworzeniu Dziennego Domu „Senior+". Gmina Bogatynia w 2023 roku pozyskała dotację na utworzenie Dziennego Domu „Senior*" przy ul. Wyczółkowskiego 15 w Bogatyni. Powołanie nowej placówki ma na celu zapewnienie wsparcia osobom w wieku 60+ zamieszkałych na terenie gminy Bogatynia, nieaktywnym zawodowo, niepełnosprawnym, zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Bogatyńscy Seniorzy będą mogli skorzystać z oferty społecznej aktywizacji, w tym oferty prozdrowotnej, obejmującej usługi w zakresie aktywności ruchowej, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej. Przedkładany projekt uchwały ma na celu dostosowanie stanu faktycznego do wytycznych, dotyczących zasad funkcjonowania placówek „Senior+" w ramach programu wieloletniego „Senior+" na lata 2021-2025. Placówka rozpocznie swoją działalność 1 kwietnia 2025 r i będzie funkcjonować w strukturach Ośrodka Pomocy Społecznej w Bogatyni. Placówki „Senior+" tworzone w ramach programu są jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej dziennego pobytu - ośrodkami wsparcia, które gmina może połączyć z ośrodkiem pomocy społecznej.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.