Region wybrał firmę do monitoringu budynków zagrożonych górnictwem w kopalni Turów
Fot. Liberecki Kraj
Region liberecki wybrał wykonawcę projektu polegającego na zdalnym monitorowaniu ruchu budynków, na które może mieć wpływ działalność górnicza w polskiej kopalni Turów. Celem projektu „Zdalny monitoring ruchu budynków” jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i ochrona ich mienia w obszarach najbardziej narażonych na potencjalne przemieszczenia gruntu. Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Turów, w skład którego wchodzą środki PGE.
Do przetargu na monitorowanie ruchu budynków za pomocą inklinometrów trójosiowych zgłosiły się cztery firmy, z czego trzy spełniły warunki przetargu. Głównym kryterium była cena zamówienia. Komisja oceniająca jako najkorzystniejszą wybrała ofertę związku praskich spółek INSET s.r.o. i GeoTec-GS, a.s., uczestniczących w niniejszym zamówieniu publicznym pod nazwą IG monitoring Turów, za łączną cenę ofertową wynoszącą 680 000 koron bez VAT, tj. 822 800 koron z VAT.
„Do projektu przyłączyły się gminy Hrádek nad Nisou i Heřmanice, w ramach którego w osiemnastu budynkach zostanie zainstalowanych łącznie 36 inklinometrów. Te specjalne urządzenia będą monitorować ruch konstrukcji i ostrzegać w przypadku wykrycia nietypowych zmian spowodowanych górnictwem. Cieszę się również z tej formy kontroli, która dzięki traktatowi czesko-polskiemu jest teraz dostępna dla nas po raz pierwszy w całej historii górnictwa” – powiedział hetman Martin Půta. Informacje o projekcie i możliwościach zaangażowania były przekazywane obywatelom za pośrednictwem ulotek i informacji od lokalnych burmistrzów. Zainteresowanie udziałem w monitoringu wyraziło 19 obywateli i dwie gminy.
„Oprócz zakupu i faktycznej instalacji trzydziestu sześciu inklinometrów projekt obejmuje ich regularną konserwację, coroczną ocenę wyników pomiarów i dokumentację fotograficzną budynków przed instalacją czujników” – wyjaśnił zastępca hetmana Jiří Klápště. „W przypadku ruchu obiektów i ruchu terenu, który mierzy DIAMO sp., firma konkurencyjna dokona również wyceny wzajemnego powiązania. Projekt przewiduje także możliwość zwiększenia o kolejnych dwadzieścia inklinometrów, jeśli w przyszłości inni lokalni mieszkańcy wykażą zainteresowanie.”
W dniu 19 grudnia 2023 roku przedstawiciel województwa libereckiego zatwierdził umowę darowizny na inklinometry trójosiowe na potrzeby zdalnego monitorowania ruchu budynków w związku z działalnością górniczą kopalni Turów. W umowie PGE zobowiązała się do przekazania 10 mln euro na konto Funduszu Turów. Tym krokiem region liberecki odpowiada na obawy mieszkańców obszarów zagrożonych i zapewnia im w ten sposób większą pewność, że wszelkie ruchy budynków spowodowane górnictwem zostaną na czas wykryte i odpowiednio zarejestrowane.