Para kazarek egipskich doczekała się lęgu nad bogatyńskimi stawami. To nieczęste zdarzenie w Polsce. Ptaki te pochodzą z Afryki są gatunkiem inwazyjnym. Bogatyński gęsiarki skradły serca bogatyńskich internautów. 

Kazarka przy ulicy Daszyńskiego w Bogatynia, fot. Bogatynia.info.pl
 
- Ta para gęsiarek już jest na stawach Doltex w Bogatyni od ubiegłego roku, ale po raz pierwszy gniazdowały i mają dwoje młodych. Rodzice są bardzo opiekuńczy. Żadna inna kaczka lub ptak nie może być na stawie bo jest przegoniony. Jedynie tolerują czaple siwe, ale perkozy nie mają do nich szans. Te ptaki to oczko w głowie wszystkich wędkujących na stawie i już się zaprzyjaźniły - skomentował na naszym profilu w mediach społecznościowych Jerzy Przetacznik, Prezes Zarządu WSK „Kormoran”. 
Kazarka egipska (według wikipedia.pl) to gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae). Jej naturalny zasięg występowania obejmuje Afrykę Subsaharyjską i Dolinę Nilu. W XVIII wieku introdukowana na Wyspach Brytyjskich kolonizowała stopniowo zachodnią Europę. W Polsce pojawia się regularnie, sporadycznie odbywa tu lęgi.
Do 2006 kazarki egipskie pojawiały się w Polsce sporadycznie. W 2007 odnotowano 4 stwierdzenia, w tym po raz pierwszy stwierdzono udany lęg. W 2008 obecność tych ptaków stwierdzono co najmniej 38 razy, w tym zaobserwowano 3 pary lęgowe, a w latach 2013–2018 szacowano obecność 4–9 par lęgowych. Gatunek ten nie jest objęty na terenie kraju żadną formą ochrony gatunkowej. Wręcz przeciwnie – uznaje się go za inwazyjny lub potencjalnie inwazyjny i rozważa się uznanie go za gatunek łowny, by nie dopuścić do utworzenia stabilnej populacji lęgowej. Jest to ptak agresywny i może negatywnie wpływać na innych przedstawicieli rodzimej awifauny. Kazarkę egipską najczęściej spotyka się w południowej i północno-zachodniej części kraju. Ponadto ptaki tego gatunku są przetrzymywane w celach ozdobnych.
Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.