Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu zatrzymali w niewielkiej odległości od granicy z Niemcami 6 obywateli Syrii oraz obywatela Jemenu, którzy niezgodnie z prawem zamierzali przekroczyć granice państwową. Razem z nimi zatrzymano obywatela Ukrainy, który pomagał im w popełnieniu tego przestępstwa. 

W czwartek 24 listopada funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Zgorzelcu zatrzymali na jednaj z lokalnych dróg powiatu zgorzeleckiego kierowcę osobowego audi. Kierowcą okazał się 60-letni obywatel Ukrainy, natomiast jego pasażerami było 7 innych cudzoziemców (6 obywateli Syrii oraz obywatel Jemenu). Podczas rozmowy z zatrzymanymi funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że Syryjczycy i Jemeńczyk niezgodnie z prawem przekroczyli zewnętrzną granicę Unii Europejskiej przedostając się z Białorusi na Litwę. Skuszony łatwym zarobkiem obywatel Ukrainy zabrał ich z terytorium Litwy z zamiarem dowiezienia cudzoziemców do Niemiec.

Obecnie z zatrzymanymi cudzoziemcami trwają dalsze czynności procesowe a udziałem tłumaczy.

Obywatelowi Ukrainy za pomocnictwo w popełnieniu przestępstwa polegającego na przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Od początku 2022 roku funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 122 osoby,  które usłyszały zarzut pomocnictwa lub organizowania nielegalnego przekraczania granicy państwowej wbrew przepisom. Największą grupę (50) stanowili obywatele Ukrainy.

źródło: NoOSG 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.