Zgodnie z założeniami po zeszłorocznej wycince park zasilą nowe drzewa. Przygotowania już ruszyły - w parku pojawiły się egzemplarze do nasadzeń. Jesienią ubiegłego roku wycięto 29 drzew.

Sadzonki już dostarczono do parku, fot. bogatynia.info.pl

Do wycinki drzewa zostały wytypowane podczas "Inwentaryzacji i gospodarki drzewostanem parku im. Carla Augusta Preibischa w Bogatyni” w listopadzie 2019 r. Działka stanowi założenie parkowe, położone w obszarze wpisanym do rejestru zabytków, jako ośrodek historyczny miasta Bogatynia w związku z czym Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków jest organem właściwym do wydania zezwolenia na usunięcie drzew. Drzewa wycięto w listopadzie ubiegłego roku (vide Tną drzewa w zabytkowym parku). W zamian za zgodę na wycinkę konserwator nakazał do końca tego roku nasadzenia drzew w takiej samej ilości. Nowe drzewa muszą być minimum metrowe o grubości pnia na wysokości 100 cm równej 10-16 cm. Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni już przygotował zakup i nasadzenia nowych drzew. 

Posadzone zostaną następujące drzewa o obwodzie pni drzew na wys. 100 cm wynoszącym 16 cm: lipa drobnolistna lub szerokolistna lub krymska lub europejska - 5 szt., kasztanowiec gatunku odpornego na szrotówkę - 2 szt., wiąz pospolity - 1 szt., klon jawor - 2 szt., -jesion wyniosły - 1 szt. Dodatkowo wsadzony zostanie modrzew europejski (obwód pnia drzewa na wys. 100 cm wynoszący 10 cm).

Dostarczone rośliny mają być zdrowe, dobrej jakości - proste pnie drzew, korony prawidłowo uformowane, charakterystyczne dla gatunków o prawidłowo wykształconych systemach korzeniowych. Posadzone drzewa będą ustabilizowane (opalikowane) za pomocą trzech palików o wysokości 180 - 200 cm i średnicy 6 cm oraz elastycznej taśmy o szerokości 5-6 cm.

Dodatkowo na obrzeżach parku będą rabaty, w których posadzony będzie bodziszek wielkopiątkowy (10 szt./m2) - 375 szt. - nasadzenie od strony trawnika i bodziszek kantabryjski (8 szt./m2) - 300 szt. - nasadzenie od strony ciągu pieszego.

Nasadzeń i pielęgnacji dokona wyłoniona w przetargu firma z Wrocławia. Koszt to ok. 45 tys. zł. Drzewa mają być posadzone do końca października. 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.