W dniu 27-08-2022 o godzinie 20:15, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu otrzymał zgłoszenie, o wybuchu w 4-piętrowym bloku mieszkalnym w Bogatyni i zawalaniu się całej kondygnacji. Dyżurny natychmiast zadysponował do zdarzenia najbliższe jednostki PSP i OSP w tym jednostkę OSP Bogatynia z psem ratowniczym specjalności gruzowiskowej, a także za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego - zastępy Specjalistycznych Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych PSP Lubin i Wałbrzych, Jednostkę Ratownictwa Specjalistycznego OSP Wrocław i Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Wałbrzych.

Po dojeździe pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi stwierdził, że w budynku na klatce nr 34 na ostatniej kondygnacji doszło do zawalenia się ścian wewnętrznych a na zewnątrz budynku zostało wyrzuconych część ścian osłonowych. Brakujące elementy konstrukcyjne i elewacyjne budynku rozrzucone zostały w promieniu kilkudziesięciu metrów wokół budynku. Zespół ratownictwa medycznego udzielał pomocy przytomnemu poparzonemu mężczyźnie leżącemu na trawie, który o własnych siłach opuścił mieszkanie, w którym doszło do wybuchu.

Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsce zdarzenia i przeszukaniu wszystkich mieszkań w obrębie 2 klatek schodowych w budynku. Większość mieszkańców ewakuowała się sama z budynku, jeszcze przed przybyciem służb ratunkowych, strażacy natomiast ewakuowali dodatkowo jeszcze 4 osoby, przebywające w lokalach, które z uwagi na podeszły wiek i ograniczenia ruchowe nie mogły samodzielnie się ewakuować. Wszystkie ewakuowane osoby zostały przekazane przybyłym na miejsce zespołom ratownictwa medycznego. Przeszukano i odgruzowano ręcznie mieszkanie w którym doszło do wybuchu, nie stwierdzając innych osób poszkodowanych. Również wprowadzony na gruzowisko pies ratowniczy z OSP Bogatynia nie wskazał obecności osób. Po przybyciu na miejsce z-cy Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu wraz z grupą operacyjną zawiązano sztab akcji i podzielono teren na odcinki bojowe. Na miejsce dojechała także Grupa Operacyjna Komendanta Wojewódzkiego oraz Specjalistyczne Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze, które ponownie sprawdziły teren gruzowiska. W trakcie działań stale monitorowano statykę budynku również przy wykorzystaniu techimetru SGPR Wałbrzych. W celu zapewnienia tymczasowego schronienia dla ewakuowanych z bloku mieszkańców strażacy postawili dwa namioty pneumatyczne. Obecny na miejscu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał zakaz użytkowania części budynku do czasu sporządzenia ekspertyzy budowlanej, natomiast Burmistrz MiG Bogatynia zapewnił lokale zastępcze dla mieszkańców, których mieszkania wykluczono z możliwości ponownego zamieszkania. Ustalaniem przyczyn wybuchu zajmują się organa ścigania.

Działania ratownicze trwały ponad 10 godzin i uczestniczyło w nich 25 zastępów PSP i OSP, 77 strażaków, Policja, ZRM, Pogotowie Energetyczne. Na miejscu obecni byli także: Burmistrz MiG Bogatynia, Kierownik PCZK Zgorzelec, Kierownik GCZK Bogatynia, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Zarządca budynku.

Opracowanie i zdjęcia: KP PSP w Zgorzelcu

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.