Zdjęcia zrobił Franiu RomaniakW dniu 25 stycznia grupa BOG-TUR wybrała się na zwiedzanie Wrocławia. Celem naszym była „Panorama Racławicka”. Jest to wielkie malowidło o wymiarach 15x114 m namalowane we Lwowie w 1894 r. w setną rocznicę Powstania Kościuszkowskiego przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka oraz innych malarzy

Uszkodzona w czasie działań wojennych w 1944 r., przewieziona do Wrocławia w 1946 r., odnowiona i ponownie udostępniona do zwiedzania w 1985 r. Dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione kręte podejście) przenosi widza w inny czas.

My też daliśmy się oczarować temu dziełu.

Po wyjściu z Rotundy udaliśmy się do Muzeum Narodowego, które mieści się w gmachu wybudowanym w latach 1883-1886 w stylu neorenesansu niderlandzkiego według projektu Karla Endlla. Gromadzi ono obiekty sztuki z różnych dziedzin (malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia, rzemiosło artystyczne) od średniowiecza do współczesności. Posiada wyjątkowo cenną kolekcję sztuki śląskiej oraz dawnej sztuki polskiej. Z pośród ekspozycji stałych duże wrażenie zrobiła na nas Polska Sztuka Współczesna a szczególnie prace M. Abakanowicz i W. Hasiora.

Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do Pałacu Królewskiego, gdzie ulokowano Muzeum Historyczne. Barokowo-klasycystyczny pałac wraz z ogrodem jest jednym z najważniejszych zabytków Wrocławia. Wzniesiony został w 1719 r. a w 1750 r. Fryderyk Wielki uczynił go królewską rezydencją, od 1926 r. pełni funkcję muzealną. Muzeum Historyczne gromadzi zabytki z historii dziejów Wrocławia, wyroby rzemiosła artystycznego oraz ikonografię miasta w tym grafiki, ryciny i fotografię. Ekspozycję historyczną uzupełnia oryginalny barokowy pokój pokryty ceramicznymi kaflami w typie Delft. Na szczególną uwagę zasługuje też kompleks apartamentów królewskich starannie odrestaurowanych.

Ostatnim miejscem jakie odwiedziliśmy był Arsenał Miejski, który należy do najciekawszych zabytków architektury mieszczańskiej Wrocławia. Jest budynkiem o planie nieregularnego czworoboku, jego historia rozpoczyna się w 1459 roku, kiedy zbudowano skrzydło południowe z przeznaczeniem na spichlerz. W kolejnych latach dobudowano pozostałe skrzydła, głównie pełniące funkcję składów broni. W skład całej budowli wchodzą również dwie wieże, w tym XI-V –wieczna baszta. Obecnie w Arsenale mieści się Muzeum Archeologiczne powstałe w 1815r i należy do najstarszych tego typu placówek w Europie. Znajduje się tu wystawa stała „Archeologia Śląska”, która na przykładzie zgromadzonych przedmiotów ukazuje nam początki osadnictwa na Śląsku. W Arsenale mieści się też Muzeum Militariów, które spodobało się naszym Panom. Muzeum gromadzi zabytki oręża polskiego i obcego, są to broń biała, broń palna, hełmy, pamiątki patriotyczne, ikonografia o tematyce batalistycznej, zbiór mundurów oraz elementów wyposażenia wojskowego.

Zmęczeni ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Bogatyni z mocnym postanowieniem powrotu do Wrocławia w celu dalszego zwiedzania tego pięknego miasta.

Relację spisała Bogusia Pikulska, a zdjęcia zrobił Franiu Romaniak.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.