b_699_699_16777215_00_images_stories_pge_PGE_Turow_petycja_1.JPG

Petycja w obronie Kopalni i Elektrowni Turów, oddziałów spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, trafiła 23 czerwca na ręce Anny Zalewskiej, poseł do Parlamentu Europejskiego. Pod dokumentem, który ma trafić do Przewodniczącej Komisji Europejskiej, podpisało się blisko 30 tysięcy przeciwników likwidacji kompleksu Turów. W akcję zbierania podpisów zaangażowali się mieszkańcy okolicznych powiatów, harcerze a także Pracownicy i Strona Społeczna PGE GiEK.

Mamy do czynienia z wielkim przejawem solidarności polskiego społeczeństwa, które sprzeciwia się niesprawiedliwemu traktowaniu. Nie ma naszej zgody na oczekiwania, że Polska jako jedyny europejski kraj, zlikwiduje kopalnie węgla brunatnego w ciągu 10 lat, podczas gdy inne – bogatsze od Polski kraje – mają na to znacznie więcej czasu. Będziemy bronić polskie interesy na arenie międzynarodowejpodkreśla Anna Zalewska, poseł Parlamentu Europejskiego.

Podpisy, które na ręce europoseł Anny Zalewskiej, członka Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, przekazał Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, wraz z Wiolettą Czemiel-Grzybowską, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, trafią do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej KE. Władze Grupy PGE podejmują stanowcze działania w obronie koncesji dla KWB Turów, która jest równoznaczna z zachowaniem ciągłości Kompleksu Turów i miejsc pracy oraz rozwojem regionu.

Dzięki współpracy PGE GiEK z samorządami powiatu bolesławieckiego, lubańskiego i zgorzeleckiego, skąd pochodzi większość pracowników kopalni oraz elektrowni lokalizacji Turów, powstał szeroki ruch społeczny, którego celem jest obrona kompleksu przed jego likwidacją. Działania te od początku wspierała Grupa PGE.

Żądania strony czeskiej, zmierzające do odebrania koncesji i wygaszenia działalności kompleksu w Turowie w ciągu 10 lat, są bezpodstawne. Zwłaszcza że w bliskim sąsiedztwie w Czechach i Niemczech funkcjonują znacznie większe kopalnie węgla brunatnego. Aktywa PGE z zapasem wypełniają wszystkie normy emisyjne, ciągle dostosowujemy nasze elektrownie i kopalnie do coraz bardziej rygorystycznych norm, działamy na podstawie legalnie przyznanej koncesji, a wszystkie nasze działania są zgodne z prawem. Wielokrotnie podkreślałem, że szybkie odejście od węgla nie jest możliwe ze względów technicznych, ekonomicznych, a przede wszystkim społecznych. Kompleks Turów pełni bardzo ważną rolę na Dolnym Śląsku – zapewnia byt dziesiątkom tysięcy mieszkańców, gwarantuje pewne dostawy prądu do ponad 3 milionów polskich  gospodarstw domowych i jest siłą napędowa rozwoju gospodarczego regionu – podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Przeciwnicy likwidacji kompleksu Turów z ogromnym niepokojem śledzili działania czeskich sąsiadów, wspieranych głównie przez organizacje ekologiczne z Czech, których efektem miało być doprowadzenie do zamknięcia kompleksu wydobywczo-energetycznego Turów. Mieszkańcy regionu wyrazili w petycji zaniepokojenie działaniami strony czeskiej, która kwestionuje zasadność działania Kopalni i tym samym Elektrowni Turów, w których zatrudnionych jest około 5 tysięcy mieszkańców regionu. Ponadto zwrócili uwagę, że w firmach działających na rzecz kompleksu pracuje kolejne 10 tysięcy osób.

PGE Turow petycja 2

W akcję obrony kopalni i elektrowni solidarnie zaangażowali się Pracownicy i ich rodziny, związkowcy i samorządowcy. Podpisy zbierane były również w parafiach i przez harcerzy. Petycja jest odpowiedzią na skargę podpisaną przez mieszkańców kraju libereckiego w sprawie zamknięcia kopalni Turów złożonej w Parlamencie Europejskim. W petycji strony polskiej zaakcentowany został aspekt społeczny, zwrócono w niej także uwagę na funkcjonujące w Czechach i Niemczech znacznie większe kopalnie węgla brunatnego.

Dziękuję samorządom, pracownikom, stronie społecznej, naszym wspaniałym harcerzom i wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję.  To nie koniec walki -  zapewniam, że zrobimy wszystko, by kompleks Turów działał dalej w interesie mieszkańców Dolnego Śląska.  Nasze działania poparte są racjonalnymi argumentami, które wielokrotnie przedstawialiśmy naszym sąsiadom w ramach długotrwałych konsultacji społecznych, równie z udziałem mieszkańców Niemiec i Czech. Rozmawialiśmy tam o środkach, jakie zostaną podjęte w celu wyeliminowania potencjalnego wpływu turoszowskiej odkrywki na tereny przygraniczne. Aktualnie trwa budowa długiego na blisko 1200 metrów ekranu podziemnego, który zabezpieczy ujęcie wody w czeskiej miejscowości Uhelna przed potencjalnym wpływem Kopalni Turów. Od początku prac nad przedłużeniem koncesji, temat ochrony zasobów wód był dla nas priorytetowy – podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. 

Przypomnijmy, że w marcu Kopalnia Turów otrzymała przedłużenie koncesji na wydobycie o 6 kolejnych lat, a równolegle stara się przedłużenie koncesji do 2044 roku, czyli do całkowitego wyczerpania pokładów węgla. Po 2044 roku, zgodnie z polityką Zielonego Ładu Unii Europejskiej, tereny turoszowskiego kompleksu energetycznego poddane zostaną procesowi rekultywacji. W ramach odnowionej w 2020 r. koncesji, Kopalnia Turów prowadzi swoją działalność górniczą na zmniejszonym o ponad połowę obszarze górniczym w stosunku do obszaru określonego w starej koncesji z 1994 r. Starając się o przedłużenie koncesji, spółka PGE GiEK prowadziła wiele działań informacyjnych odnosząc się do wszystkich uwag i zapytań dotyczących dalszego funkcjonowania kopalni oraz jej wpływu na najbliższe otoczenie.

Przedłużenie pracy Kopalni Turów gwarantuje dalszą pracę Elektrowni Turów, a tym samym pewne dostawy prądu do ponad 3 milionów gospodarstw domowych. 

Źródło, foto: mat. pras. PGE GiEK

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #24 Ciekawy 2020-06-25 07:38
Cytuję Marek:

Na przykład ilość pyłów zawieszonych w powietrzu? Ale tego do końca nie wiem bo w Bogatyni nie prowadzi się pomiarów. Pamiętam, że kiedyś nawet urząd próbował i wystawił jakiś miernik. Ale okazało się że wszystkie normy są znacznie przekroczone i po kilku dniach urządzenie zlikwidowano. I problem się sam rozwiązał..

Tak się właśnie tworzą teorie spiskowe. Skąd wiesz, że nie prowadzi się pomiarów? Wiesz co to jest sieć monitoringu (poszukaj w necie, znajdziesz wyniki ze stacji pomiarowych)? Wszystkie normy przekroczono - jakie konkretnie, na zawartość cukru w cukrze też? Przy okazji znajdź hasło "niska emisja" - dowiesz się, skąd się biorą sadza i pył na balkonie i zrozumiesz, dlaczego zlikwidowano urządzenie zabudowane przy głównej drodze w mieście, wśŕód domów ogrzewanych piecami (kolejne hasło: pomiar niemiarodajny).
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #23 123 2020-06-25 06:57
Cytuję sdx:
Cytuję śmieć poza kratami:
Nie ma żadnych racjonalnych powodów dla istnienia tego wytworu ludzkiej wyobraźni i głupoty... nie ma powodu w dzisiejszych czasach.Powierzchnia kopalni to około 2500 hektarów a powierzchnia realna odkrywki jest o wiele większa. Na tej powierzchni można postawić fotowoltaikę o takiej samej mocy co elektrownia, która od kilku dni wypuszcza czarny dym w nocy....tak wiem, nie widać;)))
I w nosie mam, że górnicy będą musieli się przebranżowić.
Życie i zdrowie ma się jedno. Hej.

Czyli według ciebie na noc ściągają filtry z komina? Przestań się ośmieszać człowieku.


Myślę, ze te filtry też się czyści i może to efekt tego, że faktycznie czarny dym wydobywał się w godzinach porannych z kominów elektrowni.... faktem jest, ze dymiła na ciemno:)
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #22 ANTYSOCJALISTA 2020-06-25 06:48
Cytuję Janek23:
"pomruków" z Brukseli.

Co do tzw. opozycji,to zgoda ale ocena PiSu to aberracja totalna!Wszechobecne rozdawnictwo,wysokie podatki,arogancja,niszczenie prawa/nawet głupiego i szkodliwego/ nic dobrego nie przyniesie!
Cytować | Zgłoś administratorowi
-3 #21 qwe 2020-06-25 04:20
Cytuję Marek:
Cytuję Bogatynianin.:

PO CO TE WPISY. JAK MIEJSCE SIĘ NIE PODOBA TO CO TUTAJ ROBISZ?

Tu się urodziłem, tu mam pracę i chciałbym tu zostać. Bo to jest moje miejsce. Czy jeśli Twój sąsiad robiłby syf to byś się wyprowadzał czy starał się żeby tego syfu nie było? Uwierz, że jeśli zachorujesz np. na chłoniaka, który w tym mieście jest plagą, zmienisz zdanie na temat priorytetów


Marek gdybyś tu mieszkał wiedział byś ze bez kopalni i elektrowni, nic by bu nie było w pewnym czasie zamknęli by szpital zmniejszyli zatrudnienie w spółkach gminnych a 1/3 ludzi by wyjechała z Bogatyni za praca i mieszkam tu od zawsze i nikogo chorego na chłoniaka nie znam, pisać możną sobie wszystko i straszyć ludzi.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #20 Marek 2020-06-24 21:14
Cytuję Ciekawy:

Jaki według ciebie czynnik, występujący tylko u nas, powoduje chłoniaka? Jakieś konkrety czy tylko domysły?

Na przykład ilość pyłów zawieszonych w powietrzu? Ale tego do końca nie wiem bo w Bogatyni nie prowadzi się pomiarów. Pamiętam, że kiedyś nawet urząd próbował i wystawił jakiś miernik. Ale okazało się że wszystkie normy są znacznie przekroczone i po kilku dniach urządzenie zlikwidowano. I problem się sam rozwiązał..
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #19 mimoRok 2020-06-24 20:27
Przede wszystkim Tak Kopalnia jest potrzebna ,Tak Elektrownia też! Ze względu na brak alternatywy dla terazniejszych jak i przyszłych pracowników na lokalnym rynku pracy PRZEDEWSZYSTKIM! Lecz czy szkody ekologiczne i zdrowotne ze względu na specyfike branży wydobywczej są? no Tak bez ściemniania! i niema co się obrażać ! tylko nikt w latach 90 nie martwił się tym że eektrownia [xxx]ła dużo wiecej syfu niż dziś! lub gdy z urobkiem węgla poszła mikro żyła lub bryłka uranu bo jakimś cudem se przyszła przez miliony lat z naszej jasnej gurki a z urobkiem mieli kontakt górnicy ! A CZY TERAZ CHODZI O KASE PRZEDEWSZYSTKIM ! w czechach jest wielki kapitał który stoji za wydobyciem w czechah i tam cały czas potrzeba ludzi do pracy z reszta jak i w niemczech. a zdrowa ich zdaniem konkurencja polega na wykończeniu konkurencji! A w szczegulności gdy mogą ugrać coś kosztem Nas Polaków. od samego początku powinni po mału zasypywać to co odkrywali po weksplatowaniu żyły ! i tyle elo
Cytować | Zgłoś administratorowi
+13 #18 Rozczarowany 2020-06-24 20:03
Fotowoltaika nie daje nowych miejsc pracy w regionie. Nie wnosi też nic do budżetów gmin - grunty, na których stoją panele, są nadal opodatkowane jak pod działalność rolniczą. Szpeci za to krajobraz na powierzchni wielu kilometrów kwadratowych i dewastuje teren w trakcie układania kabli odbiorczych. Np. przy przystanku w Zatoniu połamano drzewa, a obok kopalnianej straży pożarnej głęboko przekopano pobocze dopiero co wyremontowanej drogi (tylko patrzeć, jak zacznie się w tym miejscu zapadać). Czy o taką "ekologię" i postęp nam chodzi?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #17 ryba be wody 2020-06-24 19:47
jak sie skończy kopalnia to padnie wszystko,nawet ty co nie pracujesz w kopalni to odczujesz
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #16 Janek23 2020-06-24 19:38
Niech przemówią do rozumu swoim kolegom p.Schetyna p.Zdrojewski p.Borys"itd. posłowie z Dolnego śląska Eroposłom totalnej opozycji aby nie szczuli i nie prosili komisarzy UE o atakowanie i przeszkadzanie obecnej władzy i niszczenie naszej,swojej ojczyzny i to wystarczy.UE zajmuje się Polską bo "ktoś" o to prosi od 6 lat demokratycznie wybrana władza która ma znakomite wyniki ekonomiczne potwierdzone przez sam Eurostat bardzo przeszkadza opozycji i ich mocodawcą i sojusznikom w UE i tylko tutaj tkwi przyczyna tych złych "pomruków" z Brukseli.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 #15 mieszkaniec 2020-06-24 18:35
Cytuję śmieć poza kratami:
Nie ma żadnych racjonalnych powodów dla istnienia tego wytworu ludzkiej wyobraźni i głupoty... nie ma powodu w dzisiejszych czasach.Powierzchnia kopalni to około 2500 hektarów a powierzchnia realna odkrywki jest o wiele większa. Na tej powierzchni można postawić fotowoltaikę o takiej samej mocy co elektrownia, która od kilku dni wypuszcza czarny dym w nocy....tak wiem, nie widać;)))
I w nosie mam, że górnicy będą musieli się przebranżowić.
Życie i zdrowie ma się jedno. Hej.A skąd baranie weźmiesz prąd do wyprodukowania wspaniałej i cudownej fotowoltaiki"? Jak już wielu zabłysło tak i ty sądzisz że wsadzisz wtyczkę do gniazdka a tam sam z siebie prąd popłynie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Referendum nieważne…

10-08-2020 Wyświetleń:2368 38 Komentarzy

Referendum w Bogatyn…

09-08-2020 Wyświetleń:1855 Brak komentarzy

Nabór do służby w…

08-08-2020 Wyświetleń:836 Brak komentarzy

Poznaliśmy finalist…

08-08-2020 Wyświetleń:811 1 Komentarz

Burmistrz chce pozwa…

06-08-2020 Wyświetleń:2631 25 Komentarzy

CBŚP znalazło pona…

05-08-2020 Wyświetleń:4781 4 Komentarze

Zaproszenie na casti…

04-08-2020 Wyświetleń:1850 Brak komentarzy

Inwentaryzacja kąpi…

04-08-2020 Wyświetleń:1766 8 Komentarzy

W Kopalni Węgla Bru…

04-08-2020 Wyświetleń:1082 2 Komentarze

Zebrano 35 ton azbes…

04-08-2020 Wyświetleń:577 Brak komentarzy

Wspomnienie wielkiej…

04-08-2020 Wyświetleń:1323 3 Komentarze

Energooszczędne oś…

04-08-2020 Wyświetleń:546 1 Komentarz

poniedziałek, sierpień 10, 2020