Spółka Bogatyńskie Wodociągi i Oczyszczalnia wydała komunikat, w którym zapowiedziała kontrole. Będą zadymiane kanały, a niesfornym użytkownikom grozi kara, która  może sięgać nawet 10 tys. zł. Poniżej komunikat.

KOMUNIKAT

Informujemy, że w związku ze wzrostem napływu wód opadowych do obiektów oczyszczalni ścieków Spółka jest zmuszona podjąć działania kontrolne w celu eliminacji nielegalnego odprowadzania wód opadowych i roztopowych do urządzeń kanalizacji sanitarnej.

Umowy o zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków zawarte z naszą Spółką nie obejmują odprowadzania wód opadowych, roztopowych i drenażowych do sieci kanalizacyjnych należących do Spółki.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U tj. z 2019r. poz. 1437 z późn. zm.) - zabrania się wprowadzania ścieków bytowych do urządzeń kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania wód opadowych lub roztopowych będących skutkiem opadów atmosferycznych, a także wprowadzania tych wód opadowych i roztopowych oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej. W myśl art. 28 ust. 4a cyt. Ustawy ten kto nie stosuje się do wymienionego wyżej zakazu popełnia przestępstwo i podlega karze ograniczenia wolności lub karze grzywny do 10.000zł. Tym samym kanalizacja sanitarna jest przeznaczone wyłącznie do odprowadzania ścieków bytowych. Pragniemy zauważyć, iż system kanalizacji sanitarnej projektuje się na podstawie przewidywanej liczby odbiorców usług korzystających z systemu. Średnice rur są dostosowane do wielkości przepływu ścieków sanitarnych (bytowo-gospodarczych),a więc nie tak duże, by pomieścić wody opadowe.

W okresach deszczowych gwałtowne przepełnienie kanałów sanitarnych zakłóca pracę oczyszczalni ścieków, jak również obciąża przepompownie ścieków, generując znaczne koszty, które powstają wskutek przetłaczania, transportu, natleniania, mieszania i innych procesów wymagających zasilania w energię i paliwa. Należy dodać również, że ponosimy koszty związane z m.in.; podejmowanymi interwencjami oraz wysokie opłaty za usługi wodne na rzecz Wód Polskich w związku z odprowadzaniem do odbiornika oczyszczonych ścieków. Przy obfitych opadach deszczu zapewnienie ciągłości odbioru ścieków z nieruchomości w okolicznościach jw. staje się niemożliwe i może powodować zalewanie pomieszczeń na terenach innych odbiorców usług. Dlatego, też wzywamy do niewprowadzania wód opadowych do kanalizacji sanitarnej.

Apelujemy o dokonanie przez właścicieli samodzielnego sprawdzenia, gdzie wpływa deszczówka z ich posesji i zlikwidowanie ewentualnych uchybień. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wody opadowe i roztopowe powinny być zagospodarowane na własnym terenie – można je gromadzić np. w oczkach wodnych lub zbiornikach, a później wykorzystywać do podlewania ogrodu – lub odprowadzone do kanalizacji deszczowej.

Od 1 czerwca 2020r. nasze służby będą przeprowadzać kontrolę nieruchomości w miejscowości Sieniawka m.in. przy użyciu środków technicznych tj. urządzenia do zadymiania kanałów, nawet bez konieczności wejścia na teren nieruchomości. Metoda polega na wtłoczeniu specjalnego dymu do studzienki kanalizacji sanitarnej w ulicy, który następnie znajduje ujście w rynnach lub odwodnieniach liniowych na posesjach, jeżeli są podłączone do przewodów sanitarnych. Wytworzony dym jest bezwonny i nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt. Posiada odpowiednie atesty do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych.

Źródło: BWiO

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.