OSA to Otwarta Strefa Aktywności. Nasz czytelnik prosi o wsparcie i zainteresowanie tematem. Program jest dofinansowany z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Street workout park przy ulicy Sportowej w Bogatyni, fot. archiwum

Zaproszenie, które ma zainteresować samorząd zostało wysłane m.in. do burmistrza i dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bogatyni (oraz do naszej redakcji). "Proszę przeanalizować, zaplanować, miejsca, budżet na rządowy program rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej – Otwarte Strefy Aktywności (OSA). Na nowy program, po raz pierwszy dedykowany w całości rozwojowi małej infrastruktury w Polsce" - napisał mieszkaniec wskazując miejsca na potencjalne OSY: strefa relaksu na stadionie ul. Białogórska (w miejsce zdegenerowanych kortów 3 i 4), w pobliżu planowanych basenów, stadion ul. Sportowa, Opolno-Zdrój, Sieniawka/Porajów i inne sołectwa gminy.

Otwarte Strefy Aktywności (OSA) to ogólnodostępne plenerowe miejsca sportu, rekreacji i odpoczynku, w skład których wejdą: urządzenia siłowni zewnętrznej, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu i gier, zagospodarowanie zieleni. Strefy mają sprzyjać integracji społecznej poprzez wspólne podejmowanie aktywności fizycznej i być skierowane do różnych grup wiekowych. Obiekty zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie, zaprojektowane z dbałością o integracyjny charakter przestrzeni, mają szansę stać się miejscem pierwszej aktywności fizycznej dla dzieci, rodzin oraz osób starszych - możemy przeczytać w opisie programu. Zaplanowano dwa warianty Otwartych Stref Aktywności.

Wariant podstawowy: siłowania plenerowa (wymagane minimum 6 urządzeń) i strefa relaksu (minimum 4 ławki, plenerowe urządzenia do gier, np. gier planszowych typu szachy/warcaby lub stół do ping ponga, trampolina, itp., zagospodarowanie zieleni). Wysokość dofinansowania FRKF: do 50%  wydatków kwalifikowanych, nie więcej niż 25 tys. zł; lub do 70% wydatków kwalifikowanych zadania, nie więcej niż 35 tys. zł.

Wariant rozszerzony: siłowania plenerowa (minimum 6 urządzeń); strefa relaksu (minimum 4 ławki, plenerowy stolik do gier planszowych, np. szachy/warcaby  lub inne plenerowe urządzenia do gry, np. stół do ping ponga, itp., zagospodarowanie zieleni); plac zabaw o charakterze sprawnościowym (w programie wymagane 3 urządzenia dla dzieci o charakterze sprawnościowym); ogrodzenie terenu (wymagane minimum ogrodzenie placu zabaw). Wysokość dofinansowania FRKF: do 50% wydatków kwalifikowanych, nie więcej niż 50 tys. zł; lub do 70% wydatków kwalifikowanych zadania, nie więcej niż 70 tys. zł.

Przypomnijmy, że w 2015 roku z inicjatywy mieszkańców powstał street workout park przy ulicy Sportowej w Bogatyni (vide Już działa street workout park w Bogatyni).

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.