16 września (sobota) odbyła się dziewiąta edycja Rajdu Turystycznego "Śladami przeszłości", zorganizowana przez Sekcję Stowarzyszenie Turystyki Rekreacyjnej "BOG-TUR".

W rajdzie udział wzięły zarówno drużyny szkolne, drużyny stowarzyszeń, jak i indywidualni amatorzy pieszej turystyki. Tradycyjnie drużyny wykazały się dużą pomysłowością w wymyślaniu swoich nazw. Były zatem np.: "Łużyckie Włóczykije", "Turystyczne zwierzaki", "Podróżnicy w czasie", "Kopernikusy", "Węgielki Turów" czy "Opolniaki ziemniaki". Ponadto w rajdzie uczestniczyły drużyny Bogatyńskiego Stowarzyszenia "Amazonki", Bogatyńskiego Stowarzyszenia Diabetyków "Insulinka", PTSM Bolesławiec oraz PTSM Lubań.

Każdy uczestnik rajdu otrzymał na starcie kartę startową, która była jednocześnie Dyplomem uczestnictwa. Na niej należało też wypełnić imię i nazwisko oraz nazwę drużyny i przybić pieczątki na punktach kontrolnych. Prawidłowe wypełnienie oraz zebranie pięciu lub sześciu stempli (w zależności, kto jaką trasę wybrał - krótszą 9 km, bądź dłuższą 15 km) było warunkiem ukończenia rajdu. 

Obie trasy rozpoczynały się na stadionie przy ulicy Sportowej, a następnie biegły przez Wzgórze Obserwator do lasu za zalewem, gdzie trasy się rozdzielały. Trasa krótsza - 9 km prowadziła czerwonym szlakiem w lewo, druga trasa - dłuższa 15 km, oznaczona kolorem niebieskim poszła ostro w górę. Obie trasy miały zakończenie na Stadionie przy ul. Sportowej. Podczas wędrówki wszyscy mieli za zadanie zebrać jak najwięcej śmieci, co podlegało ocenie i umożliwiało uzyskanie punków za zebrane na szlakach śmieci. 

Tego dnia pogoda była idealna do górskich wędrówek. Trasy celowo zostały zmienione, aby pokazać inne ciekawe miejsca naszej gminy, w tym hałdy, które powstały w wyniku urobku węgla z kopalni. W 2006 roku już zalesione hałdy zostały przekazane pod Nadleśnictwo Pieńsk. Jest to bardzo duży obszar z ogromnym potencjałem do wykorzystania na ścieżki pieszo-rowerowe - ponad 2200 ha (porównywalne z wielkością Bolesławca), a wysokość względna wynosi 245 m (wysokość bezwzględna w najwyższym punkcie osiąga 469 m n.p.m.).

Na mecie rajdu rozegrane zostały konkurencje: konkurs historyczno - krajoznawczy "Ziemia Bogatyńska i okolice", konkurs strzelecki, konkurs turystyczny i konkurs wiedzy ekologicznej. Reprezentanci każdej z drużyn brali udział w konkursach uzyskując następujące wyniki:

Konkurs historyczno - krajoznawczy "Ziemia Bogatyńska i okolice"

I miejsce - Bogatyńskie Stowarzyszenie Diabetyków "Insulinka"

II miejsce - Podróżnicy w czasie (Szkoła Podstawowa nr 3 w Bogatyni)

III miejsce - PTSM Bolesławiec

 

Konkurs turystyczny

I miejsce - Kopernikusy (Szkoła Podstawowa nr 4 w Bogatyni)

II miejsce - Łużyckie Włóczykije (Szkoła Podstawowa nr 3 w Bogatyni)

II miejsce - Bogatyńskie Stowarzyszenie Diabetyków "Insulinka"

III miejsce - Turystyczne zwierzaki (Szkoła Podstawowa nr 3 w Bogatyni)

Konkurs wiedzy ekologicznej - kategoria kl. IV-VI

I miejsce - Julia Zdziebło - Opolniaki ziemniaki (Szkoła Podstawowa w Opolnie Zdroju)

I miejsce - Michał Jadczuk - Podróżnicy w czasie (Szkoła Podstawowa nr 3 w Bogatyni)

II miejsce - Zuzanna Zielewska - Turystyczne zwierzaki (Szkoła Podstawowa nr 3 w Bogatyni)

III miejsce - Karol Dragan - Łużyckie Włóczykije (Szkoła Podstawowa nr 3 w Bogatyni)

III miejsce - Nikola Gwóźdź - Turystyczne zwierzaki (Szkoła Podstawowa nr 3 w Bogatyni)

 

Konkurs wiedzy ekologicznej - kategoria kl. VII-VIII i wyżej

I miejsce - Ewa Osuch - PTSM Bolesławiec

II miejsce - Grzegorz Dąbrowski - Bogatyńskie Stowarzyszenie Diabetyków "Insulinka"

III miejsce - Jakub Dragan - Dragan Team

W konkursie ekologicznym "Czysty las" drużyny, które na trasie zebrały najwięcej śmieci, zostały nagrodzone upominkami ufundowanymi przez GPO w Bogatyni.

Konkurs strzelecki - kobiety

I miejsce - Oliwia Kuca

II miejsce - Maria Pernal

III miejsce - Zofia Mrygoń

Konkurs strzelecki - mężczyźni

I miejsce - Joachim Gnyla

II miejsce - Stanisław Turczyński

III miejsce - Jakub Dragan

Klasyfikacja generalna IX Rajdu Turystycznego "Śladami przeszłości":

I miejsce - Bogatyńskie Stowarzyszenie Diabetyków "Insulinka"

II miejsce - Kopernikusy (Szkoła Podstawowa nr 4 w Bogatyni)

III miejsce - Turystyczne zwierzaki (Szkoła Podstawowa nr 3 w Bogatyni)

Głównymi organizatorami imprezy byli: Sekcja Turystyki Rekreacyjnej "BOG - TUR" oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bogatyni. Wśród współorganizatorów znaleźli się: Urząd Miasta i Gminy, Sekcja Strzelectwa Sportowego, Rada Osiedlowa nr 7 i Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania. 

Patronat Honorowy nad rajdem objął Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, zaś funkcję komandora rajdu pełniła Barbara Otrociuk.

Na pochwałę zasługuje postawa naszych absolwentów: Julii Tryc, Zofii Pawłowskiej, Wiktorii Góry, Zofii Mrygoń i Tristana Temporale, Mateusza Kowalczuka, Adama Wójcikiewicza i Dominika Litwina, którzy pomagali w przeprowadzeniu konkursów wiedzy i wręczaniu nagród.

Serdecznie dziękujemy sponsorom rajdu: Burmistrzowi Miasta i Gminy Wojciechowi Dobrołowiczowi, Staroście Zgorzeleckiemu Arturowi Bielińskiemu, Dyrektorowi OSiR Adamowi Ignatowiczowi, Gminnemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania, Radzie Osiedla nr 7 i kancelarii podatkowej Barbary Otrociuk oraz członkom Stowarzyszenia "BOG - TUR" za społeczną pracę przy obsłudze rajdu.

Tekst na podstawie relacji:

Barbara Otrociuk, Aneta Strojanowska

Źródło: UMiG Bogatynia 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.