W Bogatyni odbędzie się koncert Jana Smakołyka - wrocławskiego gitarzysty, wokalisty oraz autor piosenek

 

Janek Samołyk to wrocławski gitarzysta, wokalista oraz autor piosenek. Tworzy i śpiewa zarówno po angielsku, jak i w ojczystym języku. Jego muzykę najczęściej opisuje się jako mieszankę brytyjskiego rocka i polskiej poezji śpiewanej. Wśród inspiracji wymienia on takich wykonawców jak m.in. The Beatles, Beach Boys, The Smiths, Blur, Grzegorz Ciechowski czy Marek Jałowiecki.

Początki

W wieku 6 lat zobaczył jak znajomy rodziców gra na gitarze. Niecałe 10 lat później pisał już pierwsze piosenki. Od tamtej pory komponowanie, aranżowanie oraz granie muzyki to coś, co najbardziej wypełnia mu życie. W czasach liceum współtworzył zespół Sztumbrrr... Następnie przez kilka lat Janek grał muzykę z pogranicza Indie popu oraz rocka w The Ossis, którego był liderem. Z zespołem tym nagrał EPkę, a także regularnie koncertował w Polsce (i nie tylko!).

Koncerty

Od 2008 roku wokalista występuję pod własnym nazwiskiem. Jego działalność koncertowa ma aktualnie dwa wymiary. Jeden z nich to kameralne występy z gitarą akustyczną, na których towarzyszy mu skrzypaczka – Patrycja Stefanowska. Drugi to koncerty w czteroosobowym składzie, który tworzą: Janek, Patrycja, Marcin Wojtowicz (perkusja) i Piotr Wojniusz (bas). Janek Samołyk zagrał ponad sto pięćdziesiąt koncertów w całej Polsce, często dzieląc scenę z najlepszymi (m.in. Muchy, Iowa Super Soccer, Lachowicz, Renata Przemyk, Tymański, Strachy na Lachy, Happysad etc.).

Pierwsze sukcesy

W kwietniu 2009 ukazał się teledysk do piosenki Don't think too much, a także minialbum pod tym samym tytułem. Piosenki Samołyka z pogranicza brytyjskiego rocka i poezji śpiewanej zachwyciły jurorów konkursu debiutów na najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki alternatywnej w Polsce, czyli Off Festiwalu 2009. Tam wrocławianin zebrał pochlebne recenzje od jury, w którego składzie 
zasiadali Artur Rojek (Myslovitz), Krzysztof Ostrowski (CKOD) czy Macio Moretti. Zespół songwritera wystąpił na festiwalu pokonując 230 innych wykonawców, którzy chcieli znaleźć się na nim w roli debiutantów. Rok później Samołyk został finalistą Konkursu Młodych Zespołów w Jarocinie, a także otrzymał nagrodę Prezydenta Gdańska na festiwalu im. Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie.

Debiutancka płyta

Janek Samołyk nagrał swoją debiutancką płytę pod czujnym okiem Marcina Szwajcera. Płytę wydało Polskie Radio SA. Album nosi tytuł „Wrocław” i ukazał się pod koniec 2010 roku i zawierał 11 utworów.

Płyta otrzymała bardzo pozytywne recenzje (m.in. Przekrój, Co jest grane, Lampa), była płytą tygodnia w Trójce, zaś singiel „Piosenka o pointach”, głosami słuchaczy, wszedł na Listę Przebojów Trójki.

Podróż do Chin

Janek Samołyk jest jednym z niewielu polskich artystów, którzy mogą pochwalić się koncertami w Chińskiej Republice Ludowej. Wrocławianin, wraz z zespołem Iowa Super Soccer, zagrał tam trasę koncertową, która objęła końcówkę 2011 roku i połowę stycznia 2012. Wśród odwiedzonych miast znalazły się Hangzhou, Ningbo i Shanghai.

Drugi album – „Problem z wiernością”

Kolejną płytę artysty wydało ponownie Polskie Radio S.A. pod koniec 2012 roku. Album zawiera kilkanaście premierowych kompozycji, w których Samołyk często stawia na tekst w języku polskim. Płyta została nagrana wspólnie z zespołem, który towarzyszy Jankowi na koncertach. Dzięki temu udało się przenieść na krążek energię znaną z występów na żywo, nad czym czuwał m.in.: Leszek Kamiński - producent  muzyczny i wielokrotny laureat Fryderyka. Z albumu pochodziły przeboje „Codziennie” i „Problem z wiernością”. W stacjach radiowych można też było często usłyszeć piosenkę „Czy to jest przypadek”. Płyta była promowana na bardzo licznych koncertach w całym kraju.

Album znalazł się wśród najlepszych płyt roku 2012 w podsumowaniu przygotowanym przez Grabaża – wokalistę grupy „Strachy na lachy” i dziennikarza muzycznego radia Roxy FM.

Trzeci album – „Na prezent”

Kolejny album długogrający ukazał się 16 września 2014 roku. Wrocławianin zaśpiewał utwory napisane przez Marka Jałowieckiego – postaci, która zainspirowała wielu artystów (np. zespół Myslovitz), a jednocześnie od lat pozostaje w niszy. „Na prezent” to wybór ulubionych utworów Janka, które nieraz od lat prywatnie śpiewał dla przyjaciół. Jednocześnie piosenki te w większości nie były oficjalnie wydane, więc można powiedzieć, że jest to materiał premierowy. Specjalnie na ten album Janek Samołyk oraz Marek Jałowiecki napisali także nowy, wspólny utwór pt. „Kolor w cichych ćmach”.

Zespół Janka Samołyka nagrywał „Na prezent” we Wrocławiu, Tarnowie oraz warszawskim studio Polskiego Radia S4. W nagraniach wzięli udział m.in. Leszek Kamiński (realizacja, mastering), Jacek Kuderski (Myslovitz, piosenka „Samotność jest jak C i F”), a także kwartet smyczkowy złożony z muzyków współpracujących na co dzień z Operą Wrocławską. Z płyty pochodzi m.in. piosenka “Złe czasy”.

Smakołyk w Bogatyni wystąpi w ramach konkursu "Fifty-fifty dla Artysty". Jest to zwycięski projekt Gminnego Ośrodka Kultury z siedzibą w Długołęce. Konkurs polegał na wyborze jednego projektu złożonego przez dolnośląskie instytucje kultury, promującego dolnośląskich artystów i ich twórczości. Program jest pilotażem większego przedsięwzięcia mającego na celu wsparcie promocji dolnośląskich artystów, planowanego do realizacji w roku przyszłym przez Urząd Marszałkowski. Koncerty odbędą się w gminie Długołęka, Kłodzku, Bogatyni, Legnicy i Bolkowie. Bogatyński koncert odbędzie się 27.11 br. w BOK.

Na podstawie: janeksamolyk.com/dokis.pl

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.