Biblioteka Publiczna w Bogatyni zaprasza na wystawę kolekcji naparstków pani Emilii Kurzątkowskiej.

Po raz pierwszy pokaźny zbiór zobaczyła u swojej siostry i postanowiła je również kolekcjonować. Pierwszy naparstek kupiła w Hiszpanii, na miejscowym ryneczku z nazwą miejscowości. Od tej pory jej kolekcja stale się powiększa.

Naparstki przywozi jej również rodzina oraz znajomi z różnych zakątków świata – z Australii, Japonii, Gruzji czy Stanów Zjednoczonych. Obecnie zbiór liczy 374 naparstki, które są wyeksponowane na specjalnych stojakach. Kolekcja jest różnorodna nie tylko pod względem pochodzenia, ale także materiałów, z których zostały wykonane – pięknie malowane porcelanowe, kryształowe, z materiału i drewniane. Sporo jest też metalowych, których szczyty zdobią elementy charakterystyczne dla miejsca, z którego pochodzą np. z Kopalni Soli w Wieliczce czy z zamku z Frydlantu. Jest wśród nich naparstek z gliny wykonany przez Panią Emilię, ozdobiony herbem Bogatyni.

Pani Kurzątkowska jest znaną mieszkanką Bogatyni, pedagogiem, zaangażowaną w pracę na rzecz osób najbardziej potrzebujących. Od wielu lat jest oparciem dla ludzi wymagających opieki, troski i zrozumienia, a także dla ich rodzin. Jest Przewodniczącą Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej TPD w Bogatyni. Za swoją 40-letnią społeczną działalność została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pani Emilia chętnie pozna osoby, które posiadają kolekcje naparstków.

Wystawę będzie można obejrzeć do końca kwietnia.
Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.