W drugim tygodniu maja społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Bogatyni wraz z gośćmi z zagranicy świętowała 15. Rocznicę, prawdopodobnie najdłuższej trwającego i największego (licząc liczbę zaangażowanych szkół, krajów, nauczycieli i uczniów) projektu #eTwinning pn. #Schoolovision.

Dzięki programowi #Erasmus+ oraz dofinansowaniu z #PNWM uczniowie i nauczyciele z 6 szkół partnerskich (Bułgaria, Niemcy, Słowacja, Słowenia, Ukraina i Polska) spotkali się w Bogatyni.

Projekt Erasmus+ "Schoolovision on tour" powstał na bazie wieloletniej współpracy przez internet. Partnerzy projektu napisali go wspólnie z myślą o tym, aby móc się spotkać na żywo i w trakcie przygotowanych warsztatów doskonalić umiejętności tworzenia muzyki i wideo. W związku z pandemią, projekt nie zakończył się w terminie, a ostatnie spotkanie przypadło właśnie w maju 2023 roku, kiedy to po raz piętnasty na stronie schoolovision2023.blogspot.com pojawiły się piosenki i teledyski przygotowane, tym razem, przez 26 szkół z 26 krajów.

Finał projektu w SP nr 1 zaangażował dużą część społeczności szkolnej – dzieci, rodziców oraz nauczycieli. To był bardzo aktywny tydzień. Oprócz wydarzeń edukacyjnych, takich jak warsztaty tworzenia muzyki w Garageband, rytmiki Batii Strauss czy tworzenia teledysków za pomocą smartfonów w aplikacji CapCut, nauki tańców integracyjnych z różnych stron świata z KLANZĄ, ważnymi punktami programu było wspólne świętowanie urodzin #Schoolovision oraz przypadającego w tym czasie Dnia eTwinning.

W środę wszyscy uczestnicy projektu gościli w UMiG Bogatynia, gdzie podczas wirtualnego spaceru mogli bliżej poznać naszą okolicę, a także specyfikę naszego miasta. Odbyła się minikonferencja z udziałem Gospodarza Gminy – Burmistrza Pana Wojciecha Dobrołowicza oraz Zastępcy ds. społecznych Pani Aleksandry Ratajczak, którzy odpowiedzieli na wszystkie pytania gości, a na koniec obdarowali upominkami tematycznie związanymi z Bogatynią. 

Kulminacyjnym punktem obchodów w czwartek była prezentacja wielkiego tortu urodzinowego od Polskiego Biura Programu eTwinning. Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu byłych uczestników projektu Julii i Michała. Po koncercie scena pozostała otwarta dla młodszych kolegów.

Na koniec dnia dołączyli do nas online nauczyciele z różnych stron "świata", byli i obecni eTwinerzy ze Schoolovision. Była okazja, żeby powspominać, zaplanować nowe działania, być może 16. Schoolovision...

Piątek, ostatni dzień spotkania, to jak co roku wideokonferencja, podczas której uczniowie, młodzi wykonawcy, wydali swój werdykt. Schoolovision 2023 "wygrała" piosenka w wykonaniu uczniów Cherkasy First Gimnasia z Ukrainy. Na żywo w placówce w głosowaniu uczestniczyli reprezentanci naszej szkoły, przy wsparciu Burmistrza MiG Bogatynia Pana Wojciecha Dobrołowicza oraz Zastępcy Pani Aleksandry Ratajczak.

Przez 15 lat istnienia projektu Schoolovision tysiące uczniów miało okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalne, taneczne, aktorskie oraz zdolności filmowe. Projekt nie tylko pozwalał im rozwijać swoje talenty artystyczne, ale także zwiększał ich pewność siebie i otwartość na świat. Taki rodzaj edukacji preferujemy najbardziej.

Źródło: Szkoła Podstawowa nr 1 w Bogatyni

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.