Gerhard Richter jest światowej sławy malarzem uznanym za najdroższego żyjącego artystę Niemiec. Malarz spędził 10 lat w przedwojennej Bogatyni. W naszym mieście będzie wystawa poświęcona artyście.

Fot. plakat filmu o artyście

Gerhard Richter, najdroższy, współcześnie żyjący malarz to były mieszkaniec Bogatyni. W mieście spędził dzieciństwo, chodził tutaj do szkoły podstawowej i tutaj dorastał. Dom jego dzieciństwa znajduje się przy ul. Kościuszki, tuż obok szkoły "Górnik".

- Richter był mieszkańcem Bogatyni, przez wiele lat spacerował tymi ulicami, którymi dziś przechadzamy się niemal codziennie na zakupy czy do pracy. Jednak w mieście nie znajdziemy żadnych śladów jego obecności. Kim jest najsłynniejszy bogatyninain? Na to pytanie odpowie projekt realizowany przez Stowarzyszenie Media Lokalne. W ramach projektu odbędzie się wykład poświęcony artyście, przygotowany przez Michała Pieczkę, kustosza z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wykład odbędzie się w bogatyńskiej bibliotece 26 kwietnia w środę o godz. 16:30. Przygotowywana jest również wystawa poświęcona artyście, dostępna będzie w bogatyńskiej bibliotece oraz film dokumentalny. Projekt jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej - informuje bogatyńska biblioteka.

Artysta jest najsławniejszym i najdroższym żyjącym niemieckim malarzem. Jego obrazy na aukcjach przekraczają kwotę 10 mln euro. Gerhard Richter spędził około 10 lat w Reichenau - przedwojennej Bogatyni. Jak sam informuje na swojej stronie internetowej www.gerhard-richter.com do naszego miasta (wówczas wsi Reichenau) przeprowadzili się z Drezna wraz z rodziną w 1935 roku. Jego ojciec otrzymał tu posadę w szkole. Mały Gerhard miał wówczas 3 lata. Rodzina mieszkała w Reichenau do końca wojny. W 1946 przenieśli się do Waltersdorf, miejscowości na granicy z Czechami.

- Ten osiągający sukcesy malarz urodził się 9 lutego 1932 roku w Dreźnie i dorastał w Górnych Łużycach. Po tym, jak zorientował się, że w panującym w NRD systemie politycznym nie ma możliwości kreatywnego rozwoju, uciekł razem ze swoją ówczesną żoną Marianne do Berlina Zachodniego, zabierając ze sobą tylko jedną walizkę. Swoje dotychczasowe prace musiał zostawić. Zostały one zamalowane lub zniszczone, a kilka z nich sam spalił przed swym wyjazdem - możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu. Jego obrazy „Odrzutowiec“ z 1963 roku, sprzedany w 2007 roku na aukcji w Christie’s w Nowym Jorku za 11,2 miliony dolarów oraz „Świeca“, obraz namalowany w 1983 roku i sprzedany w Sotheby’s w Londynie za 10,5 milionów euro, sprawiły, że Richter jest najdroższym żyjącym niemieckim malarzem - informuje to samo źródło.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.