fot. bogatynia.info.plJuż po raz dziesiąty w dziesięciu miejscowościach na styku trzech państw, Polski, Czech i Niemiec odbędzie się od 1 do 5 maja tego roku Nyski Festiwal Filmowy

Andreas Friedrich, dyrektor i założyciel festiwalu, tak wspomina jego początki dziesięć lat temu: „Idea zorganizowania własnego festiwalu zrodziła się ze współpracy klubów filmowych z Grosshennersdorfu, czeskiego Liberca i z Jeleniej Góry. Celem festiwalu od początku było ożywienie dyskursu filmowo-kulturalnego pomiędzy naszymi trzema krajami. Jednocześnie chcieliśmy przybliżyć aktualny dorobek tak znakomitych kinematografii Polski i Czech widzom niemieckim a z kolei film niemiecki zaprezentować po drugiej stronie granicy.“

Niemiecka reżyserka Bettina Bluemner otworzy swoim debiutanckim filmem „Scherbenpark” 10 jubileuszowy Nyski Festiwal Filmowy 1 maja 2013 o godzinie 19tej w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau. Program otwarcia poprowadzi Klaus-Dieter Felsmann, a po filmie wystąpi znany również w Polsce zespół Palko Muski ze Szwajcarii z oryginalną mieszanką polki, punka i gypsy. Podczas festiwalu pokazanych zostanie ponad sto filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych w kinach w Zgorzelcu, Bogatyni, w niemieckich miejscowościach Zittau, Grosshennerdorf, Ebersbach, Bad Muskau, czeskim Varnsdorfie i Hrádku nad Nisou.

Festiwal powołała do życia w 2004 roku grupa entuzjastów skupiona wokół klubu filmowego w Grosshennersdorfie Kunstbauerkino, a przyciąga corocznie do całego regionu około 3.000 widzów. Filmowcy tacy jak Andrzej Jakimowski, Xawery Żuławski czy Andreas Dresen należą m.in. do dotychczasowych gości i zwycięzców statuetki „Nyskiej Ryby”.

Właśnie o tę główną nagrodę w głównym konkursie 10. Nyskiego Festiwalu Filmowego walczyć będzie dziesięć produkcji, po trzy z Polski, Czech i Niemiec oraz jeden film z Albanii. Trójnarodowe jury, w którym zasiądą Jana Černik z Czech Film Center, Przemysław Wojcieszek reżyser oraz Nikolaj Nikitin dyrektor festiwalu Filmplus w Kolonii, przyzna statuetkę „Nyskiej Ryby“. Spośród wszyskich filmów biorących udział w festiwalu publiczność wyłoni laureta nagrody publiczności w wyskości 500 euro.

Konkurs dla filmów krótkometrażowych organizowany jest z myślą o młodych twórcach filmowych ze wszystkich trzech państw, a nagrodą jest 500 euro. Saksońskie Stowarzyszenie Filmowe ufundowało nagrodę specjalną w wysokości 550 euro dla filmu fabularnego, dokumentalnego lub krótkometrażowego, który odznacza się wyjątkową wrażliwością na specyfikę kulturalną i etniczną pogranicza Polski, Czech i Niemiec oraz wyczucia tego, co te narody łączy.

W ramach specjalnej sekcji niekonkursowej "Protest i pamięć" pokazany zostanie szereg wspaniałych filmów dokumentujących ruchy opozycyjne skierowane przeciwko dyktaturom w krajach byłego Bloku Wschodniego. Kolejna sekcja niekonkursowa to „Sinti i Roma”, w programie której znajdą się filmy fabularne i dokumentalne oraz koncerty poświęcone tej fascynującej mniejszości narodowej odgrywającej specyficzną rolę we wszystkich trzech krajach.

Nowością tegorocznego festiwalu jest pokaz zwycięzców festiwali partnerskich ZOOM Zbliżenia z Jeleniej Góry oraz SOLANIAN Nowa Sól. W zgorzeleckim kinie PozaNova odbędzie się przegląd dorobku króla kina offowego, Piotra Matwiejczyka. „Kup teraz“, „Homo father“, „Wyręczony zaręczony“ czy „Wstyd“ to tytuły filmów już kultowych w Polsce. Piotr Matwiejczyk będzie obecny na spotkaniu autorskim 4.5. w MDK w Zgorzelcu.

W kinie Kadr w Bogatyńskim Ośrodku Kultury odbędzie się pokaz obsypanej nagrodami czesko-polskiej produkcji Made in Ash Ivety Grofovej, wybrane z sekcji Sinti i Roma dokumenty niemiecki Psy jak my Anny Barrached i polski Czarna córka Anny Skorupy oraz fabuła Bez wstydu Filipa Marczewskiego, jak i Dzieci Sarajewa bośniackiej reżyserki Aidy Begic.

Pokazy filmu jurora festiwalu, Przemysława Wojcieszka, Sekret odbędą się odpowiednio 2go i 4go maja w Zgorzelcu i Bogatyni.

Na widzów festiwalu czekają nie tylko delikatesy filmowe, lecz również spotkania autorskie, jak np. z legendą czeskiej literatury Evą Kanturkovą, liczne koncerty, m.in. Palko Muski ze Szwajcarii, gypsy-jazz Dotschy Reinhardt, Diving for sunken tresure z Berlina.

Nyski Festiwal Filmowy zakończy się w niedzielę 5go maja o godzinie 17tej w czeskiem Centrum Panorama w Varnsdorfie. Rozdanie Nyskich Ryb uświetni znakomity zespół Čankinšou z Pragi oraz pokaz filmu 5 praw w reżyserii Vavřineca Menšla.

Patronat honorowy: prof. dr Sabine von Schorlemer, Sekretarz Stanu w Saksońskim Ministerstwie Kultury, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Radosław Mołoń oraz Prezydent Kraju Libereckiego, Martin Půta,

Program szczegółowy na stronie www.neissefilmfestival.de.

źródło: materiały prasowe

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.