Teatr Zittau: 2.07., Występ gościnny - Integracyjny spektakl teatru muzycznego WIELKI TESTAMENT – OGRÓD ROZKOSZY ZIEMSKICH.

Gerhart-Hauptmann-Theater Zittau, Duża Scena

Sobota, 02.07.2022, 16:00 | Czas trwania: ok. 45 minut | Wstęp: bezpłatny!

Jednorazowy występ gościnny w języku polskim z symultanicznym tłumaczeniem na język niemiecki

Festiwal SILESIA SONANS on TOUR „Wielki testament – Ogród rozkoszy ziemskich“

z utworami Claudia Monteverdiego i Clémenta Janequina

Spektakl teatru muzycznego „Wielki testament – Ogród rozkoszy ziemskich” to przedstawienie inspirowane książką François Villona i obrazem Hieronima Boscha o tym samym tytule. Aktorom na scenie towarzyszy muzyka renesansowa Claudia Monteverdiego i Clémenta Janequina, a także grupa teatralna złożona z osób z zespołem Downa.

Spektakl teatru muzycznego powstał w ramach integracyjnych polsko-niemieckich warsztatów teatralnych w Jeleniej Górze pod kierunkiem reżysera Łukasza Dudy i z kierownikiem muzycznym Michaliną Bienkiewicz. W ramach tradycyjnego festiwalu muzycznego Silesia Sonans spektakl zostanie wystawiony gościnnie w języku polskim z symultanicznym tłumaczeniem na język niemiecki po raz pierwszy w sobotę 2 lipca o godz. 16.00 w Teatrze Zittau.

Zdjęcie: Przemek Kaczałko

Kontekst

François Villon do dziś uważany jest za najważniejszego pisarza XV-wiecznej Francji. Jego elokwentne, barwne i przejmujące ballady nawiązują do jego pełnego przygód życia uczonego, włóczęgi i przestępcy oraz kreślą wyrazisty obraz społeczeństwa w epoce wysokiego średniowiecza. W swoim parodystycznym magnum opus „Wielki testament” Villon atakuje paryskich notabli swoich czasów w ironicznym, lekkim tonie, ale też czyni przedmiotem swoich rozważań takie tematy, jak miłość, nadzieja, nienawiść i śmierć, co w swej ponadczasowości jest aktualne do dziś.

Oryginalny tryptyk „Ogród rozkoszy ziemskich” autorstwa holenderskiego malarza renesansowego Hieronima Boscha składa się z czterech obrazów umieszczonych na rozkładanym panelu. Po zamknięciu dwa zewnętrzne skrzydła ukazują świat w trzecim dniu stworzenia. Lewy wewnętrzny panel przedstawia rajski ogród. Panel centralny przedstawia obraz raju, czyli nowego świata Bożego na końcu czasów, charakteryzującego się pokojowym i przyjemnym współistnieniem ludzi i zwierząt. Kontrastuje z tym prawy zewnętrzny panel, na którym Bosch uwiecznił okropności piekła. Wszystkie trzy obrazy są szczegółową i pomysłową mieszanką elementów świeckich, motywów biblijnych i dziwacznych wytworów samego artysty, połączoną z ironicznym akcentem.

SILESIA SONANS on Tour - Silesia Sonans to festiwal muzyczny w Jeleniej Górze, który ma na celu przekazywanie muzyki klasycznej oraz zbliżanie i promowanie młodych ludzi i artystów z regionu pogranicza poprzez muzykę i teatr. W ten sposób festiwal kontynuuje przedwojenną niemiecką tradycję organizowania festiwali kulturalnych w najpiękniejszym obiekcie sakralnym regionu - jeleniogórskim kościele Gnadenkirche. W ramach festiwalu odbędą się konkursy dla młodych muzyków i zespołów z dziedziny muzyki klasycznej, a także polsko-niemieckie warsztaty orkiestrowe i teatralne dla młodzieży. Atrakcją są koncerty i spektakle teatru muzycznego w wykonaniu artystów z Polski i Niemiec.

Polskojęzyczny występ gościnny odbywa się w ramach polsko-niemieckiego projektu Interreg „Razem w przyszłość”, który realizowany jest przez Gerhart-Hauptmann-Theater Görlitz-Zittau, Jeleniogórskie Centrum Kultury oraz Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2014-2020.

Rezerwacje miejsc

KASA TEATRU ZITTAU | THEATERRING 12 | 02763 ZITTAU

Poniedziałek 10:00-14:00 TYLKO PRZEZ TELEFON

Wtorek - Piątek 10:00-13:00 i 14:00-18:00

Sobota 10:00-12:30

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://www.g-h-t.de/de/spielplan/silesia-sonans-on-tour/2022-07-02/11347/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.