13 maja 2022 r. o godz. 15.00 w Bogatyńskim Ośrodku Kultury odbył się Projekt „Maj Kultura” – Przegląd Piosenki Patriotycznej oraz koncert zespołu FORTECA – Walka Trwa.

Na scenie Bogatyńskiego Ośrodka Kultury zaprezentowali się lokalni artyści wykonując repertuar o charakterze patriotycznym. Wydarzenie ze sceny oficjalnie otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz. Usłyszeliśmy 13 występów konkursowych, które oceniało Jury w składzie: Anita Szakiel-Sosnowska – dyrektor Bogatyńskiego Ośrodka Kultury i przewodnicząca Jury, Jerzy Bzowski – wieloletni kapelmistrz Zakładowej Orkiestry Dętej Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni, Joanna Kosiorek – absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, koordynator i pedagog w szkole muzycznej I stopnia w Bogatyni, Przemysław Chałupka – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, organista, akordeonista, pedagog w szkołach muzycznych.

Po zakończeniu części konkursowej na zgromadzonych w sali widowiskowej widzów czekała niespodzianka. Wystąpiły dwie Panie z Ukrainy, które zaśpiewały pieśni w ich ojczystym języku. Wiktoria Dudasz oraz Maryna Tiuriumina w ten muzyczny sposób chciały wyrazić podziękowanie dla Polaków za pomoc, którą otrzymały w naszym kraju. Panie z Klubu Nauczycielskiego „IZIS” w Bogatyni, również chcąc okazać wsparcie w tym trudnym czasie dla naszego wschodniego sąsiada wykonały piosenkę „Podaj rękę Ukrainie”. Następnie przyszedł czas na wręczenie wszystkim wykonawcom dyplomów za udział oraz wspólne zdjęcie, po którym Jury udało się na obrady.

Na scenie rozpoczął się akustyczny koncert zespołu historyczno-patriotycznego „FORTECA – Walka Trwa”. Publiczność na godzinę zanurzyła się w bardzo osobistej i wzruszającej lekcji historii dzięki wokalistce Magdalenie Janeczek oraz muzykom grającym na pianinie, skrzypcach, gitarze klasycznej i basowej.

Po występie gwiazdy wieczoru nagrodzonym gromkimi brawami, Jury ogłosiło wyniki Przeglądu Piosenki Patriotycznej. Laureaci z rąk Burmistrza Wojciecha Dobrołowicza, dyrektora BOK Anity Szakiel-Sosnowskiej oraz Jerzego Bzowskiego otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Imprezę ze sceny poprowadził konferansjer Marcin „WORON” Woroniecki. Projekt „Maj Kultura” został nagrany i zostanie udostępniony publicznie w internecie.

Serdecznie dziękujemy wykonawcom, gościom z Ukrainy, muzykom zespołu „FORTECA – Walka Trwa”, obsłudze technicznej, organizatorom oraz wszystkim obecnym na sali widowiskowej za wzięcie udziału w Projekcie „Maj Kultura” w Bogatyńskim Ośrodku Kultury.

Wyniki Przeglądu Piosenki Patriotycznej „Maj Kultura” w Bogatyńskim Ośrodku Kultury.

Kategoria Soliści:

1 miejsce – Amelia Palacz ze Zgorzelca

za wykonanie utworów: „Rozkwitały pąki białych róż”, „Mamo tyś płakała”.

2 miejsce – Bożena Mazowiecka z Bogatyni

za wykonanie utworów: „Sen o Katyniu”, „Żeby Polska była Polską”.

3 miejsce – Nikola Stefaniak z Jasnej Góry

za wykonanie utworów: „Rozkwitały pąki białych róż”, „Orzeł biały”.

Kategoria Zespoły:

1 miejsce – Chór Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Śląskiej z Działoszyna

za wykonanie utworów: „Niepodległa, niepokorna”, „Kocham Cię Polsko”.

2 miejsce – Zespół „Amazonki” z Bogatyni

za wykonanie utworów: „Szara Piechota”, „Witaj, majowa jutrzenko”.

3 miejsce – Zespół Klubu Nauczycielskiego „IZIS” z Bogatyni

za wykonanie utworów: „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Kochany kraj”.

Projekt dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

Patronat Honorowy nad projektem objął Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia.

Organizator: Bogatyński Ośrodek Kultury.

foto: Paweł Dusza/UMiG Bogatynia 

Źródło: UMiG Bogatynia 

 

 

 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.