Na "Zalewie" zatrzęsienie płazów. Rozpoczęły się wiosenne gody. Niestety nie wszyscy uważają na oszołomione wiosną zwierzęta. W tym miejscu w Bogatyni występują chronione płazy: ropucha szara, żaba wodna, żaba jeziorowa, żaba śmieszka i żaba trawna. Wiele z nich leży rozjechanych na asfalcie.

fot. bogatynia.info.pl

Można powiedzieć, że to inwazja. Cały "Zalew" w żabach i ropuchach. Płazy rozpoczęły gody. Równie wiele leży rozjechanych, niektóre wyglądają nawet jakby celowo ktoś na nie najechał. U naszych południowych sąsiadów wystawione są drogowe znaki ostrzegawcze "uwaga żaba". U nas nie. Warto wspomnieć, że niektóre z nich są chronione. Na terenie kompleksu występują również chronione płazy: traszka zwyczajna, traszka górska, ropucha szara, żaba wodna, żaba jeziorowa, żaba śmieszka i żaba trawna. Znajdziemy tam również chronione gady: jaszczurkę zwinkę i zaskrońca zwyczajnego.

Według "Inwentaryzacji przyrodniczej obszaru stawów kompleksu zalew przy ulicy kąpielowej oraz rowu melioracyjnego na odcinku od kumpelsku kąpielowego do rzeki Miedzianki w Bogatyni", którą na zlecenie UMiG w 2014 roku wykonał Wojciech Zawadzki, chronić mamy co (pisaliśmy o tym w artykule Na „Zalewie” nie tylko ryby).

Według wspomnianego dokumentu na bogatyńskim „Zalewie” licznie występuje rak pręgowaty - gatunek inwazyjny i szkodliwy dla rodzimej fauny raków w Polsce. Rodzimych raków nie stwierdzono. Znalezione mięczaki to szczeżuja pospolita i skójka malarska – najpospolitszy małż krajowy. Bogatyńskie zbiorniki zamieszkuje również cały wachlarz ważek: szafranka czerwona, szablak krwisty, żagnica zielona (gatunek objęty ochroną ścisłą), żagnica jesienna, żagnica wielka, ważka płasko brzucha, świtezianka błyszcząca, świtezianka dziewica, łątka dzieweczka, pałątka niebieskooka, pałątka pospolita i łątka halabardówka. Oprócz wspomnianej żagnicy zielonej, która prawdopodobnie nie rozmnaża się w Bogatyni (wynik obserwacji) – pozostałe gatunki są pospolite. Zaleziono również chrząszcze znajdujące się pod ścisłą ochroną: biegacz skórzasty, biegacz fioletowy i biegacz ogrodowy. Z chronionych ściśle ryb na „Zalewie” występuje minóg strumieniowy. Miejscem tarła minogow jest ujście strumyku do stawu zachodniego.

Obszar stawów kompleksu „Zalew” nie ma dużego znaczenia jako ostoja i siedziba ptaków wodnych czy wodno-błotnych – możemy przeczytać w dokumencie. Stwierdzono występowanie przeszło 30 chronionych gatunków ptaków, w tym m.in. dzięcioły, skowronki, kosy, a także bociani i myszołowy.

Na terenie kompleksu stawów zinwentaryzowano również gatunki ssaków, które według obecnego ustawodawstwa podlegają ochronie. Wśród nich występuje m.in. jeż zachodni, kret, ryjówka aksamitna, wiewiórka pospolita, oraz lisy, sarny i zające. Przypuszcza się, że mogą występować również nietoperze.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.