- reklama -

(fot. A. Lipin)Na kogo chętnie oddam swój głos w wyborach? Zbliżają się wybory samorządowe. Oferuję swój głos temu, kto da więcej

Za co sprzedam kartę w urnie? Za obietnice! Głośno wypowiedziane. Tak donośnie, że nie da się z nich wymigać w trakcie pełnienia urzędu. Nie będę słuchał wykrętów i tłumaczeń, że przeciwnicy nie pozwolili, powódź się przytrafiła, bądź Polska popadła w kryzys.

Swój głos "sprzedam" temu, kto da więcej. Przemyślanych, realnych do spełnienia obietnic. Przede wszystkim temu kto potrafi je spełnić.

Uwaga: zwracam się przede wszystkim do kandydatów na radnych gminnych i powiatowych oraz na stanowisko burmistrza. Ponadto do wszystkich, którzy rozumieją problemy gminy bogatyńskiej, a ich perspektywa sięga dalej niż do stycznia 2015 r.

Upraszam o powstrzymanie się od komentarzy nie na temat, wulgarnych i obsabaczających konkretnych kandydatów. Zaznaczam także, że to nie agitacja (jeszcze). To ściąga dla kandydatów do spisania sobie programu.

Poniżej podpowiadam, jakich obietnic najchętniej wysłucham.

1. Zastopowanie wyludniania się Bogatyni. Miasto i gmina wyludnia się w tempie ok. 2,5-krotnie szybszym niż średnia krajowa dla małych miasteczek (ok 12% na dekadę, przy średniej 3-5%).

Bogatynia w takim tempie osiągnie w II ćwierci XXI stan z lat 50. XX w. Wówczas możemy zapomnieć o szpitalu, o szkołach średnich itd. To prosta DEGRADACJA. Po zakończeniu przemysłu energetycznego Bogatynię czeka ZAPAŚĆ.

Aby się to nie stało - należy już dziś inwestować, i to bardzo intensywnie, w gałęzie gospodarki, które będą się rozwijać w najbliższych 20-30 latach. To perspektywa, którą da się przewidzieć, a mądre państwa, miasta, regiony to robią. Często przy wykorzystaniu przemysłu ciężkiego - np. państwa arabskie zarabiając na ropie budują hotele i firmy technologiczne. Inwestują w turystykę i hi-tech.

(fot. A. Lipin)(fot. A. Lipin)

2. Zadbanie o wygląd miasta. Bogatynia w tej chwili, ma opłakany wygląd. Wyremontowanie ul. Waryńskiego to ledwie namiastka konieczności. Ten trend należy kontynuować. Stworzyć ładne, schludne centrum miasteczka oparte na starej substancji przysłupowej. To się wszystkim PODOBA.

Urządzenie cywilizowanego targowiska miejskiego oraz odświeżenie domów komunalnych. W ramach możliwości jakie ma samorząd zapobieganie wyburzaniu zabytkowych budynków, po których straszą puste place (Karcza Sądowa, zakłady bawełniane, winiarskie, wiele domów zabytkowych itd.) Do ładnego miasta PRZYJEŻDŻAJĄ goście, turyści i mieszkańcy! To oczywista.

Wybudowanie w mieście setek budek śmietnikowych wyglądających jak fawela zgoła odbiega od standardów ładu urbanistycznego :-(.

(fot. A. Lipin)(fot. A. Lipin)

3. Program ochrony zabytków i urządzenie prawdziwego muzeum miejskiego w Dworcu Historii. Szanowanie przeszłości to podstawowy element budujący lokalną społeczność. Edukacja historyczna jest w tej chwili w Polsce niebywale popularna. Należy ten trend wykorzystać. Znajomość historii jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Aby jednak uczyć jej lokalną społeczność, trzeba mieć do tego miejsce i możliwości. O kadrze nie wspominając. Nauka historii w szkole to o wiele za mało.

Bogatynia ma bogate dzieje i ciekawe miejsca - ruiny zamku w Trzcińcu i domy przysłupowe to świetna baza. Ale są jeszcze inne atrakcje. Kto je wydobędzie z mroku historii?

O domach przysłupowych napisałem wiele, jeszcze więcej powiedzieli inni. Bogatynia miałaby wielkie szanse by stać się żywym parkiem kulturowym z domami przysłupowymi jako główną atrakcją turystyczną. Mieszkańcy byliby dumni. Potrzeba jednak prawdziwego programu ratowania tych wyjątkowych zabytków. Przy okazji samemu można wejść do historii...

(fot. A. Lipin)(fot. A. Lipin)

4. Przynależność Bogatyni do organizacji regionalnych umożliwiających współpracę w zakresie promocji i turystyki. Bogatynia nie należy do wielu struktur, które sprzyjają rozwojowi Pogórza Izerskiego i Górnych Łużyc (jak choćby LGD Partnerstwo Izerskie). Raczej siłą inercji, z początku minionego ćwierćwiecza należy do Euroregionu NYSA. Nie wynika z tego zbyt wiele.

Poza fasadową współpracą w tzw. "Małym Trójkącie Hradek-Zittau-Bogatynia", gmina bardzo słabo współpracuje z ościennymi samorządami: Ostritz, Chrastavą, Frýdlantem. Właśnie z tymi trzema gminami bogatyńską łączą najdłuższe granice. Obszarów na których można współpracować jest wiele. Specjaliści w UMiG są zatrudnieni. Jest potencjał i możliwości. Warto je wreszcie w pełni wykorzystać.

(fot. A. Lipin)(fot. A. Lipin)

5. Prawdziwy rozwój turystyki. Produkt turystyczny można stworzyć ze wszystkiego. W Bogatyni wystarczy się pochylić nad tym co tu jest. Co dała natura i poprzednie pokolenia. Tysiące gmin w Polsce może Bogatyni pozazdrościć położenia i atrakcji. Ludzie tworzą w nich dziwne parki linowe, albo sztuczne "zabytki". Tymczasem Bogatynia ma walory krajoznawcze, zabytkowe, bogatą historię, ciekawostki techniki (kopalnia i elektrownia to fascynujące obiekty!) - wiele atrakcji. Czas je wykorzystywać na serio.

Z turystyki żyje już kilkanaście % ludności Europy. W niektórych regionach nawet kilkadziesiąt. W Bogatyni też można żyć z turystyki, choćby tranzytowej. Leży bowiem w środku niezwykle atrakcyjnego mikroregionu: łączy Góry Żytawskie i Łużyckie z Izerskimi, w środku Krainy Domów Przysłupowych, na dawnym Starym Trakcie Handlowym Żytawa - Jelenia Góra (starszym niż Via Regia!). Oplątana jest bogatą siecią dróg i ścieżek (rowery!), a bardzo długa granica gminy opiera się o spławną rzekę - Nysę. Spływy kajakowe po niej cieszą się coraz większą popularnością. Wystarczy to bogactwo WYKORZYSTAĆ.

(fot. A. Lipin)(fot. A. Lipin)

6. Rozwój miejscowej kultury. Bogatynia na mapie kulturalnej nie błyszczy. Nie ma już jednego, wyjątkowego i oryginalnego wydarzenia kulturalnego, jakim np. kiedyś był Turniej Łgarzy i Kuglarzy. Zamienił się w jeden z setek przeglądów satyrycznych. Na mapie Polski niewiele znaczący. Inni dogonili i prześcignęli Bogatynię. Bo kto nie idzie naprzód, ten się cofa.

Przez ostatnie lata pojawiały się różne szanse. Jedną z nich był piknik przysłupowy podczas Dni Otwartych Domów Przysłupowych. Na ile to jest atrakcja ciekawa dla mieszkańców i przyjezdnych? To trzeba zbadać. Zgorzelec ma swe "Jakuby" - impreza rozwija się doskonale. Jest oparta na solidnych fundamentach historycznych i przemyślanie realizowana, przede wszystkim jako program kulturalny bez zadęcia.

Bogatyńskie "Karbonalia" do miasteczka nie przyciągną turystów. To nie jest oferta kulturalna. To zwyczajny festyn.

Kto mi to obieca? - ma mój głos! Mało tego - do głosowania na niego będę namawiał wszystkich, których mogę.
Jeśli ktoś kupi mój głos, niech jednak pamięta, że za 4 lata wystawię rachunek.

Dużo żądam? Niekoniecznie. Wystarczy wypełnić jedną z tych obietnic. One są zresztą spójne. Wypełniając jedną, siłą rozmachu można i kolejną. Już podjęcie jednego tematu, solidne przygotowanie i rozpoczęcie, aby następcy podczas kolejnych kadencji mieli z czym pracować, będzie osiągnięciem i wtoczy Bogatynię na nowe tory. A Bogatynia tego bardzo potrzebuje. Na razie wjechała w XXI w. bardzo powoli, na skrzypiących kołach, po zardzewiałych torach.

Kandydaci na samorządowców VII kadencji - pokażcie, że macie olej!

Arkadiusz Lipin

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

-1 #10 Rębajło 2014-12-02 10:35
Glebus,tekst nieco pretensjonalny, lecz rozumiem Twoją frustrację. :D
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #9 Jurek 2014-10-06 09:06
Mario, Kasia, Piotruś, Izabelka, Agniesia
nam dadzą 1% sami wezmą 99% :cry: :o
Cytować | Zgłoś administratorowi
-13 #8 Rafał 2014-10-04 09:29
Pacjent i tak Bogatynia umiera ale to nie przez władze Bogatyni tylko przez ogólnie Polską władzę, która wszystko wykańcza w całej Polsce. I cieszmy się że my możemy pracować w Czechach bo gdzieś dalej takiej perspektywy nie mają. A co do wyludnienia to nie wina Gminy, że nie ma tu uczelni i studentów. Jak by coś takiego było to miasto by się nie wyludniało tylko zaludniało.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-7 #7 zła_baba 2014-10-03 19:44
"Kto mi to obieca? - ma mój głos!" to musisz głosować na kogoś z PO oni znają się na obiecankach. :D
Cytować | Zgłoś administratorowi
+23 #6 Pacjent 2014-10-03 10:53
Cytuję Rafał:
Ludziska były w Bogatyni różne rządy, ale moim zdaniem Pan Andrzej Grzmielewicz jest najlepszym kandydatem na pełnienie stanowiska Burmistrza naszej Gminy. Wiadomo, że każdemu się nie dogodzi. Ale popatrzmy jak wygląda nasza Gmina. Bogatynia była jest i będzie zawsze zadłużona co się zarzuca obecnemu Burmistrzowi. Ale spójrzmy jak rządziło SLD. Oczyszczalnia za kilka mln złotych, gdzie 1 mln zniknął. Każdego można rozliczyć. Ale róbmy to z rozsądkiem i trzeźwą głową. Radni którzy kupują głosy to dla mnie ścierwa. A wiem kto kupował głosy poprzedniej kadencji i teraz też będą. Postaram się na nich trafić :) Zobaczymy reakcję


Przeczytaj tekst ze zrozumieniem...gmina się wyludnia,brak pracy (chyba,że za sukces uważasz pracę w Czechach jako polskie popychadło),brak komunikacji z resztą kraju (spróbuj dostać się do/z Wrocławia,Jeleniej Góry,Zielonej Góry bez własnego auta),zapaść służby zdrowia i niepewność jej bytu, zadłużenie gminy, realizację inwestycji służących tylko celom propagandowym (aby dostać się na następną kadencję,już niedługo nie będzie dla kogo robić karbonaliów i nie będzie miał kto chodzić po nowych chodnikach prowadzących do lasu,przy otwarciu których można narobić sobie fotek do biuletynu- a gdzie przygotowanie terenów pod inwestycje i zachęty do inwestowania w naszej jakże dogodnie położonej gminie...to jest karygodne,żeby przez 8 lat zaprzepaścić szansę jaką daje nam położenie- przykład: Hradek i inne czeskie mieściny). Brak perspektyw na normalne,godne życie dla młodych (bo co może tu robić wykształcony młody człowiek- pracować w Biedronce?)...Nawet mi się pisać nie chce co jeszcze spieprzyły i zaprzepaściły obecne władze...ale Ty głosuj dalej na nich...za kilka klat nie będziemy wybierali burmistrza tylko sołtysa Bogatyni.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+14 #5 Mirosław 2014-10-03 09:46
Arkadiusz - bardzo dobry tekst - popieram. Do tego jeszcze podpisanie publicznie lojalki, że jak się nie uda to wszystkich przepraszam i wek ze stołka. Co do miasta ... od dna jeszcze można się odbić, ale wyjść z mułu już raczej nie. A tu gdzie nie spojrzysz to muł po pas i jeszcze same chwasty dookoła.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+29 #4 Zofia 2014-10-03 08:35
Szanowni mieszkańcy Naszego wspólnego Miasta i Gminy Bogatynia. Podczas wyborów w 2010 roku Bogatynia straciła szansę na rozwój i bezpieczną przyszłość. Obecna władza nie udźwignęła mandatu zaufania jaki otrzymała. Wiele rzeczy zrobiono, fakt że z licznymi nie wypałami i niedociągnięciami a nawet karygodnymi błędami. Tylko teraz powiedzmy sobie szczerze gdyby nie pieniądze z Promes Rządowych to co????? Co zostało zrobione przez cztery lata przed powodzią i po powodzi??? nie pytam o rzeczy niezbędne do odbudowy zniszczone przez kataklizm. Nie zmieniło się nic poza rozrośniętą administracją,ogromnymi zarobkami zarządów spółek miejskich i urzędników za którymi nie idą efekty godne takich wynagrodzeń. Ceny wody niby wzrosły ale to i tak my z naszych podatków płacimy dopłaty do własnych rachunków. Szkoły kuleją zarobki pracowników stoją w miejscu od lat na dnie finansowych możliwości. Szpital jest ratowany kroplówkami z podatków bez jasno określonej wizji swojego istnienia,przed zamknięciem obroniło go społeczeństwo. Ostatnie trzy miesiące uważam za okres cudów w naszej gminie. Chodniki kolorowe kostki kluby, świetlice itp. Tylko imprezy,prezenty i robienie sobie reklamy przez obecnie zarządzających. tyle tylko że to wszystko nie stwarza możliwości rozwoju i dalszego życia moim dzieciom w Bogatyni. Nie ma pracy młodzi uciekają miasto wymiera wystarczy się rozejrzeć dochodzi do degradacji i patologii społeczeństwa. Narkomania i wszędobylskie złodziejstwo w połączeniu z poplecznictwem,nepotyzmem i zadłużeniem gminy na poziomie ok 90 milionów grozi upadkiem.I taki jest obraz Miasta i Gminy którego nie znajdziecie w miejskim biuletynie. apeluję ludzie otwórzcie oczy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #3 Dylo 2014-10-02 19:58
Dobrychłop jak mówił pod lupą widzi rozwój miasta pod kątem rozwoju turystyki. Dlatego ma mój głos. A że nie był jeszcze u władzy to mu zaufam.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-34 #2 Rafał 2014-10-02 18:46
Ludziska były w Bogatyni różne rządy, ale moim zdaniem Pan Andrzej Grzmielewicz jest najlepszym kandydatem na pełnienie stanowiska Burmistrza naszej Gminy. Wiadomo, że każdemu się nie dogodzi. Ale popatrzmy jak wygląda nasza Gmina. Bogatynia była jest i będzie zawsze zadłużona co się zarzuca obecnemu Burmistrzowi. Ale spójrzmy jak rządziło SLD. Oczyszczalnia za kilka mln złotych, gdzie 1 mln zniknął. Każdego można rozliczyć. Ale róbmy to z rozsądkiem i trzeźwą głową. Radni którzy kupują głosy to dla mnie ścierwa. A wiem kto kupował głosy poprzedniej kadencji i teraz też będą. Postaram się na nich trafić :) Zobaczymy reakcję
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #1 kandydat 2014-10-02 17:30
mamy olej! i olewamy...
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Felietony

Pozostałe informacje

Krowy uciekły do Bo…

24-01-2021 Wyświetleń:19 Brak komentarzy

Spotkanie Grupy Robo…

22-01-2021 Wyświetleń:891 15 Komentarzy

Poszukiwany z kradzi…

22-01-2021 Wyświetleń:580 Brak komentarzy

Zatrzymany za posiad…

22-01-2021 Wyświetleń:629 1 Komentarz

Ukradli samochód

22-01-2021 Wyświetleń:1201 Brak komentarzy

Kopalnia Turów: uzg…

22-01-2021 Wyświetleń:1457 4 Komentarze

Tymczasowe zmiany w …

20-01-2021 Wyświetleń:4343 49 Komentarzy

Poszukiwany listem g…

20-01-2021 Wyświetleń:1490 Brak komentarzy

Poszukiwany ENA zatr…

20-01-2021 Wyświetleń:792 Brak komentarzy

Pracowali nielegalni…

19-01-2021 Wyświetleń:1022 Brak komentarzy

Obowiązkowe testy d…

18-01-2021 Wyświetleń:1272 3 Komentarze

7 kolizji, 3 kieruj…

18-01-2021 Wyświetleń:792 2 Komentarze

niedziela, styczeń 24, 2021