Trasa: Bogatynia - Porajów - Hradek - Nowy Bór - Czeska Kamienica - Decin - Hrensko - Mezni Louka -Przełomy rzeki Kamienicy - Hrensko - Bogatynia.

Wycieczkę do Czeskiej Szwajcarii rozpoczynamy od niezwykłego obiektu geologicznego Panská skála (Pańska Skała) leżącego na granicy Gór Łużyckich, Szwajcarii Czeskiej oraz Czeskiego Średniogórza.

Pańska Skała to wzgórze o wysokości 595 m n.p.m., zlokalizowane kilkaset metrów na południe od szosy Kamenický Šenov – Nový Bor. Przy szosie, w rejonie wzniesienia, urządzony jest duży parking z zapleczem socjalnym (parkowanie płatne) znajduje się tu także Punkt Informacji Turystycznej. Nazwa formacji pochodzi z dosłownego tłumaczenia dawnej nazwy niemieckiej – Herrenhausfelsen.

Pańska Skała jest najstarszym w Czechach rezerwatem geologicznym i jednocześnie jednym z najstarszych tego typu założeń w Europie. Pierwsze formy ochrony pojawiły się w 1878. Dziś jest najczęściej odwiedzanym przez turystów utworem geologicznym w Czechach.

Bazalt z którego zbudowane jest wzniesienie powstał w trzeciorzędzie, około 30 milionów lat temu, w wyniku działalności wulkanicznej. Ocenia się, że lawa wypływała z komory wulkanicznej z głębokości większej niż 30 km. Prawdopodobnie nie dotarła do powierzchni ziemi, ale zastygła w kominie wulkanicznym. Później, w wyniku erozji i denudacji otaczających skał, został on wypreparowany w formie neku. W sztucznym odsłonięciu dawnego kamieniołomu bazaltu widać doskonale wykształcone słupy bazaltowe o średnicy około 20–25 cm i wysokości do 20 m (pionowe i pochylone).

Park Narodowy Czeska Szwajcaria położony jest w północnych Czechach w powiecie Děčín, na Wyżynie Dieczyńskiej. Rozciąga się między miejscowościami Hřensko na zachodzie a Chřibská na wschodzie, na południu graniczy z Obszarem chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce a od północy graniczy z Szwajcarią Saksońską położoną po północnej stronie granicy czesko-niemieckiej.

Park narodowy České Švýcarsko został utworzony 1 stycznia 2000 na powierzchni około 79 km² wydzielonej z Obszaru chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce w celu ochrony unikatowych form skalnych i rozległych obszarów o charakterystycznej krawędziowej rzeźbie terenu i naturalnych ekosystemach. Jest to jedna z najlepiej zachowanych części Wyżyny Dieczyńskiej, obejmująca najcenniejsze regiony łabskich piaskowców, (Jetřichovické stěny), oraz część Děčínských stěn, gdzie występują unikatowe, piaskowcowe, skalne miasta, które stanowią części Łabskich Piaskowców Pod względem powierzchni i wysokości stanowi teren rozczłonkowany, na którym skupionych jest wiele formacji skalnych jak: bramy, pionowe ściany, baszty, iglice, wąwozy, szczeliny, parowy, i wąskie tarasy skalne, położone na rozległej płycie o średniej wysokości 400 m n.p.m. , w której doliny rzek Křinice, Kamenicy i Łaby utworzyły przełomy dzielące park na odrębne części o charakterystycznym krajobrazie dla gór płytowych.

Miejscowość Hřensko jest bramą do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Już droga dojazdowa z Děčína do Hřenska zachwyca z powodu wspaniałego krajobrazu gigantycznego kanionu, skał z piaskowca i rzeki Łaby. Okoliczne skały wyrastają z kanionu setki metrów nad poziomem rzeki .

Hřensko jest punktem wyjścia dla wycieczek do Bramy Pravčickiej, największego naturalnego kamiennego mostu na naszym kontynencie - symbolu Czeskiej Szwajcarii , i do wąwozów rzeki Kamenicy, gdzie można wybrać się w rejs na łódkach z komentarzem przewoźnika.

Od turystycznego skrzyżowania o nazwie Tři prameny (Trzy Źródła) przy szlaku czerwonym, rozpoczynamy wyjście na Bramę Pravčicką. Udamy się leśnym duktem w lewo i podchodzimy pod strome skalne ściany. Nad serpentynami dochodzimy do podnóża samodzielnej formacji o nazwie Malý Pravčický kužel, będącej ulubionym celem alpinistów. Końcowy fragment szlaku prowadzi po wiszącym mostku, a następnie przez sztucznie wydrążony tunel dochodzimy do Bramy Pravčickiej i Sokolego Gniazda - wstęp płatny

Pravcicka Brama to największy skalny łuk w Europie wyjątkowy zabytek przyrody. Skalny most u podstawy ma rozpiętość 27 m, wysokość otworu wynosi 16 m, a szerokość 7-8 m, minimalna grubość mostu to 3 m, szczytowa płyta bramy leży 21 m ponad jej podstawą.

U wejścia do kompleksu biorą początek ścieżki i schody prowadzące na poszczególne tarasy widokowe, skąd możemy podziwiać samą Bramę Pravčicką i bliższe i dalsze krajobrazy Czeskiej Szwajcarii.

Do kompleksu Bramy Pravčickiej należy też letni pałacyk "Sokoli hnizdo" (Sokole Gniazdo). Został zbudowany w 1881 roku w miejscu chatki z kory dębowej, która służyła jako wyszynk. Początkowo "Sokoli hnizdo" było wykorzystywane jako nocleg dla ważnych gości tutejszego rodu Clary-Aldringen. Dzisiaj na parterze znajduje się stylowa restauracja ozdobiona oryginalnymi malowidłami a na piętrze galeria. Przy Bramie znajduje się informacja turystyczna i toalety, a także miejsca, gdzie można odpocząć.

Po obejrzeniu kompleksu i krótkim odpoczynku wróciliśmy na główną oznaczoną drogę - szlak czerwony i idziemy dalej wzdłuż skał bogato ukształtowanym trawersem do Mezní Louki, ten zbudowany w 1892 roku fragment trasy nosi nazwę Ścieżka Gabrieli. Droga wije się prawie po płaszczyźnie, obchodzi boczne dolinki i stale przylega do formacji skalnych, od czasu do czasu pojawiają się piękne widoki. Nad nami stopniowo wyłaniają się niezwykłe formacje skalne: Velký Pravčický kužel (Duży Pravčicki Stożek), Homole cukru (Głowa cukru), Křídelní stěna (Ściana w kształcie skrzydła), itp. Wreszcie szerszą leśną drogę i zeszliśmy do Mezní Louki. W Mezni Louka korzystając z niebieskiego szlaku docieramy do wąwozu rzeki Kamenica.

Szlak poprowadzony został nad samym brzegiem rzeki specjalnie wybudowanymi ścieżkami. Po drodze mamy dwie przeprawy łódką – w tych miejscach nie ma innej możliwości przedostania się dalej, nie ma ścieżki wzdłuż rzeki. 

Pierwsza łódką płyniemy ok 600 metrów- Dziki Przełom. Druga płynie ponad 1 km i mija po drodze specjalnie uruchamiany dla turystów wodospad (Czeska Niagara) - Cichy Przełom lub Wąwóz Edmunda (oba spływy oczywiście są płatne). Jeszcze tylko ok 1,5 km spaceru i jesteśmy w Hreńsku, skąd po krótkim odpoczynku odjeżdżamy autokarem do Bogatyni

Nasza Trasa:
– Pravcicka Brama – szlak czerwony – 2,5- 3 km,
– Pravcicka Brama – Mezni Louka – szlak czerwony – 6,5 - 7 km
– Mezni Louka – szlak niebieski – ok 1,5 km do skrzyżowania ze szlakiem żółtym
– szlak żółty do Hreńska – ok 3,5 km + 600 m spływ Divoka souteska + 1 km spływ Edmundova souteska

Razem przeszliśmy ok 15 - 16 km pieszo i 1,6 km spływy łodziami ,czasowo zajęło nam to około 6 - 7 godzin przy pięknej słonecznej pogodzie.

Tekst: Marek Łabędź

Prowadzenie wycieczki: Marek Łabędź

Zdjęcia: Marek Łabędź

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.