b_699_699_16777215_00_images_stories_budynki_pergola_20191120_111105.jpg

Zabytkowy "tramwaj" został częściowo rozkradziony. "Zniknęły" m.in. elementy stalowe pergoli. XIX-wieczna budowla była wpisana do ewidencji bogatyńskich zabytków.

 

Informacja o rzekomej rozbiórce bogatyńskiego "tramwaju" poruszyła bogatynian. Okazuje się, że obiekt padł ofiarą złodziei. Jak udało nam się dowiedzieć ukradziono elementy metalowe pergoli oraz uszkodzono elementy ceglanych słupów podtrzymujących konstrukcję budowli. Kilka tygodni wcześniej okradziony i zniszczony został budynek murowany, gdzie kiedyś mieścił się bar. Część elementów udało się odzyskać właścicielom na lokalnym punkcie skupu złomu.Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Bogatyni (właściciel obiektu) zmuszona była zabezpieczyć pozostałości zdewastowane przez złodziei. W komentarzu na portalu społecznościowy GS zapewnił, że "nic nie idzie na złom tylko w związku z aktem dewastacji i kradzieży elementów stalowych musieliśmy zabezpieczyć to, co zostało przed możliwością zawalenia i zrobienia krzywdy osobom postronnym". Kradzieży i dewastacji nikt nie zauważył. 

Przyparkowa pergola powstała w XIX wieku jako pijalnia. Była częścią rozbudowanej architektury z fontanną i oranżerią w tle. Po wojnie przeznaczona była na cele gastronomiczne - z różnym skutkiem. W nieaktualnym już "Lokalnym Programie Rewitalizacji na lata 2016-2020 dla Gminy Bogatynia" były plany rewitalizacji historycznej części miasta ul. Waryńskiego - Aleja Żytawska - etap II (czyli tzw. "Berlinek"),  rewitalizacja pergoli wraz z budynkiem w parku miejskim im. Carla Preibisha oraz rewitalizacja willi Preibischa (vide Chcą wyremontować willę Preibischa). Rewitalizację wyceniono na 170 tys. zł, ale nigdy do niej nie doszło. "Renowacja pergoli o znaczeniu historycznym i budynku znajdującego się na rewitalizowanym terenie, w tym ich odtworzenie na cele gospodarcze i kulturalne. Renowacja będzie składała się zdziałań wspierających: prace konserwatorskie, odnowienie zabudowań, fasad wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu" - możemy przeczytać we wspomnianym dokumencie.

"Kiedyś były tu najlepsze frytki" - wspomina jedna z internautek na portalu społecznościowym.

Kategoria: Aktualności