b_699_699_16777215_00_images_stories_imprezy_64400866_2376930659031929_9032489113101533184_n.jpg

Wczoraj na styku granic miała miejsce akcje, zwracająca uwagę na problem tonących uchodźców. "Każdego dnia sześć osób topi się podczas próby przekraczania Morza Śródziemnego. Nikt ich nie grzebie, prawie nikt nie zna ich nazwisk. Oni po prostu znikają - i nikt nie patrzy. To jest nieludzkie, tak nie może być!" napisali organizatorzy.

fot. www.facebook.com/zittauistbunt

Organizatorem akcji była żytawska grupa zrzeszająca się pod nazwą "Zittau is bunt" (niem. Żytawa jest kolorowa). - W tę niedzielę wiele osób w całej Europie uruchomił wspólny dzień działania. Nasz sojusz spotkał się również w trójkącie granicznym (DE/PL/CZ), aby złożyć kwiaty dla ludzi, którzy zginęli w Morzu Śródziemnym pod hasłem #Yachtfleet (flota jachtowa - morska demonstracja na Morzu Śródziemnym. Jachty pływają w środkowej części Morza Śródziemnego, wzywając UE do przestrzegania praw człowieka - red.). Około 40 ludzi słuchało wzruszających słów, uczcili pamięć minutą ciszy i umieścili kwiaty na powierzchni wody tak, jakby symbolicznie pływały w  Morzu Śródziemnym.

"Zittau is bunt" to grupa mieszkańców Żytawy zrzeszająca się wokół akceptacji inności. "Mieszkańcy naszego miasta i całego regionu trójstyku od dawna mieszkali w bliskim sąsiedztwie obcych kultur, w poprzek barier językowych i uprzedzeń. Widzimy naszą przyszłość w różnorodności poglądów, pomysłów i doświadczeń. Otwartość i międzynarodowość musi być naszą aspiracją, jeśli chcemy być w centrum rozwoju, a nie na skraju. Szansa na bardziej potężną przyszłość dla regionu jest zagrożona, jeśli uprzedzenie jest wzmocnione i obawy są podwyższone. Te uprzedzenia i obawy dotykają głównie najsłabszych członków społeczeństwa, zwłaszcza tych, którzy poszukują pomocy, uchodźców i wysiedleńców z innych krajów" - napisali w swoim manifeście na stronie internetowej.  "Różnorodność jest naszą siłą" - dodają. 

Kategoria: Aktualności