Otrzymaliśmy od Adama Balcera, Pełnomocnika do Spraw realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, komentarz w sprawie głosowani ai naszego artykułu na ten temat. Poniżej w całości.

 

Szanowna Redakcjo,

Bardzo serdecznie dziękuję nad pochyleniem się nad problemami uzależnień w gminie Bogatynia. Mam nadzieję, że współpraca na linii mass media lokalne – przeciwdziałanie uzależnieniom nabierze szerokiego zasięguz korzyścią dla społeczności lokalnej i osób najbardziej potrzebujących pomocy.

W artykule „Radni odrzucili programy, czy słusznie?” zamieszczonym na portalu Bogatynia.info.pl została zamieszczona informacja „W dyskusji radni kwestionowali m.in. metodologię doboru danych w programie dotyczącym alkoholu.” Artykuł nie oddaje całości obrad sesji i dyskusji nad programami.

Faktycznie, pojawił się błąd obliczeniowy. (4.2.1. Dostępność napojów alkoholowych). Błąd polegał na tym, że przyjąłem do obliczenia ilość mieszkańców miasta Bogatynia, zamiast gminy Bogatynia, stąd błąd w wyniku obliczeniowym w ilości przypadających punktów sprzedaży alkoholu na mieszkańców Bogatyni.

Drugą podnoszoną kwestią jest umieszczenie w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Miasta i Gminy Bogatynia na 2019r. w punkcie 4.1. (Charakterystyka Gminy Bogatynia) informacji o ważniejszych podmiotach gospodarczych, gdzie umieściłem Zakłady Bawełniane „Dall” S.A. Informacje do punktu 4.1 pozyskałem (patrz 6 przypis w programie) z opracowania (Załącznik nr 1 do uchwały nr XVI/129/07 Rady Gminy i Miasta Bogatynia z dnia 25.10.2007 r. Czytając powyższe opracowanie nie zwróciłem uwagi, że w/w podmiot gospodarczy nie prowadzi swojej działalności.

To są moje ewidentne niedopatrzenia, które zostały wychwycone przez radnego Pana Jakuba Biniasza,, za co jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Program zawiera wiele danych statystycznych, informacji merytorycznych, zagadnień profilaktycznych, które winny być podejmowane w celu przeciwdziałania uzależnieniom na terenie gminy Bogatynia.

„Nowa jakość”, o której mowa w artykule to:

  1. to przede wszystkim wprowadzenie rekomendowanych przez PARPA oraz Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii programów profilaktycznych. Na terenie Gminy Bogatynia nie jest realizowany żaden rekomendowany program profilaktyczny;
  2. wprowadzenie superrewizji dla pracowników pracujących w sferze pomocowej;
  3. doskonalenie kadry oświatowej w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom (propozycje skierowania na szkolenia rekomendowane przez wyżej wymienione agendy rządowe). Pisma wysłane do Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu z informacją o szkoleniach oraz dofinansowaniu ze środków z „korkowego”;
  4. to rozwój Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Pomocy Rodzinie , zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej dla osób szukających wsparcia.
    Od czerwca 2019 do Zespołu specjalistów dołączy lekarz psychiatra – tak bardzo potrzebny specjalista w leczeniu uzależnień, czy przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie;
  5. to systemowa praca instytucji pracujących w obszarach pomagania – regularne spotkania pracowników Oświaty, Policji, Kuratorów sądowych, Pracowników socjalnych itd.

To nieliczne zmiany, które już mają swoje miejsce. A z czasem będzie ich więcej.

W Państwa artykule brakło informacji, że na postawione pytanie na sesji do radnych po odrzuceniu programów: „proszę o wskazanie merytorycznych powodów nie przyjęcia programów” nie padła żadna odpowiedź, ze strony radnych. Myślę, że warto dodać to do artykułu.

Liczę na współpracę i pozostaję do dyspozycji Redakcji.

Z wyrazami szacunku:

Pełnomocnik do Spraw realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii

Adam Balcer

 

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.