4 interpelacje poselskie zostały złożone w Sejmie RP w sprawie zatrzymań w Bogatyni i nielegalnego składowania odpadów. 

 

Sejm RP, fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl

Pierwszą interpelację w sprawie afery śmieciowej w Bogatyni skierował do ministra środowiska 18.02.2019r. Tomasz Kostuś (PO). Wczoraj pojawiły się 3 kolejne kierowane do ministra środowiska, ministra sprawiedliwości i ministra energetyki. Interpelacje zostały podpisane prze 10 posłów Koalicji Obywatelskiej: Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej (Joanna Augustynowska, Alicja Chybicka, Zofia Czernow, Michał Jaros, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Iwona Krawczyk, Aldona Młyńczak, Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Tomasz Siemoniak, Monika Wielichowska). 

Treść interpelacji w sprawie działań instytucji wymiaru sprawiedliwości w związku z zarzutami dla byłego burmistrza Bogatyni skierowanej do ministra sprawiedliwości publikuje zgorzelecka .Nowoczesna na portalu społecznościowym. W tekście możemy przeczytać o zatrzymaniach w związku z podejrzeniem popełnienia poważnych przestępstw, w tym na niekorzyść Skarbu Państwa. Zarzuty postawiono kilku osobom, m.in. byłemu burmistrzowi Bogatyni oraz szefom spółek komunalnych. 

Posłowie pytają ministra od kiedy toczy się postępowanie instytucji wymiaru sprawiedliwości w przedmiotowej sprawie. Chcą wiedzieć jakie zarzuty postawiono każdej z osób zatrzymanych w przedmiotowej sprawie? Kolejne pytanie dotyczy kwestii strat poniesionych przez Skarb Państwa w wyniku działań osób, którym prokuratura postawiła zarzuty? Pada również pytanie czy w przedmiotowej sprawie nie doszło do opieszałego działania prokuratury i przewlekłości postępowania, co mogło narazić Skarb Państwa na straty finansowe? Posłowie także chcą wiedzieć czy wobec osób zatrzymanych, czyli Sławomira Z. i Stelli G., prowadzone są inne postępowania dotyczące ich pracy w ciałach kierowniczych spółek Skarbu Państwa?

Kolejna interpelacja zgłoszona przez tą samą grupę posłów do ministra środowiska dotyczy działań podjętych przez Ministerstwo Środowiska po kontroli jakości i zgodności z prawem gospodarowania odpadami w Bogatyni oraz do ministra energii w sprawie nadzoru Ministerstwa Energii nad spółkami Skarbu Państwa w związku z zarzutami prokuratury dla byłych prezesów.

Zgodnie z przepisami regulaminu Sejmu, interpelacja powinna dotyczyć „spraw o zasadniczym charakterze, które odnoszą się do problemów związanych z polityką państwa.” Interpelacja musi zawierać krótkie przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające z tego pytania. Odpowiedź na interpelację jest udzielana w formie pisemnej nie później niż w terminie 21 dni od dnia otrzymania interpelacji. Jest ona składana na ręce Marszałka Sejmu z dołączeniem dwóch odpisów. Marszałek Sejmu przesyła interpelantowi odpis odpowiedzi. Tekst pisemnej odpowiedzi na interpelację ogłasza się w załączniku do sprawozdania stenograficznego z posiedzenia Sejmu.

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.