2 lipca w Ratuszu Miejskim w Zittau odbyło się spotkanie burmistrzów Bogatyni, Hradka nad Nysą oraz Zittau w, powracającej jak bumerang, sprawie tzw. Mostu na Trójstyku, a dokładniej „Budowy ścieżki pieszo-rowerowej dla turystów w trójstronnym punkcie granicznym między Polską, Czechami i Niemcami wraz z infrastrukturą towarzyszącą”.

 

Źródło: UMiG Bogatynia 

Burmistrzowie Błasiak, Horinka oraz Zenker podpisali na spotkaniu wspólne oświadczenie, w którym to, ze względu na małe szanse realizacji projektu w planowanym wariancie, rezygnują z dalszych prac w tym zakresie. Tak czy inaczej, ich zdaniem, przeprawa na niemiecką stronę powinna zostać zaprojektowana. Jednocześnie burmistrzowie wyrazili wolę zagospodarowania Trójstyku w sposób symboliczny, a zarazem praktyczny.

Poniżej prezentujemy treść wspólnego oświadczenia:

My, burmistrzowie miast "Małego Trójkąta" od ponad 15 lat angażujemy się w budowę mostu łączącego trzy kraje w punkcie Trójstyku, będącego podstawą zrównoważonego rozwoju turystyki europejskiej. W ramach obchodów wstąpienia Polski i Czech do Unii Europejskiej na Trójstyku w 2004 r. zrodziła się idea zbudowania takiego mostu dla pieszych i rowerzystów, mostu o wysokiej wartości symbolicznej dla Europy. Już w 2006 roku w Wyższej Szkole Zawodowej w Zittau/Görlitz odbyły się międzynarodowe warsztaty, efektem których powstały opracowania projektowe oraz podpisano wspólne porozumienie. Ze względu na brak akceptowalnych możliwości finansowania, niemożliwe było wdrożenie opracowanych projektów.

Projekt pn. "Budowa ścieżki pieszo-rowerowej dla turystów w trójstronnym punkcie granicznym między Polską, Czechami i Niemcami wraz z infrastrukturą towarzyszącą" w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska - Saksonia 2014-2020 dał nam nadzieję na powodzenie w osiągnięciu zamierzonego celu. Niestety, w trakcie przygotowywania projektu wykonawczego, wielkość mostu, a co za tym idzie koszty projektu budowlanego oraz niezbędne wydatki na uzyskanie pozwolenia na budowę wzrosły na tyle znacząco, że nas, partnerów projektu, nie stać jego realizację i jesteśmy zmuszeni zakończyć rzeczony projekt budowlany na obecnym etapie przygotowań.

Podstawę do krytycznej oceny obecnego stanu projektu dał również artykuł pn.: "Most na Trójstyku: Zmiana rozkazu?" z dnia 15.02.2020 r. (s. 15), który ukazał się na łamach Sächsische Zeitung, w której zacytowano wypowiedzi Hejtmana Kraju Libereckiego Martina Puty i Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, którzy mieli stwierdzić, że niezbędna jest jedynie budowa mostu w kierunku Niemiec, ponieważ pomiędzy Czechami a Polską istnieje już most drewniany, a koszt budowy planowanego obiektu wzrósł pięciokrotnie od momentu rozpoczęcia realizacji projektu. Sytuacja byłaby nie do przyjęcia przez opinię publiczną. Niezmiennie stoimy na stanowisku, że Trójstyk potrzebuje nadania symbolicznej, ale również praktycznie użytecznej rangi, jesteśmy jednak zmuszeni pomyśleć o nowych rozwiązaniach.

Dziękujemy za intensywną i konstruktywną współpracę oraz zwracamy się z prośbą o wyrozumiałość.

Zittau, 02.07.2020 r.

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.