Poniżej publikujemy najważniejsze informacje dotyczące otwartego kąpieliska w Bogatyni, w formie pytań i odpowiedzi. Zestawienie przygotował Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni.

 

Czy basen przy ul. Kąpielowej jest samowolą budowlaną?

TAK
Wydana przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) w Zgorzelcu decyzja nr 240/2017, którą w materiałach filmowych okazywał się podwykonawca, była sprzeczna z prawem w sposób rażący, co PINB w Zgorzelcu sam stwierdził poprzez złożenie wniosku do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (DWINB) o wszczęcie z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie stwierdzenia nieważności tej decyzji oraz postanowienia nr 71/2017 z dnia 14.12.2017 r. W uzasadnieniu PINB w Zgorzelcu wskazał, że opłata legalizacyjna w postanowieniu jest błędnie naliczona, a wydana decyzja zatwierdza przedłożony projekt budowlany, lecz nie zezwala na wznowienie wstrzymanych prac budowlanych.
6 marca 2018 r. DWINB stwierdził nieważność powyższego postanowienia i decyzji PINB w Zgorzelcu w związku z rażącym naruszeniem art. 49 ust. 4 pkt. 2 Prawa budowlanego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z 31 maja 2019 oddalił skargę Gminy Bogatynia uzasadniając, że decyzję nr 240/2017 wydano z rażącym naruszeniem prawa budowlanego, obalając w całości twierdzenia poprzedniego Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia.

--

Czy ogłoszenie przetargu na dokumentację było gospodarne i konieczne?

TAK
Po powrocie postępowania do organu pierwszej instancji, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał Postanowienie nr 56/2019 z 20 grudnia 2019 r. wstrzymujące roboty budowlane oraz nałożył na gminę szereg obowiązków, a w tym przede wszystkim konieczność przedłożenia „projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami i pozwoleniami”. Tym samym konieczne jest wykonanie projektu budowlanego przez gminę, co obecnie jest przedmiotem zamówienia publicznego dostępnego dla każdego wykwalifikowanego wykonawcy. Odmienne stwierdzenia części radnych i niezgłoszonych podwykonawców są nieuprawnione.

--

Czy gmina może wykorzystać poprzedni projekt?

NIE
W związku z tym, że na budowie doszło do zmian w projekcie zagospodarowania terenu, a także istnieje bezwzględna potrzeba zapewnienia podgrzewania wody basenowej (co z niewiadomych przyczyn nie znalazło się w ówczesnym projekcie budowlanym, a było przedmiotem zamówienia), Gmina jest zobowiązana sporządzić odpowiednią dokumentację zgodnie z obowiązkiem nałożonym przez PINB w postanowieniu nr 56/2019. Gmina nie ma innego wyjścia, aby móc dokończyć budowę rozpoczętą bezprawnie na skutek decyzji osób odpowiedzialnych ówcześnie za prowadzenie i realizację inwestycji. Obecnie nie jest możliwe wykorzystanie projektu budowlanego, który został uprzednio złożony do zatwierdzenia w PINB w Zgorzelcu, ponieważ m.in. nie oddaje on obecnego stanu placu budowy opuszczonego przez Wykonawcę.

--

Czy wykonawca przekazał gminie dokumentację powykonawczą?

NIE
Wykonawca nie przekazał gminie – mimo opuszczenia placu budowy oraz kierowanych pisemnych wezwań – dziennika budowy oraz pozostałej dokumentacji powykonawczej wymaganej prawem. Gmina Bogatynia wielokrotnie wzywała Wykonawcę tj. firmę „Swimmingpools - baseny”, Grażyna Aftanas (m.in. pismami z dnia 13.12.2018 r., 07.01.2019 r., 27.06.2019 r.) do dostarczenia kompletnej dokumentacji przebiegu procesu budowlanego. Wykonawca pismem z dnia 05.07.2019 r. poinformował Gminę Bogatynia, że nie jest możliwe dostarczenie wymaganych dokumentów, gdyż całość dokumentacji dotyczącej inwestycji „Budowa otwartego basenu miejskiego w Bogatyni” jest w posiadaniu Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

--

Czy gmina może obecnie prowadzić jakiekolwiek prace na basenie?

NIE
Dopiero po złożeniu prawidłowego projektu budowlanego poprzedzonego wykonaniem inwentaryzacji robót wykonanych – PINB naliczy opłatę legalizacyjną w prawidłowej wysokości, zatwierdzi projekt budowlany i pozwoli na wznowienie prac.
Odmienne twierdzenia radnych są nieprawdziwe.

--

Czy gmina może szybko otrzymać pozwolenie na użytkowanie obiektu?

NIE
Gmina nie może szybko otrzymać pozwolenia na użytkowanie obiektu ponieważ jest on samowolą budowlaną.

--

Czy w sprawie kąpieliska zostały złożone zawiadomienia do organów ścigania?

TAK
W sprawie budowy basenu zostały złożone w 2019 r. zawiadomienia o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa (obecnie toczą się czynności przed organami ścigania). Dotyczą one:
1. Przekroczenia uprawnień i niedopełnieniu obowiązków oraz przestępstwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej Gminie Bogatynia lub szkody wielkich rozmiarów przez byłego burmistrza Andrzeja G. i byłego skarbnika gminy Andrzeja R.,
2. Posłużenia się dokumentem podrobionym lub przerobionym przez Wykonawcę (zabezpieczenie należytego wykonania kontraktu)
3. Posłużenia się dokumentem podrobionym w postaci opinii geotechnicznej na obszarze zamierzonej budowy.
Ponadto obecnie jest badana przez odpowiednie służby sprawa uczestnictwa kierownika budowy w procesie budowlanym.

--

Czy gmina odzyskuje podatek Vat z inwestycji „Budowa otwartego kąpieliska…”?

TAK
Gmina na bieżąco odlicza podatek VAT należny ze sprzedaży i świadczenia usług. W składanej co miesiąc deklaracji VAT 7 należna urzędowi skarbowemu kwota jest rozliczana z nadwyżki podatku VAT naliczonego z inwestycji „Budowa otwartego kąpieliska”.
W związku z wieloma zastanymi nieprawidłowościami w ewidencjach księgowych dotyczących prowadzonej inwestycji, dokonana została szczegółowa weryfikacja rejestrów sprzedaży i zakupu prowadzonych dla potrzeb rozliczenia podatku VAT, złożono stosowne korekty deklaracji oraz ustalono ostateczną kwotę możliwą do odliczenia. Obecnie trwają czynności zmierzające do jednorazowego odzyskania przez gminę tej kwoty.

Źródło UMiG Bogatynia 

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.