W pobliżu wsi Višňová planowana jest budowa polderu przeciwpowodziowego, który może "pochłonąć" nawet 48 tys. m sześć. wody.

Okolice wsi Višňová niedaleko Wigancic, fot. www.instagram.com/bogatynia_info 

W celu ochrony dorzecza Łaby rozpoczęto budowę polderu w pobliżu wsi Višňová, niedaleko polskiej granicy. Polder ma być częścią systemu ochrony przeciwpowodziowej dla gmin położonych w dorzeczu Smědy, czyli polskiej Witki.

Suchy zbiornik ma znajdować się na południowy-wschód od miejscowości Víska, u zbiegu dwóch głównych strumieni. Zapewni to przekształcenie fal powodziowych z obu ramion podczas powodzi.  Zapora będzie miała długość 215.8 m, szerokości 52 m i wysokość w koronie 3,5 m. Maksymalna wysokość zapory z istniejącego terenu to 8 m. Przewidywana jest możliwość zatrzymywania 48.000 m3 wody w zbiorniku, a maksymalnie nawet 60 000 m3. Część zbiornika będzie żelbetowa z przelewem bezpieczeństwa i  drenażem.

Budowa polderu została uruchomiona pod koniec stycznia 2019 r. i ma powstać do końca roku 2021. Koszty budowy wynosi 71 mln koron (ok. 12 mln zł). Finansowanie budowy zapewni program Ministerstwa Rolnictwa dotyczący zapobiegania powodziom.

W 2010 roku gminę Višňova nawiedziła katastrofalna powódź. Rzeka Smědá (pol. Witka) wystąpiła z brzegów i najmocniej uderzyła właśnie we Vískę. Pod wodą znalazło się 42 spośród 65 domów. Woda niosła ze sobą auta, konary i inny ciężki materiał. Przeciw nawale stanął potężny dąb rosnący tutaj od dawna. Mimo, iż poważnie ucierpiał - ustał. Wiele domów w jego sąsiedztwie zawdzięcza drzewu przetrwanie powodzi. A nie wszystkie miały tyle szczęścia. Dąb ocalił też życie małżeństwu z psem. Przeżyli na strychu jednego z domostw. Nic dziwnego, że mieszkańcy Víski nazywają rosłe drzewo "Dębem obrońcą" i wierzą, że jego ochrony już nigdy nie będą potrzebować. Ten optymizm wzmacniają wały przeciwpowodziowe w pobliżu Obrońcy - możemy przeczytać w serwisie www.goryizerskie.pl.

Kilka lat temu powstała koncepcja, w której zostało przedstawionych 8 wariantów łagodzenia skutków powodzi na rzece Miedzianka (temat opisywaliśmy w artykule Zbiornik wodny na Miedziance?). Warianty pozostały na papierze. Jeden z nich zawiera koncepcję suchego zbiornika przeciwpowodziowego na Miedziance powyżej Bogatyni. - W tym wariancie została przeanalizowana możliwość budowy suchego zbiornika retencyjnego, który byłby w stanie zmagazynować falę powodziową jaka wystąpiła w sierpniu 2010r. Zbiornik ten byłby zlokalizowany przy granicy polsko-czeskiej. Zapora zbiornika została przyjęta w takiej odległości od granicy, aby zasięg maksymalnego piętrzenia nie przekraczał granicy polsko-czeskiej - możemy przeczytać w opracowaniu. Szacowany koszt realizacji wariantu wynosi 138 mln. zł. Zbiornik miałby być długi na ponad kilometr i szeroki na 22 metry. Maksymalna pojemność zbiornika – ok. 3,2 mln metry sześcienne. W związku z budową zbiornika konieczne byłoby wywłaszczenie 73 budynków mieszkalnych (w tym 25 obiektów zabytkowych) oraz 48 budynków gospodarczych (w tym 3 obiekty zabytkowe). Trzeba by również przebudować ponad 2,5 km drogi gminnej.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.