"Dolny Śląsk bez smogu” to wspólna akcja Radia Wrocław, Dolnośląskiego Alarmu Smogowego oraz Instytutu Rozwoju Terytorialnego – jednostki pomocniczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

 

W ramach akcji na balkonie bogatyńskiego Urzędu Miasta i Gminy zamontowano pyłomierz, który przyjechał do nas ze Szklarskiej Poręby. Instalacji dokonano 14.03. Teraz przez tydzień specjalny pyłomierz będzie monitorował stan powietrza i dowiemy się jak wiele pyłu PM10 znajduje się w pobliżu jego działania. Wyniki zostaną "obrobione" i przedstawione w specjalnym raporcie dostępnym w internecie. Podobne akcje odbywają się w innych dolnośląskich miastach (przykładowe raporty można znaleźć pod linkiem dolnoslaskialarmsmogowy.pl). 

Według definicji WIOŚ pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3, a poziom alarmowy 200 µg/m3.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.