Od grudnia w bogatyńskim magistracie wszedł w życie "Kodeks etyki pracowników samorządowych UMiG Bogatynia". Pracownicy podpisują oświadczenia o zapoznaniu się z kodeksem, które dołącza się do akt osobowych.

UMiG Bogatynia, fot. bogatynia.info.pl 

Burmistrz Andrzej Grzmielewicz swoim zarządzeniem (105/2017) wydanym w ostatnich dniach listopada br. wprowadził "Kodeks Etyki pracowników samorządowych zatrudnionych w Urzędzie Miasta i Gminy w Bogatyni". Jak możemy przeczytać dokument powstał "Celem zapewnienia funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej". Burmistrz zobowiązał "wszystkich pracowników do zapoznania się z uregulowaniami zawartymi w kodeksie i ich sumiennego stosowania w pracy". Niektóre zapisy budzą zdumienie, że zaistniała potrzeba ich formułowania.

"Mając na uwadze służbę na rzecz wspólnoty lokalnej Gminy Bogatynia oraz dążenie do spełnienia oczekiwań klientów Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia w zakresie realizacji działań z zakresu administracji publicznej oraz stałe podnoszenie jakości pracy i świadczonych usług, ustanawia się niniejszym" - głosi preambuła kodeksu. W głównych paragrafach określono zasady: postępowania, praworządności, bezstronności i obiektywizmu, uczciwości i rzetelności, współmierności, odpowiedzialności, jawności, godnego reprezentowanie w miejscu pracy i poza nim oraz doskonalenia pracy.

Kodeks obowiązuje wszystkich pracowników samorządowych zatrudnionych w Urzędzie Miasta i Gminy w Bogatyni bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy oraz zajmowane stanowisko. Jedna z zasad postępowania określona w dokumencie mówi, że "Pracownicy pełniący służbę publiczną zobowiązani są dbać o wykonywanie zadań publicznych oraz o środki publiczne z uwzględnieniem interesu państwa, interesu wspólnoty samorządowej oraz indywidualnego interesu mieszkańców". Dalej możemy przeczytać, że urzędnicy powinni przy wykonywaniu swoich obowiązków w szczególności przestrzegać i stosowań następujące zasady: praworządności, bezstronności i obiektywizmu, uczciwości i rzetelności, współmierności, odpowiedzialności, jawności, godne reprezentowanie w miejscu pracy i poza nim i uprzejmości i życzliwości.

Zasady bezstronności i obiektywizmu opisują konieczność realizacji powierzonych obowiązków bezstronnie i niezależnie. "Pracownik Urzędu nie kieruje się w żadnym czasie interesem osobistym i z własnej inicjatywy wyłącza się z postępowania, jeżeli jego udział w nim nie mógłby być do końca obiektywny" - opisuje jeden z punktów. "Pracownik Urzędu nie dopuszcza do powstania konfliktu interesów między interesem publicznym a prywatnym, a w razie zaistnienia takiego konfliktu dba, aby został on rozstrzygnięty na korzyść interesu publicznego" - możemy przeczytać w dokumencie. Urzędnik ma również "obowiązek przedstawiania rzeczywistości zgodnie z prawdą niezależnie od swoich przekonań i poglądów politycznych".

Zasada uczciwości i rzetelności określa wykonywanie obowiązków jako rzetelnych, sumiennych, z szacunkiem dla innych i poczuciem godności własnej. "Pracownik Urzędu nie czerpie dodatkowych korzyści materialnych lub osobistych za wypełnianie swoich obowiązków" - możemy przeczytać w Kodeksie.
Urzędnikom nie można wykorzystywać powierzonych zasobów, w tym mienia publicznego w celach prywatnych. 

Zasada jawności określa, że postępowanie pracownika Urzędu w ramach wykonywania jego zadań jest co do zasady jawne. Wszelkie wyłączenia jawności postępowania muszą mieć podstawę w przepisach prawa. Pracownik Urzędu powinien udostępniać obywatelom żądane przez nich informacje oraz umożliwić dostęp do publicznych dokumentów zgodnie z zasadami określonymi w ustawach. Odmowa udostępnienia informacji publicznej wymaga formy pisemnej i uzasadnienia.

"Godne reprezentowanie w miejscu pracy i poza nim" wprowadza na urzędników pewne restrykcje, szczególnie jeśli chodzi o pracę w samym magistracie. "Pracownik Urzędu swoją opinię, w sprawach należących do Urzędu wyraża w sposób powściągliwy i rozważny, unikając stwierdzeń wulgarnych, aroganckich, bądź w inny sposób naruszający powszechnie akceptowane zasada dobrego zachowania" - możemy przeczytać w Kodeksie. "Pracownik Urzędu, zarówno w trakcie wykonywania czynności służbowych, jak też w życiu prywatnym winien mieć na uwadze, iż swym postępowaniem współtworzy wizerunek Urzędu oraz wpływa na postrzeganie Gminy Bogatynia" - głosi kolejny punkt.

Dalej możemy przeczytać, że "Pracownicy Urzędu są zatrudniani, awansowani i wynagradzani w oparciu o przesłanki merytoryczne, tj. kwalifikacje i umiejętności zawodowe" oraz, że "zmierzają do podnoszenia swoich kwalifikacji i kultury osobistej oraz dbają o schludny i estetyczny wygląd".

Monitoring i nadzór Przestrzegania postanowień kodeksu będzie nadzorowane i monitorowane przez Sekretarza Gminy. "Podstawowym celem monitoringu, jest upowszechnianie jego treści i ducha wśród pracowników samorządowych oraz kreowanie postaw etycznych. (...) Drugim celem monitoringu kodeksu jest popularyzacja jego treści wśród społeczności lokalnej i uzyskanie jej opinii o stosowaniu zawartych w nim zasad przez pracowników w praktyce" - możemy przeczytać w Kodeksie

Podobny dokument 10 lat temu (nadal obowiązujący) uchwaliła ówczesna Rada Gminy i Miasta Bogatynia. Od 2012 roku do końca kadencji działała również stała komisja Rady Gminy i Miasta Bogatynia do spraw Etyki. 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.